Advert

"Avrupa'da her yıl yaklaşık 120 bin kişi kanser hastalıklarına yakalanıyor”

"AB genelinde yıllık 100 binin üzerinde kişi çalışma koşullarının neden olduğu kanserden yaşamını yitiriyor"

Bu içerik 414 kez okundu.
Advert
 

VİYANA - Finlandiya Çalışma ve Sağlık Bakanı Pirkko Mattila, iş yerlerinde  kanserojen içerikli kimyasal maddelerin patlaması sonucu meydana gelen tahribata işaret ederek, "Avrupa'da her yıl yaklaşık 120 bin kişi kanser hastalıklarına yakalanıyor." dedi. 

Avusturya'nın Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığı kapsamında "Çalışma Koşullarının Neden Olduğu Kanserle Mücadele" konulu konferans başkent Viyana'da düzenlendi.

Konferansta konuşan Avusturya Çalışma ve Sağlık Bakanı Beate Hartinger Klein, ülkesinde yılda 20 bin kişinin kanserden yaşamını yitirdiğini, bu sayının iş alanında yaklaşık bin 800 kişiye tekabül ettiğini söyledi.

"AB genelinde yıllık 100 binin üzerinde kişi çalışma koşullarının neden olduğu kanserden yaşamını yitiriyor." diyen Klein, bu sayının çok yüksek olduğunu, düşürülmesi için ortak çalışmalar yürütülmesi gerektiğini dile getirdi.

Klein, Avrupa genelinde çok sayıda insanın iş dünyasında meydana gelebilecek tehlikeler hakkında bilgi eksikliğinin olduğuna dikkati çekerek, "İş yerlerinde ne tür hastalık ve tehlikelerin oluşabileceğine ilişkin bilinçlenmeliyiz. Bu bilici oluşturmamızın en önemli koşulu, gerekli koruma önlemlerini hayata geçirerek mümkün olabilir." değerlendirmesinde bulundu. 

Kanser hastalarının en yeni tedavi imkanlarına ulaşabilmelerinin önemini belirten Klein, hem dünyada hem de Avrupa'da artış gösteren kanseri önlemek için yapılacak çalışmaların öneminin altını çizdi.

Görüntülü olarak toplantıya katılan Finlandiya Çalışma ve Sağlık Bakanı Pirkko Mattila da çalışma koşullarının neden olduğu kanserin yeni bir konu olmadığını, uzun yıllardır bu alanda çalışıldığını kaydederek, "Avrupa’da çalışma koşullarının neden olduğu ölümlerin büyük bir kısmını kanser oluşturuyor. Çalışma alanında kanserin önlenmesi ya da en azından azaltılması için çalışmak en önemli önceliklerimiz arasında yer almak durumda." ifadesini kullandı.

Mattila, AB'nin kansere neden olan kimyasal maddelerin azaltılması yönünde çalışmalar yürüttüğünü ifade ederek, ülkesinin komisyonun bu yönde attığı adımları desteklediğini dile getirdi.

Çalışma alanlarında kanserojen içerikli kimyasal maddelerin patlaması sonucunda ortaya çıkan tehlikeye dikkati çeken Mattila, "Avrupa’da her yıl yaklaşık 120 bin kişi kanser hastalıklarına yakalanıyor.  Kimyasal maddelerin patlaması nedeniyle yaklaşık 80 bin kanser vakası yaşanırken, yaklaşık 100 bin kişi bu patlamalar sonucunda ciddi zararlar görüyor." dedi.

- Ölüm nedeni olarak kanser ilk sırada

AB İstihdam, Sosyal İşler, Beceriler ve İşçi Hareketliliği Komisyonu üyesi İnge Bernaerts ise Avrupa'da kanserin ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer aldığını, ülkelerin sağlık bütçelerinin yanı sıra iş dünyasında önemli kayıplara neden olduğunu aktardı.

İş yerlerinde çok sayıda insanı doğrudan etkileyen çalışma güvenliği ve sağlık koşullarının AB yasalarıyla güvence altına alındığını kaydeden Bernaerst, bu alanda yalnız yasal düzenlemelerin yeterli olamayacağını bu nedenle özellikle orta ve küçük işletmelerin söz konusu güvenlik koşullarını yerine getirebilmeleri için desteklenmesi gerektiğini ifade etti.

Bernaerts, "Çalışma koşullarının neden olduğu kanser hastalıklarının önlenebilmesi için hem ulusal hem de AB genelinde el ele vererek, özel ve sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği içinde çalışmamız gerekiyor." dedi.

Muhabir Aşkın Kıyağan
Redaktör Şenhan Bolelli
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cemal Kaşıkçı'nın son sözleri ortaya çıktı
Cemal Kaşıkçı'nın son sözleri ortaya çıktı
İngiltere Brexit sürecini tek taraflı iptal edebilecek
İngiltere Brexit sürecini tek taraflı iptal edebilecek