Advert

18. Frankfurt Film Festivali Bal Kaymak Filmi ile Başladı.

Frankfurt Film Festivali, Bal Kaymak Filmi ile 18. Kez Perde dedi.

18. Frankfurt Film Festivali Bal Kaymak Filmi ile Başladı.
Bu içerik 393 kez okundu.
Advert

 

 

Kültürlerarası Transfer Derneği tarafından gerçekleştirilen festival, Hessen Bilim ve Sanat Bakanı Boris Rhein, Frankfurt Büyükşehir Belediye Başkanı Peter Feldmann ile Türkiye Cumhuriyeti Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı himayesinde düzenleniyor

Frankfurt Film FestivaliBaşkanı Hüseyin Sıtkı

Festivalin açılışı Frankfurt’un güzide Otellerinden olan Grand Hessischer Hof otelinde gerçekleştirildi. Açılışa katılan Ünlü Rejisör Erdal Kıral, Cezmi Baskın ile Işıl Yücesoy´a gecede ‘Yaşam Boyu Onur Ödülü’ verildi. Cilalı İbo filmleriyle tanıdığımız Feridun Karakaya´ya verilen ‘Vefa Ödülü’nü babasının adına oğlu aldı. Gecenin sunuculuğunu oyuncu Hakan Bilgin ile Televizyoncu Nadide Kepçe üstlendiler.

Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı’dan ödülünü alan Tiyatrocu, Oyuncu Cezmi Baskın, ‘Ben bir ödül alıyorum ama biz bu dünyaya bir sürü eser bırakıp gidiyoruz. Umarım filmlerimiz kültür mirası olarak kalır. Bu umutla da yaşıyorum. Çok zor bir mesleğimiz var ama mesleğimizi çok seviyoruz’ dedi.

Geceye renk katan ünlü oyuncu ve ses sanatçısı Işıl Yücesoy ödülünü Festival Başkanı Hüseyin Sıtkı’dan alırken, ‘Bazen insana teşekkür sözcüğü az gelir, şu an da öyle özel bir an. Öyle büyük ustalardan ödül aldım benimki katmerli oldu’ diye konuştu.

Yücesoy, yıllarca önce sahnelerde seslendirdiği şarkılardan oluşan mini konser ile ayakta alkışlandı. Gece´nin ilerleyen saatlerinde sahne alan genç sanatçı Esra Sezer de söylediği birbirinden güzel şarkıları ile takdir topladı.

Bal Kaymak Festivale Damgasını Vurdu

Cinestar Metropolis sinemasında açılışa Frankfurt Belediye Başkanı Uwe Becker, Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, SPD Eyalet Milletvekili Turgut Yüksel ile 400´e yakın davetli katıldı.

Bal Kaymak filmi ile başlayan festivalin açılışında konuşan Frankfurt Belediye Başkanı Uwe Becker,’Bu festival, boğazı, Main nehrini aşarak Metropolis´e ulaşan bir köprüdür. Bu birlikte bir yaşam köprüsü kurma anlayışı, kültürel bir alış veriştir’ dedi.

Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı da, ‘Türk sinemasının 104 yıl içinde önemli gelişmeler kaydettiğini belirterek, Türk sinemasının geldiği nokta bizler için memnuniyet ve gurur vericidir. Burada bütün sinema emektarlarını saygı ve rahmetle anmak istiyorum’ diye konuştu.

Festival Başkanı Hüseyin Sıtkı, ‘Bu festival Türk, Alman kültürel alanda kabul gören bir festivaldir. Türk Film Festivali Türk sinemasına adanmış bir etkinliktir. Bir hafta sürecek filmlerin gösterimleri çeşitli sinemalarda gerçekleştirilecektir’ dedi.

Necdet KARAŞAHİN

18. Frankfurt Film Festivali
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Avrupa liglerinin vazgeçilmez futbolcuları
Avrupa liglerinin vazgeçilmez futbolcuları
"Şok diyetler" ölüm saçıyor