Advert

Enerji tasarrufu kazandırıyor

Türk Alman Sağlık Vakfı’nın Butzbach’ta düzenlediği bilgilendirme seminerinde enerji uzmanları ,”Hem enerji tasarrufu yapmak hem de enerjiyi verimli şekilde kullanmak bize birçok yarar sağlar. Enerji tüketimini azaltarak paradan tasarruf ederiz. Ayrıca giderek artan enerji talebini gereksiz yere artırmayarak çevreyi koruruz.” açıklamasını yaptılar.

Enerji tasarrufu kazandırıyor
Bu içerik 180 kez okundu.
Advert

 

HESSEN Eyaleti Çevre, Enerji, Tarım, ve Tüketici Bakanlığı ile Türk Alman Sağlık Vakfı’nın üç yıl öncesi birlikte eyalette yaşayan göçmenler için,”Hessen Enerji Tasarrufu Aksiyonu“ adıyla başlattığı kampanya son hızla devam ediyor. Butzbach Kenti’ndeki seminerde Antakyalı Süryanilerin Kilisesi Salonunda konukları selamlayan Antakya Aziz Petrus ve Paulus Cemiyeti Başkanı Yusuf Fırsatbul,” 1960’lı yıllarda işçi göçü kapsamında Butzbach’a Antakya bölgesinden gelen biz Hıristiyan Türklerin oluşturduğu beşyüz üyeli Süryanilerin derneğiyiz. Cemiyetimize hoş geldiniz ” dedi. Türkiyeli Süryaniler’in St. Petrus ve Paulus Cemiyeti’nde yapılan seminerin açış konuşmasını yapan Türk Alman Sağlık Vakfı Başkanı Dr. Yaşar Bilgin ise , “. Başta cami dernekleri olmak üzere Hessen Eyaleti’nde aktif olarak faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinde bugün olduğu gibi uzmanlarımızla enerji tasarrufunun önemine değiniyoruz.  Kampanyada hedefimiz başta Türkler olmak üzere göçmenlerin bilinçlendirilerek enerji tüketimi ve enerji masraflarının yarıya kadar indirebilmesi. Vatandaşlarımızın bu konuda bilgi eksikliklerinin giderilmesi için belli merkezlerde uzmanlarla eğitim seminerleri çalışmalarımıza devam edeceğiz ” dedi.

  Güneş enerjisi tekniği( Solar)                            

Hessen Eyaleti Çevre, Enerji, Tarım, ve Tüketici Bakanlığı’nın  “ Hessen Enerji Tasarrufu Aksiyonu“ proje sorumlusu Florian Voigt, güneş enerjisi ve tekniği üzerine yaptığı açıklamada “ Evde enerji tasarrufu sağlamak için yeni pencereler, çatı izolasyonu, yanma değeri tekniği, bodrum tavanının ve dış cephelerin izolasyonları , solar sistemler gibi aşamalar eski binalardaki enerji tasarrufunun elde edilmesi için önem taşımaktadır. Bu aksiyon kapsamında düzenlenen seminerlerde bilinçli enerji tüketimini kendiniz ve geleceğiniz için dikkate almalısınız. Ayrıntılı bilgiler www.energiesparaktion.de adlı internet sitesinden veya Türk Alman Sağlık Vakfı’ndan alınabilir .‘‘ diyerek solar enerji için eyalet hükümetinden verilecek maddi destekleri anlattı. Bakanlık Enerji Görevlisi Voigt, yapılarda enerji tasarrufu, enerji tasarruflu yeni yapılar, evlerde enerji tasarrufu ile Almanya ikliminde solar tekniği üzerine bilgiler vererek vatandaşlarımızın sorularını yanıtladı.  

                                                 

 Enerji tasarrufu evlerde başlar            

Seminerde konuşan Türk Alman Sağlık Vakfı Enerji Tasarrufu Danışmanı İsa Deveçeken ise “Evimizde kullandığımız enerjinin türünün ağırlıkla elektrik enerjisi olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla elektriğin düzenli ve tasarruflu bir şekilde kullanılması önemli bir konudur.”diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:”1,4 Milyon göçmen kökenlinin yaşadığı Hessen Eyaleti’nde yaşamakta ve bu yaşayan nüfusun yüzde 23’üne denk gelmektedir. En büyük göçmen kökenli grubun Türkler olduğundan hareketle kiracı veya ev sahibi konumunda olan vatandaşlarımızın ısınma ve elektrik enerjisi tüketimi konusunda daha fazla bilinçli olmalarını istiyoruz. Enerji tasarrufu evlerde başlar. ”.    

                                               

Tasarruf önemli.                                          

Enerji tasarrufu konusunda CO2-emisyonları; evdeki enerji; ısınma ve elektrik enerjisi giderleri; yüksek maliyetlerin nedenleri; ev ve ısınma için enerji tasarruf teknikleri; evlerde elektrik enerjisi tasarrufu ve su tasarrufu; maliyetleri hakkında açıklama yapan TASV Enerji Tasarruf Danışmanı İsa Deveçeken  “En basit tasarruf, gereksiz yere fazla lambalar yakılmamalı. Hem enerji tasarrufu yapmak hem de enerjiyi verimli şekilde kullanmak bize birçok yarar sağlar. Enerji tüketimini azaltarak paradan tasarruf ederiz. Ayrıca giderek artan enerji talebini gereksiz yere artırmayarak çevreyi koruruz.    “ diyerek nasıl tasarruf edilebileceğinin yollarını gösterip daha yaşanabilir bir çevre için ,”. Isıtma ve soğutma sistemlerini tutumlu kullanın. Evinizi ısıtırken ya da soğuturken kapı ve pencereleri kapalı tutun. Evlerde enerji tasarruflu lamba( LED) ve mümkünse toplu taşıma araçlarını kullanın. Buzdolabınızı ne az ne fazla doldurun, buzlandığında fazla elektrik harcar. Çamaşır ve bulaşık makinelerini tam doldurduktan sonra çalıştırınız. Kullandığınız sıcak su miktarını azaltın. Işıkları, makineleri, televizyon ve bilgisayar gibi elektronik cihazları kullanmadığınız anlar kapatın, özellikle fişlerini çekin. Bu tip cihazlar kapatılsa bile bekleme modunda ( stand-by) kalmaya ve enerji tüketmeye devam eder.” tiplerini verdi.

İsa Deveceken   

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Avrupa liglerinin vazgeçilmez futbolcuları
Avrupa liglerinin vazgeçilmez futbolcuları
"Şok diyetler" ölüm saçıyor