Advert

18 Mart Çanakkale Şehitleri Frankfurt´ta Da Saygıyla Anıldı

18 Mart Şehitleri, Frankfurt Başkonsolosluğu himayesindeki Türk Evinde, CHP Binasında, Hessen Atatürkçü Derneği tarafından Griesheim Saalbau da düzenlenen Anma Günü Töreninde anıldılar.

18 Mart Çanakkale Şehitleri Frankfurt´ta Da Saygıyla Anıldı
Bu içerik 274 kez okundu.
Advert

 

Frankfurt Türk Evi’nde Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, Muavin Konsoloslar Gülsüm Bakıcı, Kadir Orhun Poyraz, Eğitim Ataşesi Dr. Bora Başaran ve Hessen Eyaletinde görev yapan Türkçe öğretmeleri ve 200´e yakın vatandaş katıldı.

CHP Frankfurt Teşkilatında binasında düzenlenen 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi´nin 104. yıl dönümü programına katılan konuklar, İstiklal Marşımızı hep bir ağızdan coşku içinde okudular.

İstiklal marşımızın okunması ve şehitlerimizin aziz hatıraları için saygı duruşu ile başlayan anma gününde, Hessen Eyaletinde görev yapan Türkçe öğretmenler hazırladıkları şiirleri okudular. Türk Evi THM Saz Ekibi ve Öğretmenler Korosu’nun seslendirdikleri türküler anma gününe katılanları duygulandırdı.

Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, ‘18 Mart Çanakkale Zaferi´nin 104. yıl dönümü için düzenlediğimiz bu programda aynı zamanda İstiklal Marşının kabul edilişinin yıl dönümü münasebetiyle, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy´u da saygıyla anıyoruz’ dedi.

Karartı, ‘Çanakkale Savaşları, Türk milletinin her ne pahasına olursa olsun vatanını, varlığını ve şerefini koruma azminin ve kararlığının ebedi nişanesidir. Türk askerinin cesaretinin yani sıra, Türk milletinin insanlığını ve merhametini dünyaya gösteren emsalsiz derslerle dolu bir kahramanlık öyküsüdür. Çanakkale savaşında 210 bin şehit verdik. Ulu önder Atatürk´ün askerleri, ölümüne savaşıp buradan kanımızın son damlasına kadar mücadele edip ülkeyi düşman çizmeleri tarafından çiğnetmeyeceğiz sözleri tarihe geçti’ diye konuştu.

Eğitim Ataşesi Dr. Bora Başaran da, ‘Anma günü dolayısıyla, Çanakkale Savaşlarında Mehmetçiğin tek kumanyası olan hoşaf ve keşkek’i evlerinde hazırlayarak konuklara ikram eden ailelere’ teşekkür etti.   

Başaran, konuşmasında, çocukların iyi bir eğitim almaları ve Türk dili derslerine katılmalarının önemine dikkat çekti.

Hessen Atatürkçü Düşünce Derneği, Çanakkale Şehitleri Anma programına katılan Toros Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Murat Köylü, ‘Çanakkale´nin emperyalist güçlere karşı kazanılan ilk mücadele olduğuna dikkati çekti.

Dr. Köylü, ‘Çanakkale’nin 1. Dünya Savaşının en önemli muhaberelerinden biri olduğunu, Mustafa Kemal´in ilk saldırıda orduları merkezde tutması,  6-8 Ağustos’ta da Anafartalar´da karşı taarruz ile savaşın seyrini değiştirdiğini’ dile getirdi.

Şehitleri Anma Günü, Koro Üyeleri ile konukların birlikte seslendirdikleri türkülerle soan erdi. 

  Necdet Karaşahin / Frankfurt

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'den İngiliz ve Alman cezaevlerine 'kapı' gibi güvenlik
Türkiye'den İngiliz ve Alman cezaevlerine 'kapı' gibi güvenlik
Danimarka sığınmacıların boşanmasına izin vermiyor
Danimarka sığınmacıların boşanmasına izin vermiyor