Advert

AOK Hessen - 28 şubat ender görülen hastalıklar günü

AOK Hessen, etnik pazarlama müdürü Necati Suözer bilgilendiriyor.

AOK Hessen - 28 şubat ender görülen hastalıklar günü
Bu içerik 101 kez okundu.
Advert

 

 

Almanya da yaklaşık dört ila beş milyon insan tanınmış olan 6000´ den fazla olan nadir hastalıklardan muzdaripler. Yani her 10.000 kişiden 5 tanesi bu tür den hastalığın pençesindedir. Bazen doğru tanı koymak yıllarca sürebiliyor. Bazen de bilmeden gerçek hastalığı yanlış tedavi ile iyileştirilmek çabaları, hepimizin bildiği şeylerdir.

Nadir hastalıkların yaklaşık 80% i genetiksel sebeplerden dolayıdır ve aynı zamanda tedavi edilemez. Ama buna rağmen uygun bakım önlem hizmetleri ile yaşam kalitesini iyileştirmek adına birçok şey yapılabilir. Tabi ki her şey den önemlisi doğru tespit gerekmektedir. Yakın çevrenizde bulunan Kendi kendine yardım hizmet kuruluşlarında  aynı tür rahatsızlıklardan muzdarip olan kişiler ile iletişim kurabilir ve bilgi alışverişinde bulunabilirisiniz. Örneğin Kendi kendine yardım gurubu Bad Homburg'da bulunuan Rett-sendromulu yani, ciddi bedensel engelliliklerle bağlantılı olan ve özellikle kızların görülen bir hastalık için kurulmuştur. Nadir bir hastalık olan sarkoidoz, bağ dokusu hastalığıdır, bu türden rahatsızlığı bulunan kişiler Gießen de bulunan Kendi kendine yardım kurumlarına katılabilirler.

Hatta morbus Recklinghausen- çok organlı bir hastalık – bunun için Korbach'ta bir bilgilendirme formu vardır.  Bunun gibi diğer hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, AOK Hessen'in kapsamlı kendi kendine yardım listesine bakabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için:www.aok.de/hessen/selbsthilfe.

Neyin veya neyinizin olduğunu bilmek önemlidir

Hastalığın teşhisi ve sınıflandırılmasında problem olmasın durumunda BetterDoc hizmetimizden istifade edebilirsiniz. Bu kurum ulusal olarak tanınımış uzmanlarla kişisel temas kurar. 48 saat içinde nadir ve karmaşık olan hastalıklarda bile ikinci doktor görüşü alablirsiniz. Bu servis AOK Hessen sigortalıları için tamamen ücretsizdir.

Daha fazla bilgi için: https://www.aok.de/pk/hessen/inhalt/spezialistensuche

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Almanya'da aşırı sağcıların işlediği suçlar yüksek seviyede
Almanya'da aşırı sağcıların işlediği suçlar yüksek seviyede
'Beyin göçünü tersine çeviren çok meslektaşım var'
'Beyin göçünü tersine çeviren çok meslektaşım var'