Advert

MAKAM ODASI LİNÇ!...

Ünlü Modacı Barbaros Şansal , ‘Makam Odası Linç’ kitabını okudu

MAKAM ODASI LİNÇ!...
Bu içerik 59 kez okundu.
Advert

 

Frankfurt Türk öğrenciler FraTÖP E.V’in tertiplediği okuma akşamına ünlü moda tasarımcısı ve aktivist Barbaros Şansal da katıldı.

Käss Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe ilgi yoğun oldu. Okuma akşamına Almanya Türk toplumu Başkanı Atila Karabörklü, Käss Tiyatrosu Genel Müdürü Tiyatrocu Şinasi Dikmen ve çok sayıda konuk katıldı.

Frankfurt Türk öğrenciler adına konuşan M. Esad Şahin, ‘Frankfurt Türk Öğrenciler Derneği’miz bu yıl kuruluşunun 10. yılını kutluyor. Biz de bu münasebetle yıl boyuncu devam edecek etkinlikler planladık.

Bu etkinlikler kapsamında yer alan Okuma Akşamı Programımıza davetimizi kırmayıp katılan ünlü moda tasarımcısı Barbaros Şansal’a teşekkür ediyoruz’ dedi.

Ünlü Modacı Barbaros Şansal 1957 yılında Ankara’da doğdu. Ailesinin şartları nedeniyle ilk ve orta eğitimini çeşitli kurumlarda tamamladı. Marmara Üniversitesi İktisadi Ticari Bilimler Akademisi’nden mezun olan Şansal, eğitiminin son yıllarında Vakko, Barış, Küçe, Limon gibi moda firmalarının yaratıcı bölümlerinde çalıştı. 1980 yılının başında yükseköğrenim için Londra’ya giden Barbaros Şansal, temel tasarım ve renk bilim eğitimi aldı.

3 kitabı bulunan ünlü tasarımcı, modacı, yazar Barbaros Şansal, etkinliğin ilk bölümünde ‘Makam Odası Linç’ kitabından ‘Yer paspasım verildi ama kovam yok. Bu gece de bir döşeğim var ya artık bana gam yok. Pijama yerine sırtımda linçte yırtılan fanila, göğsümde koca ‘Atatürk’ var, hala başkasına karnım tok’ ifadelerinin yer aldığı bölümü okudu. 

Barbaros Şansal´ın, ‘Kıbrıs’ta derdest edilip Atatürk Havalimanı apronunda bekleyen güruh tarafından linç girişimine uğraması ve sonrasında Silivri Cezaevi´ne kapatılıp aylar sonrası beratına dek geçen süreci kaleme aldığı Makam Odası-Linç, hiciv sanatında yepyeni bir çığır açacak. Anekdotları, aklınızın sınırlarını zorlayacak, metaforları ve alegorik üslubuyla elinizden bırakmayacağınız bir Türkiye panoraması sunuyor.

Hayranları için kitabını imzalayan ve sevenleriyle bol bol fotoğraf çektiren Şansal, ‘Burasını çok sevdim, yakında bir davet daha bekliyorum. Käss Tiyatrosunu güzel eski bir bina, burada tiyatro oynamak isterim. Ben Almanca da biliyorum, oyunu hem Türkçe hem de Almanca yapalım’ dedi.

 

Necdet kARAŞAHİN / FRANKFURT

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Almanya'da aşırı sağcıların işlediği suçlar yüksek seviyede
Almanya'da aşırı sağcıların işlediği suçlar yüksek seviyede
'Beyin göçünü tersine çeviren çok meslektaşım var'
'Beyin göçünü tersine çeviren çok meslektaşım var'