GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-01-2019 17:19   Güncelleme : 18-01-2019 17:19

Frankfurt Cami Derneklerinde Faal Gençler Israil ve Kudüs´ü Ziyaret Etti

Frankfurt Yabancılar Meclisi girişimi, Frankfurt Belediyesi Dini Cemaatlerden Sorumlu Encümeni ve Belediye Başkan Yardımcısı Uwe Becker ve İsrail Başkonsolosluğu desteğiyle organize edilen eğitim ve tecrübe edinme amaçlı gezi programı çerçevesinde İsrail ve Kudüsü ziyaret ettiler.

Frankfurt Cami Derneklerinde Faal Gençler Israil ve Kudüs´ü Ziyaret Etti

 

Frankfurt Türk Cami Dernekleri Çalışma Birliği şemsiyesi altında işbirliği yapan listelerinde desteğiyle Frankfurt´taki çeşitli cami derneklerinde faaliyet gösteren gençler arasından seçilen gençler  gezi programı çercevesinde İsrail ve Kudüs´te ömür boyu unutamıyacakları ve bundan sonraki yaşantılarına yön verecek bilgi ve tecrübe edindikleri dolu dolu bir hafta geçirdiler.

Cami dernekleri gençlik çalışmalarında faal gençlerin yanında Frankfurt Yabancılar Meclisinde Başkan Jumas Medoff ve Başkan Yardımcıları Mesut Altıok ve Dr. Hüseyin Kurt´unda sorumlu olarak katıldıkları gezide, İsrail´in modern kenti Tel Aviv´in yanında sadece Müslümanların değil, Hıristiyan ve Yahudiler içinde kutsal olan Kudüs´te ziyaret edildi.

Profesyonel rehber eşliğinde gerçekleşen ziyarette, gençlere İsrail´in tarihi, günlük ve sosyal yaşamı, şehir mimarisi, sosyoekonomik yapısı, İsrail´de dini yaşam, İsrail´e göç edenlerin toplumsal uyumu için yapılan çalışmalar, İsrail´in güvenliği konusunda bilgiler verildi.

Tel Aviv´de Tel-Aviv Belediyesi ve Üniversitesi ziyaret edildi. Tel Aviv belediyesi´nin uyumdan sorumlu belediye yetkilisi, Frankfurt-Tel Aviv kardeş şehir ilişkileri çerçevesinde devam eden başarılı çalışmalar hakkında ve Tel Aviv hakkında bilgi verdi. Uyum müzesi ziyareti çerçevesinde dünyanın çeşitli bölgelerinden İsrail´e göç edenlerin uzun yıllardan beri devam eden başarılı uyum süreci hakkında bilgi verildi.

Tel Avivd´e bulunan Almanya Dış Ticaret Odası ziyaretinde İsrail ekonomisi ve Almanya İsrail ilişkileri hakkında bilgi verildi. Yeni iş kurmak isteyenlere devletin verdiği yoğun destek ve ilk denemelerinde başarısız olan girişimcilerin nasıl sabırla desteklendiği ve bunun uzun vadede getirdiği başarılar örnekleriyle anlatıldı. İsrail´in okumaya ve eğitime büyük önem verdiği, İsrail ordusunun istihbarat ve teknik takibe büyük önem vermesi ve bu yönde ileri teknoloji üretmede dünyada önde olduğu, bu nedenle askerlik hizmeti veren gençler için ordunun ciddi bir eğitim ve tecrübe edinme kurumu olduğu, askerlik sonrasi iş hayatlarında dünya çapında başarılı oldukları anlatılarak, bilgisayar ve enformation teknolojisi alanında dünya çapında kullanılan çok sayıda buluşun İsrail menşeili olduğu örnekleriyle (USB bellegi, insan sesini dijital ortama geçirme gibi) anlatıldı.

