GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-01-2019 21:12   Güncelleme : 25-01-2019 21:12

PAYITAHT TORUNUNUN DİLİNDEN ABDÜLHAMID HAN.

PAYİTAHT Torunun dilinden Abdülhamid Han Sultan 2. Abdülhamid'in beşinci kuşaktan torunu Nilhan Osmanoğlu, "Sultan Abdülhamid Han, Batı'daki yenilikleri alıp İslam süzgecinden geçirebilen ve bunu en iyi şekilde değerlendirebilen bir padişahtı." dedi.

PAYITAHT TORUNUNUN DİLİNDEN ABDÜLHAMID HAN.

        

 SULTAN II. Abdülhamid Han’ın 5'inci kuşaktan torunu olan Nilhan Osmanoğlu, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği Hessen’in (UİD) konuğu olarak geldiği Almanya’da konferans verdi. Nilhan Osmanoğlu, "Sultan Abdülhamid Han, Batı'daki yenilikleri alıp İslam süzgecinden geçirebilen ve bunu en iyi şekilde değerlendirebilen bir padişahtı. Sultan Abdülhamid Han'ı anlamak biraz daha derinden incelemek demektir. Sultan Abdülhamid Han Batı'ya yüzü dönük bir padişahtı, bunu iyi anlamak gerekiyor. Her şeyden önce onun da bir insan olduğunu unutmamak lazım." diye konuştu.      

                                        

Tarihimizi öğrenmeliyiz.                                      

İki yüzü aşkın vatandaşımızın katıldığı Maintal Licata Event Center’deki konferansın açış konuşmasını yapan Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UID)Hessen Eyaleti Başkanı  Erkan Arslan,” Tarihimizi öğrenelim. Ecdadımızı tanıyalım. Kimiz bilelim. Biz olalım. Benzemeyelim başka şeye. Kendimizi tanıyalım” diyerek konuyla ilgili en yakın en doğru bilgiyi verecek Nilhan Osmanoğlu’nu davet ettiklerini söyledi.                                  

Osman soyadına izin çıkmadı.                   

  “Osman soyadını almamıza uzun süre müsaade edilmedi" diyerek konuşmasına başlayan Nilhan Osmanoğlu, sözlerini "1974 yılında genel af sonrasında hanedanlığın Türkiye’ye gelişi söz konusu oldu. Bizlere vatandaşlık hakkı ise verilmesi yıllar sürdü. Daha önce Turist gibi 3 ayda bir Ankara’ya gidip kağıt imzalamak zorunda kalıp Müslüman mısınız ? gibi sorularla hep karşılaştık. Bugünleri gördüğümüz için Allah’a şükür diyoruz" diye sürdürdü.                                              

Gerçekler şimdi anlatılıyor                                      

“Ulu Hakan” unvanı ile taçlandırılan dedesi Sultan Abdülhamid Han'ın sonraki kuşaklara artık daha doğru ve gerçek bir şekilde anlatıldığını, anlatılması gerektiğini de belirten Nilhan Osmanoğlu, "Osmanlı Devleti’nin hem içeride hem de dışarıda pek çok sorunla boğuştuğu bir ortamda tahta çıkan dedem Sultan II. Abdülhamid Han 33 yıllık hükümdarlığı döneminde devletin yıkılışını engellemeyi ve devleti yeniden güçlendirmeyi hedefledi. Hayata geçirdiği kapsamlı reformlarla ve kurumsal yeniliklerle Osmanlı Devleti’nin modernleşme sürecine yeni bir ivme kazandırdı. Ve bu yönüyle Türkiye Cumhuriyeti’nin askeri ve sivil bürokratik alt yapısının oluşumuna büyük katkılar sağladı. O şehzadelik döneminde bile temkinli, konuştuğu insanları iyi seçen , iyi bilen insandı. Teşhisi iyi yapardı. Sağlam adam listesi yaparak tahta kendini hazırlıyordu” dedi.                                            

 O önemli bir şahsiyetti                            

Abdülhamid Han’ın reformcu, dirayetli ve çok yönlü bir padişah olarak, günümüzde de varlığını devam ettiren birçok müessesenin ve modern kurumların temellerini attığını vurgulayan Nilhan Osmanoğlu, parçalanmak üzere olan Osmanlı Devleti'ni 33 yıl boyunca bir arada tutan dedesi Sultan Abdülhamid Han’ın her açıdan çok önemli bir şahsiyet olduğunu ifade ederek,” Bize düşen, hiçbir komplekse kapılmadan, ön yargılardan kendimizi arındırarak 2. Abdülhamid Han dönemini iyi anlamak, gerekli dersleri çıkararak, gelecek nesillere tanıtmaktır. Bizim T.C Hükümetine kırgınlığımız küskünlüğümüz olmadı, olamaz da. Ailem devletimizin istediği düşünmüşlerdir. Sürgünden fazla bahsetmek istemiyorum. Zira ben Osmanlı’nın her zaman güçlü durumunun yad edilmesini isterim. Biz af yasasından yararlanıp Türkiye’ye yerleşmiş ilk hanedan ailesiyiz  dedi.        

 Soruları yanıtladı.                                        

Konferans sonunda katılımcıların kendisine yönettikleri sorularını da yanıtlayan Nilhan Osmanoğlu’na UİD Hessen Başkanı Erkan Arslan katkılarından dolayı plaket ve buket çiçek vererek teşekkür etti. Konferansa katılan vatandaşlar da Nilhan Osmanoğlu ile fotoğraf çektirmek için sıraya girdi. Etkinlik sonunda konuklara yiyecek ve içecek ikramı sunuldu. 

 İsa DEVEÇEKEN/ MAİNTAL

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Alanyaspor 0 0
 • 2 Antalyaspor 0 0
 • 3 Beşiktaş 0 0
 • 4 Çaykur Rizespor 0 0
 • 5 Fenerbahçe 0 0
 • 6 Galatasaray 0 0
 • 7 Gazişehir Gaziantep FK 0 0
 • 8 Gençlerbirliği 0 0
 • 9 Göztepe 0 0
 • 10 İstanbul Başakşehir 0 0
 • 11 Kasımpaşa 0 0
 • 12 Kayserispor 0 0
 • 13 Konyaspor 0 0
 • 14 MKE Ankaragücü 0 0
 • 15 Sivasspor 0 0
 • 16 Trabzonspor 0 0
 • 17 Yeni Malatyaspor 0 0
 • 18 Yukatel Denizlispor 0 0
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Frankfurt Başkonsolosluğunun
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Avrupa Olay Gazetesi 87.Sayı
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA