Advert

Lokmamız Kabul Ola….

Muharrem Ayı’nda oruçlar Alevi Vatandaşlarla beraber açıldı.

Lokmamız Kabul Ola….
Bu içerik 454 kez okundu.
Advert

 

 

 

Hessen ATIYAB Derneği’nin organize ettiği ‘Lokmamız Kabul Ola’ oruç açma programına Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, Hessen Eyaleti SPD Milletvekili Turgut Yüksel, Yeşiller Partisi Milletvekili adayı Taylan Burcu, Avukat Elif Burcu Karakoç sivil toplum örgütlerinin başkanları ve temsilcileri katıldılar.

Avukat Elif Burcu Karakoç

Restaurant Zur Wolfsschlucht’ta gerçekleştirilen ‘Lokmamız Kabul Ola’ oruç açma programı yoğun ilgi gördü.

ATIYAB Başkanı Ertan Köse

Açılış konuşmasını yapan ATIYAB Başkanı Ertan Köse, ‘Hakkın rızası için tuttuğumuz oruçlar ulu divanda ve Kerbela şehitleri için matemini yaşadığımız İmam Hüseyin´in dergâhında kabul olsun’ dedi.

Köse, ‘Bilindiği üzere, Alevilerin kutsal olarak gördükleri bu ayda Kerbela´da İmam Hüseyin, aile fertleri ve yarenlerinin katledildiği, bugün gibi acısını yaşadığımız matem ayındayız. Hak için yapılan lokmaları birlikte paylaşıp, canlarla can olup, sevgiden, aşktan, güzellikten yana yapılan Muharrem muhabbetlerinde yürek birliyoruz’ diye konuştu.

Dede Ali Ekber

Dede Ali Ekber de konuşmasında, ‘680 yılında Muharrem ayına denk gelen Kerbela olayı Alevilerin yüreğinde yanan bir ateştir ve unutulması imkânsız bir vahşet, dinmez bir acıdır’ dedi.

T.C Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı

Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı da, ‘Muharrem ayında yaşanan Kerbela olayı, bir vahşet olmuştur. Kerbela mazlumla zalimin savaşı olmuştur. Kerbelaya da anlam kazandıran bu olmuştur. Dünyada zalim ile mazlumun savaşı denildiğinde evvela Kerbela akıllara gelir. Kısacası İmam Hüseyin´in direnmesi mazlumlara örnek olmuştur’ diye konuştu.

Necdet Karaşahin

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cemal Kaşıkçı'nın son sözleri ortaya çıktı
Cemal Kaşıkçı'nın son sözleri ortaya çıktı
İngiltere Brexit sürecini tek taraflı iptal edebilecek
İngiltere Brexit sürecini tek taraflı iptal edebilecek