Gençlere Haifa, Jaffa ve Kudüs´te yapılan gezilerde bu kentlerin tarihleri, geçmişteki çesitli medeniyyetlerin bu coğrafyalara etkileri hakkında bilgi verdi. Bilhassa Osmanlı İmparatorluğu döneminde yapılan camii külliyeleri kaleleri ve çeşitli inanç ve kültürdeki insanları asimile etmeden uyum barış içerisinde yüz yıllarca bir arada nasıl tuttuğu konusunda bilgi sahibi oldular. Kudüs´te aynı alanda bulunan Müslmanların ilk Kıblesi Mescidi Aksa, Yahudiler için kutsal Süleyman Mabedinin orijinal duvarı olan "Ağlama Duvarı", Hıristiyanlarca Hz. İsa´nın çarmıha gerildiği ve yeniden dirileceğina inanılan mekanlar ziyaret edildi, üç semavi dinin niçin Kudüs´e bu kadar önem verdiği ve Kudüs´ün dünya barışındaki önemi ve burada kalıcı barış olmadığı müddetce dünya barışının tehlikede olduğu hakkında bilgi sahibi olan gençler, Mescidi Haram ve Mescidi Nebevi´den sonra Müslümanların üçüncü kutsal mescidi olan Mescidi Aksa´yı ziyaret ederek bol bol ibadet ve dua etme fırsatı buldular.

Kudüs´te bulunan Jed Vashem - Soykırım müzesi özel rehber eşliğinde ziyaret edildi. 1933-1945 Nazi Almanya´sı döneminde büyük çoğunluğu Yahudiler olmak üzere milyonlarca insanın sadece dini ve ırkı nedeniyle sistematik olarak katledilişini, daha doğrusu soykırımı hafızalarda taze tutmak amacı taşıyan müze ziyareti esnasında gençler, sadece Almanya-İsrail ilişkilerinde değil, Almanya iç ve dış siyasetinin her alanındaki İsrail ve Yahudilere karşı olan hassasiyetin temel sebebini kavrama fırsatı buldular.

Gençler arasında samimi dostluk ve arkadaşlık havasında geçen gezi süresinca, sadece İsrail yerel mutfağını değil, Arap ve kozmopolit diğer milletlerin mutfaklarının yemeklerinide deneme fırsatı buldular.

Amacı Almanya´da sık sık gündeme gelen ve Müslüman gençleri itham altında bırakan Antisemitizm´le mücadale İsrail ve Yahudilere karşi var olan önyargıları azaltmak olan ve genel hatlarıyla amacına ulaşan bu gezide bilhassa İsrail´den Almanya´ya gelirken havalanında güvenliği sağlamak amaçlı yapılan kontrol ve sorgulamalarda gerekli hassasiyet gösterilmemesi gençlerin bir kısmını hayal kırıklığı uğrattı. Buna rağmen geziye katılan gençler kendilerine verilen İsrail ve Kudüs´ü ziyareti imkanı için duydukları memnuniyeti dile getierek başta Frankfurt Yabancılar Meclisi olmak üzere programın gerçekleşmesinde katkısı olan herkese tesekkür ettiler.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Fenerbahçe 3 1
 • 2 Sivasspor 3 1
 • 3 Yeni Malatyaspor 3 1
 • 4 Yukatel Denizlispor 3 1
 • 5 Alanyaspor 3 1
 • 6 Antalyaspor 3 1
 • 7 Çaykur Rizespor 3 1
 • 8 Kasımpaşa 1 1
 • 9 Trabzonspor 1 1
 • 10 Konyaspor 1 1
 • 11 MKE Ankaragücü 1 1
 • 12 Gençlerbirliği 0 1
 • 13 Göztepe 0 1
 • 14 Kayserispor 0 1
 • 15 Galatasaray 0 1
 • 16 Beşiktaş 0 1
 • 17 Medipol Başakşehir 0 1
 • 18 Gazişehir Gaziantep 0 1
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Frankfurt Başkonsolosluğunun
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Avrupa Olay Gazetesi 87.Sayı
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA