Advert

Almanya’dan gitti köyünde ebru öğretiyor

Almanya’dan gitti köyünde ebru öğretiyor Uşaklı Orhan Erdoğan, Almanya’da emekli olduktan sonra hobi amaçlı başlayarak uzmanlaştığı ebru sanatını memleketinde yaygınlaştırmak için köylü kadınlara ve çocuklara eğitim vermeye başladı.

Almanya’dan gitti köyünde ebru öğretiyor
Bu içerik 300 kez okundu.
Advert

 ALMANYA’NIN Mainz Kenti’nde 1973-2006 yılları arasında bir otomobil firmasında işçi olarak çalışan Uşaklı Orhan Erdoğan, emekli olduktan sonra hobi amaçlı başlayarak uzmanlaştığı ebru sanatını memleketinde yaygınlaştırmak için köylü kadınlara ve çocuklara eğitim vermeye başladı.  63 yaşındaki Orhan Erdoğan, sağlık nedeniyle erken emekli olduğu Almanya’da vaktini değerlendirmek amacıyla Mainz ve Frankfurt Kentlerindeki halk eğitim merkezlerinde ebru kurslarına gitti. Ebru sanatının inceliklerini öğrenen ve tekniğini geliştiren Orhan Erdoğan, bir süre sonra kurs gördüğü Frankfurt Halk Eğitim Merkezi’nde kendisi ders vermeye başladı. Her fırsat bulduğunda Ebru resimleri yapan Orhan Erdoğan başta Almanya olmak üzere Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde 8 kişisel sergi açtı, eserleri 300'ün üzerinde sanat organizasyonunda yer aldı.                                                

  Memleketine hizmet                                     

Uşak’ın Banaz İlçesi’nin Şaban Köyü’nde 1955 yılında doğan Orhan Erdoğan Almanya’ya işçi olarak geldiği 1973 yılından itibaren erken emekli olduğu Mainz’daki bir otomobil fabrikasında 2006 yılına kadar çalıştı. Orhan Erdoğan emekli olduktan sonra vakit geçirmek için merak ettiği ebru sanatıyla ilgilenmeye başladı ve kurslara giderek sanatını geliştirdi. Avrupa’nın birçok ülkesinde fuar, festival gibi etkinliklere katılan Orhan Erdoğan Almanya’nın birçok şehir ve kasabasında açılan ebru kurslarında eğitmenlik yaptı.                                          

Önce çocuklara sonra kadınlara ebru kursu   Geçtiğimiz yaz başlılarında memleketi Uşak'a gelen Erdoğan, ilk olarak Banaz'da kreşte çocuklara ebru kursu verdi. Daha sonra kadınlar için Şaban Köy Konağı'nda ebru öğrenme programı ile Banaz ve köylerindeki ilk ve ortaokullarda öğrencilere kurslar verip Ebru eğitimi veren Orhan Erdoğan,” Avrupa'da ebru sanatına ilgi her geçen gün artmakta. Almanya'da ve Türkiye’de kurslara gidip öğrendiğim bu sanatı başkalarına da öğretmek için Almanya’da düzenlediğim kurslara dünyanın pek çok ülkesinden kişiler katıldı. Binlerce kişiye ebru yapmayı öğrettim. Ben de onlarla birlikte tekniğimi geliştirdim. Yazın Türkiye'ye geldiğimde de buradaki insanlara nasıl ebru öğretebilirim diye düşündüm. Önce kreşlere giderek çocuklara sonra da köylerde kadınlara bu sanatı öğretmeye başladım” diyerek su üzerinde boyalarla resim çizmesinin kendisini büyülediğini, huzur verdiğini çok rahatlattığını söyledi.                                   

Ebru büyüleyici

 Yaptığı eserlerin yurt dışında olduğu gibi Türkiye’de de beğeni kazandığını ifade eden Orhan Erdoğan,” Amacım memleketime ibu konuda hizmet etmek. Zira ebruyu her yaştan insan yapabilir. Su üzerinde boyalarla resim çizmek, sonra onları kağıda yansıtmak büyüleyici bir şey. Ebru'nun çok önemli püf noktaları var. Artık kalıplar hazırlayıp farklı eserler yapıyorum. Ebru yaparak hem dinleniyorum hem de rahatlayıp çok mutlu oluyorum. Herkes ebru yapabilir, fakat temel eğitim alınması şart. Öğretmenlik yapmak ebruyu anlatmak ise bir başka mutluluk."diyerek ebruyu tanıtmak için Türkiye’de çalışmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

İsa DEVEÇEKEN

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Avrupa liglerinin vazgeçilmez futbolcuları
Avrupa liglerinin vazgeçilmez futbolcuları
"Şok diyetler" ölüm saçıyor