KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 18-05-2019 09:29

MİLLİ MÜCADELENİN 100. YILI

Gazi Mustafa Kemal Paşa 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıktığında yanında 18 arkadaşı vardı. Bir "Devlet Operasyonu" şeklinde hazırlanmış olan İstanbul'dan Samsun'a olacak bu yolculuğun planları, 5 Mayıs 1919 Takvim-i Vekayi adında o devrin resmî gazetesinde yayınlanmıştır.

MİLLİ MÜCADELENİN 100. YILI

 

Gazi Mustafa Kemal Paşa, zamanın padişahı Sultan Vahideddin ve Sadrazam Ferid Paşa'nın tayin emriyle donanımlı Bandırma gemisiyle yolculuk yapmıştır. Bu yolculukla ilgili Gazi Mustafa Kemal Paşa bütün belgeleri, İstiklal Savaşı kahramanlarından Kâzım Karabekir Paşa'ya intikal ettirmiştir.

Osmanlı Devleti 1914-1918 1. Dünya Savaşı'nda Çanakkale'de, Ortadoğu'da düşmana karşı başarılı savaşlar yaptı. Birlikte savaştığı Almanlar yenilince o da yenik sayıldı. İmzalatılan Mondros Antlaşması (30 Ekim 1918) ile; İzmir'e Yunanlılar, Adana'ya Fransızlar, Antalya'ya İtalyanlar, Samsun'a İngilizler yerleşirken, Ankara ve civarı bize kalmıştı.

İşte, bu durum karşısında ülkemizden düşmanları temizlemek için Gazi Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşları, Amasya'da, Sivas'ta, Erzurum'da yapmış oldukları toplantılarda alınmış olan kararlar ile 30 Ağustos 1922 yılında yurdumuzu düşmanlardan kurtardılar.

Bugün sahip olduğumuz 814.578 km2 topraklarımızı korumak için; vatanına, budunuza, bayrağına, imanına velhasıl ecdadına sahip çıkacak gençler için ilk defa 1926 yılında "Gazi Günü" adı altında Samsun'da kutlanmaya başlayan anlamlı gün, 24 Mayıs 1935 yılında "Atatürk Günü" olarak resmiyet kazanmıştır. 20 Haziran 1938 yılında Ankara'daki Spor Kongresi'nde yapılan öneri sonucu "Gençlik ve Spor Bayramı" olarak kutlanmasına karar verilmiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün doğum günü olarak da bilinen 19 Mayıs, 1981 yılı itibariyle "Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı" olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ülke gençliğine emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti’ni, ülkemizde veya ülke dışında yaşayan; imanını, bayrağını, vatanını, budununu, ecdadını seven, söylediklerini yapan, yapabileceklerini söyleyen gençler sayesinde nice 100 yıllara taşıyacak birlik ve beraberliği devam ettirmemiz temennisiyle...


 

Mehmet ŞAŞMAZ

Öğretmen

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Frankfurt Başkonsolosluğunun
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Avrupa Olay Gazetesi 87.Sayı
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA