Advert

Almanya'da 'Öykü’ seferberliği sürüyor

Almanya’lı Türkler Antalya’da tedavisi süren kan kanseri 3,5 yaşındaki Öykü Arın Yazıcı ve kendisi gibi hasta olanlara yardım için koştu. Doku tiplemesi kampanyasının yapıldığı Frankfurt Ditib Camii ve Frankfurt Alevi Kültür Merkezi’nde uzun kuyruklar oluştu.

Almanya'da 'Öykü’ seferberliği sürüyor
Bu içerik 218 kez okundu.
Advert

 ALMANYA’NIN Frankfurt ve Bad Homburg Kentlerinde lösemi hastası küçük Öykü Arın Yazıcı ve kendisi gibi lösemi hastaları Bahar (23) , Atakan(22) ve Mira’yı  (2) kurtaracak iliği bulmak için gerçekleştirilen etkinlikler büyük ilgi görüyor. Frankfurt- Alevi Kültür Merkezi ve Bad Homburg Ulu Camii’nde yüzlerce kişinin katıldığı doku tipleme kampanyaları düzenlendi. Türkiye’de İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde Lösemi tanısı konan ve Antalya’da Üniversite Kliniği’nde tedavisi süren 3.5 yaşındaki Öykü Arın Yazıcı’yı kurtaracak iliği bulmak için düzenlenen doku tipleme gününe Hessen Eyaleti’nde yaşayan Türk, Alman ve diğer milletlerden insanlar akın etti. Anneannesi Havva Yılmaz Duman‘ın girişimleriyle Almanya Kızılhaç Örgütü ve Alman Kemik İliği Bilgi Bankası’nın  ( DKMS) birlikte yaptığı doku tespiti etkinliklerine her yaştan gönüllüler katıldı. Doku tipleme gününde hemşire, doktor ve  veri işlemcileri gönüllü olarak görev yaptı.                                    

  Umut oldular                                                

Öykü ve Öykü’ler için ”doku tipleme” gününde lösemiye karşı el ele adıyla sürdürülen yardım kampanyasının Frankfurt Alevi Kültür Merkezi yöneticilerinden Çiğdem Gültekin doku tipleme gününün ilik nakli olmak için uygun doku bekleyen diğer lösemi hastalarına da ümit olduğunu kaydederken, Türkler ve Almanların geniş katılımı sevindirdi. Çiğdem Gültekin ,” Türk insanı duyarlılığını gösterdi. İnşallah bu bağışlar sadece Öykü değil, başka canların kurtulmasına vesile olacak. Yüzlerce kişinin tükrük örneği verdiği etkinliklerde inşallah uygun doku bulunur. Tek isteğimiz Öykü ve onun gibi hastaların yaşaması. Güzel bir yardımlaşma ve duyarlılık örneği gösterenlere teşekkür ediyorum “ dedi.  Etkinlikte görev alan Samir Razyar ve Yousr el Maldah üye sayısının 200 bini Türk olmak üzere beş milyonu aştığını belirterek, “Türk hastalara  en iyi yardımı yine o coğrafya kökenli insanlar yapabilir” diyerek Türk vatandaşlarının diğer DKMS etkinliklerine katılmalarını istediklerini söylediler.       

   İsa DEVEÇEKEN/ FRANKFURT            

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Almanya'da aşırı sağcıların işlediği suçlar yüksek seviyede
Almanya'da aşırı sağcıların işlediği suçlar yüksek seviyede
'Beyin göçünü tersine çeviren çok meslektaşım var'
'Beyin göçünü tersine çeviren çok meslektaşım var'