GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-03-2019 19:48   Güncelleme : 22-03-2019 19:48

Mehmet Şaşmaz, Yeşilay Haftasını Kutladı

5 Mart 1920 tarihinde Yeşilay Cemiyeti (Hilal-i Ahdar) kurulmuştur. Kamuya Yararlı Cemiyetler statüsünde kurulmuş olup; madde bağımlılıkları başta olmak üzere insan, toplum sağlığına ve tabiata karşı toplumu bilinçlendirme çalışmaları yürütmektedir.

 Mehmet Şaşmaz, Yeşilay Haftasını Kutladı

 

             Başta sigara olmak üzere; alkol, uyuşturucu, kumar ve vücuda zararlı içecekleri, dolayısıyla ortak özellikleri sinir iletiminin işlevini bozarak bilinç düzeyini aşağıya çekip, bağımlılık oluşturan bu illetlerin topluma verdiği zararları çeşitli çalışmalarla halkı bilinçli kılmanın yanında, bu zararlı alışkanlıkların sonlandırılması için topluca hareket etmek gerektiğini, bütün insanlığın bilgisine sunulmalıdır.

            Yeşilay, zararlı alışkanlıklar karşısında yaklaşık yüz yıldır çalışmalar yaparak, önder olmuştur. Dünyanın her yerinde olduğu gibi, ülkemizde de insan vücuduna zarar veren içeceklerin, alkolden daha da fazla bağımlılık yaptığı bilinmesine rağmen, televizyonlarda aralıksız reklamı yapılmaktadır. Bu içecek şirketleri, genel müdürlerini Türk olarak belirleyip, ülkemizde seçilen yetkili sayesinde marka sevgisini reklamlarla Türk halkına aşılamışlardır. Gelinen noktada, bu zararlı içecekler sudan daha fazla tüketilir hale gelmiştir. Türkiye’de ve Avrupa’da yapılan düğünlerde bahsi geçen içecekler masalardan eksik olmamakta ve hatta camiilerde de satışa sunulmaktadır. Vatandaşlarımızın yapmış olduğu taziyelerde, kandillerde de masalarımızdan eksik olmayan bu sağlıksız, bağımlılık yapan içecekler ile ilgili, yetkili makamların bu illetler için ayrı bir gündem oluşturması gerekmektedir.

           Ülkemizde ve bütün dünyada zararları bilinmesine rağmen, çocukların çok küçük yaşlarda, aileleriyle beraber bu içecekleri tüketmeleri hususunda, dünyanın hiçbir ülkesinde bu içeceklerin kontrol altına alınması için çalışma yapılmamaktadır.

           Sigara paketleri üzerine yazılmış olan ‘sigara içmediğiniz için teşekkür ederiz’ vb. sözlerin artık işlevini yitirmesi gerekmekte olduğu düşüncesindeyim. Dünyanın hiçbir yerinde ‚Kırmızı ışıkta durmanız gerekir‘ şeklinde, trafik lambasında levha asılı değildir!

            Ülkemizde olduğu gibi, yaşamakta olduğumuz ülkede de iş yerleri, kurumlar, otobüs durakları, evlerin giriş kapılarında sigara içilmenin kesinlikle yasaklanması gerekmektedir. Otobüs duraklarında da bu zıkkımın içilmemesi için, bu tüketimi yapan dostlardan gerekli nezaketi göstermeleri hususunda yardımcı olmalarını rica etmeyi görev edinmemiz, belki de bu dostların sigara ve çeşitti bağımlılıklardan kurtulmasına yardımcı olacaktır!

           Kötü alışkanlıklardan kendinizi korurken bu alışkanlıklara başlamış olan dostlarımızı da kurtarmak için, onların bu felaketten dönmeleri hususunda yardımcı olmamız, insanlık vazifesi olmalıdır.

            Son günlerde Diyenet İşleri Başkanlığı tarafından gündeme gertirilen ‘Sigara haramdır’ ifadesi Sigarasız Yaşam Derneği olarak, şahsım ve derneğimiz yönetim kurulundaki arkadaşlarımız tarafından yıllardır söylenmektedir. Dinimizce ‘israf haramdır’ diyorsak bu illetin israf olmadığını söyleyen olabilir mi?

             Ülkemizde Anayasa’mızın 58. Madde 2. Bendi şu şekildedir: ‘Devlet, gençleri; alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alır.’ Bu konuda kişiye, aileye, devlete özellikle doktorlarımıza, fakat en önemlisi öğretmenlere büyük görev düşmektedir. Özellikle öğretmenlerin, ‘Benim dediğimi yap, yaptığımı yapma’ ifadesi Türk kültürüne sahip bir eğitimcinin veya öğretmenin ifadesi olmamalıdır. Buna din görevlileri camii dernek yöneticileri de dahil olmalı!

              Son zamanlarda gençlere yönelik e-sigara, nargile gibi bağımlılığı sigaraya götüren tuzakların sayıları artmakta ve bunlara da bir denetim uygulanmamaktadır. Bu ve benzeri illetlerin zararları hususunda, basındaki ve televizyondaki uyarıcı bilgilerin yeterli olmadığı düşüncesindeyim. Hatta devlete bağlı televizyon kanallarında da insan vücuduna zararlı olduğu kesinleşmiş içeceklerin üretilmesi için devlet şöleniyle fabrikalar açılmaktadır.

             Bütün insanlığa sigaradan uzak; sağlıklı, bereketli ve bol güneşli günler dileğiyle…

 

                                                                                                         Mehmet Şaşmaz

 

                                                                      Öğretemen- Sigarasız Yaşam Derneği Başkanı

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Alanyaspor 12 4
 • 2 Çaykur Rizespor 8 4
 • 3 Fenerbahçe 7 4
 • 4 Denizlispor 7 4
 • 5 Galatasaray 7 4
 • 6 Gazişehir Gaziantep 7 4
 • 7 Yeni Malatyaspor 6 4
 • 8 Trabzonspor 6 4
 • 9 Konyaspor 6 5
 • 10 Sivasspor 5 4
 • 11 Antalyaspor 5 4
 • 12 MKE Ankaragücü 5 4
 • 13 Göztepe 5 5
 • 14 Beşiktaş 4 4
 • 15 İstanbul Başakşehir 4 4
 • 16 Kayserispor 2 4
 • 17 Gençlerbirliği 1 4
 • 18 Kasımpaşa 1 4
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Frankfurt Başkonsolosluğunun
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Avrupa Olay Gazetesi 87.Sayı
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA