Advert

Almanya, Herero ve Namaların kemiklerini teslim etti

20. yüzyılın başında "bilimsel araştırmalar" için Almanya'ya getiren Herero ve Nama yerlilerinin kemikleri, Namibya'ya hükümetine teslim edildi

Almanya, Herero ve Namaların kemiklerini teslim etti
Bu içerik 184 kez okundu.
Advert
 

BERLİN - Almanya, bugünkü Namibya topraklarında bulunan ve 1884-1915 yıllarında sömürge durumundaki "Alman Güneybatı Afrikası"ndan getirilen Herero ve Nama yerlilerinin kemiklerini Namibya hükümetine teslim etti.

Başkent Berlin’deki Fransız Friedrichstadt Kilisesi'nde düzenlenen törene, Herero ve  Nama adlı yerli halkın temsilcileri, Namibya Kültür Bakanı Katrina Hanse-Himarwa, Almanya adında Dışişleri Bakanlığı nezdinde kültürden sorumlu Devlet Bakanı Michelle ve davetliler katıldı.

Dini törenin ardından yapılan devlet töreninde konuşan Müntefering, Alman ordusunun 1904-1908 yıllarında işlediği soykırıma değinerek, bu olayın insanlarda derin yaralar açtığını, o dönemi hatırlayarak bu yaraların iyileşmesini istediklerini belirtti.

Müntefering, on binlerce Herero ve Nama halkının Alman ordusu tarafından öldürülmesine ilişkin "af dilediğini" ifade etti.

Namibya Kültür Bakanı Hanse-Himarwa da Müntefering'in gösterdiği sıcak davranışından dolayı teşekkür ederek, Almanya'nın işlediği soykırım konusunda  Almanya’nın üst makamlarından  özür dilenmesi gerektiğini söyledi.

Törende konuşan Protestan Kilisesi Piskoposu Petra Bosse-Huber, Herero ve Nama halklarına yapılan katliamın sürekli hatırlanması isteyerek, bu katliamın 20. yüzyılın soykırımı olarak kabul edilmesi gerektiğini ifade etti.

Herero temsilcilerinden Vekuii Rukoro da Almanya'nın sorumluluk almayı öğrenmesi gerektiğini belirterek, Almanya’nın yüz yıl önce işlenen acımasızlığı ciddiye almadığını belirtti.

New York'da Almanya’nın soykırım için tazminat ödemesi konusunda dava açan Rukoro "Bizim orada buna soykırım diyorlar." dedi.

Törene katılamayan bir grup ise kilisenin dışında protesto düzenledi. Grup, Almanya'nın soykırım için tazminat ödemesini istedi.

Arasında 19 kafatası ve 5 iskeletin de yer aldığı 27 kemik Namibya hükümetine teslim edildi.

Kemiklerin yarın uçakla Namibya’'nın başkenti Windhoek’e götürüleceği, 31 Ağustos Cuma günü de devlet törenin düzenlenmesinin ön görüldüğü bildirildi.

Almanya 2011 ve 2014 yıllarında da Namibya hükümetine 52 kafatası ve 3 iskelet teslim etmişti. Kemikler yüz yıl önce “bilimsel araştırmalar” için Almanya’ya getirilmişti. 

Bugünkü Namibya topraklarında yer alan Alman Güneybatı Afrikasında 1904-1908 yıllarında Alman General Lothar von Trotha'nın emriyle katliam yapıldığı ve bunun Herero nüfusunun büyük çoğunluğunun ve Nama nüfusunun yarısının yok olmasına sebep olduğu ifade ediliyor.

 
Muhabir Erbil Başay
AlmanyaHererokemiklerNama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Almanya'da 467 Neonazi sırra kadem bastı
Almanya'da 467 Neonazi sırra kadem bastı
Google, Avrupa'da
Google, Avrupa'da "arama ve tarayıcı" seçenekleri sunacak