SAĞLIK
Giriş Tarihi : 02-06-2019 19:57

31 MAYIS SİGARASIZ DÜNYA GÜNÜ

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 1987 yılından itibaren, bütün dünyada canlıların ve cansızların en büyük düşmanı, insanlığın da tartışılmaz en büyük sorunu sigaraya karşı, 31 Mayıs günü'nün "Dünya Sigara Günü" olarak kutlanması kararı almıştır.

31 MAYIS SİGARASIZ DÜNYA GÜNÜ

 

Aslı TÜTÜN ve adı SİGARA olan OT, patlıcangiller familyasından bir bitkidir. Zehirli olduğundan, sağlam bir görünüme sahiptir. Hiçbir hayvan onu yemez ve üzerinde tırtıl gezmez, böcek konmaz. İçicilerin "zevk" verdiği sandıkları SİGARA kurutulmuş zehirli bir OT'tan ibarettir. Bugün bu zehirli otu da, değişik zehirli ve bağımlı maddeleri de katarak piyasada satışa sunmuşlardır.

 

Kristof Colomb'un 1492 yılında Amerika'ya gerçekleştirdiği daha ilk seferinde Kızılderili'lerin kullandığı tütünü, yeni dünyadan, eski dünyaya getirmiştir.

 

Önce ilaç sanılan tütün, 1493 yılında İspanya'nın Barselona şehrine, sonra büyük bir hızla Avrupa'ya, 100 yıl içinde de Osmanlı İmparatorluğu'na ulaşmıştır.

 

16. ve 17. yüzyıllarda tütün için büyük tartışmalar yaşanmış, İspanya'da Engizisyon Mahkemeleri tütün içenleri yakmış, IV. Murat (1623-1640) tütün içenlerin kellelerini kesmiş yine de tütün içimi hızla artmıştır.

 

Kuru OT olarak zehirli olan TÜTÜN, yanınca dumanında canlılar için 4040'ın üzerinde son derece zararlı maddeler açığa çıkmaktadır. Onun için sigara içen dostların "zararı bana" demesinin, inandırıcı olmadığı bilinmektedir.

 

İçerisinde; radyo aktif, radyasyon, füze yakıtı, tiner, akü metali, tüp gazı, böcek öldürücü, oje sökücü, tuvalet temizleyicisi (amonyak), uyuşturucu, egzoz gazı, gaz odaları zehirli vb. zararlı maddeleri paramızla alıp, 900 santigrat ısı ile toplumda hürriyet, bağımsızlık, insan hakları ve demokrasi şarkıları söylüyoruz!

 

Ülkemizde her yıl 119 milyar adet sigara içilmekte, bununda 320 kişiyi taşıyan bir uçağın düşmesi, her üç bin pakette bir ağacın kesilmesi, kıyafetlere sinen kokusu nedeniyle harcanan su, deterjan ve elektrik vb. giderlerin yanısıra yılda 117 bin civarında insanımızı da kaybetmemize neden olmaktadır. Bu sayı Dünya'da 7 milyon civarında olduğu düşünüldüğünde bu bataklığa çocuklarımız nasıl düşmektedir?

 

Sigaraya başlamadaki en önemli etkenler; merak, arkadaş etkisi olduğu gibi bazı çeşitli mevkilerde bulunan (Cumhurbaşkanı, Belediye Başkanı, Vali, Vekil, Büyükelçi, Konsolos, Sanatçı, Futbolcu,....) saygın değerlerin sigara tüttürmesi gençleri bu tuzağa düşürmektedir. Ülkemizde örnek sanatçılardan bazılarının para karşılığında sigarayla pozlar verdiklerini orta yaşlılar ve yaşlılar sınıfında olanlardan bilmeyenimiz yoktur. Süperlig'de bir takımı çalıştıran teknik insan (S.Y.) sigara paketiyle birlikte soyunma odasına ve demeç vermeye gidiyor. Sigaranın markasının da görülmesi için masanın üzerine bırakıyor. Bu ve benzeri hareketleri yapan kişinin kimliğine bakılmadan sosyal medyada yayımlanan bu görüntülerin RTÜK tarafından dikkate alınmaması sigara üreticilerini ve destekleyicilerini memnun etmektedir.

 

Son yıllarda, bayanların daha da fazla sigara içtiği, erkeklere oranla Türkiye'de ve Avrupa'da sayılarının çoğalmakta olduğu tespit edilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Ocak ayında (2019) yapmış olduğu açıklamada sigaranın HARAM olduğu hükmü anlatılmıştır. Evet, israf haramdır! Ayeti dahi yıllarca sigara kullanan bazı Din Görevlileri "mekruh" olarak yıllardır yalan söyleyerek dile getirmişler, böylelikle sigara içmenin haram olmadığı yönünde sözlerde bulunmuşlardır.

 

12.08.2011 tarihinde, zamanın Başbakanı tarafından Camii avlularında sigara içilmemesi, Din Görevlilerinin ve Camii Dernek Dernek yöneticilerinin sigara içmemesi hususunda genelge verilmesine rağmen, ülkemizde olduğu gibi yurtdışında bulunan camii avlularında da bu kurala uyulmaması üzücüdür.

 

Almanya'da ve Avrupa ülkelerinde; mezarlıklara içkiyle, sigarayla, sokak hayvanlarıyla girilmemesi hususunda uyarı levhaları mezarlığın girişinde bulunmaktadır. Kiliselerin kapısında da sigara izmaritleri görmek veya inançları doğrultusundaki görevlilerin sigara içtiğine tanık olmak mümkün değildir.

 

Bunları düşündüğümüzde; bütün insanlığın zararlı maddelere karşı birlikte hareket edebileceği; sevgiye, huzura, barışa, demokrasiye, insan haklarına, sağlıklı yaşamaya, insan, hayvan, tabiat sevgisi taşıyacak nesiller yetiştirmek hususunda da bütün Dünya ile kucaklaşabileceğimiz Sigarasız bir dünya temennisiyle...

 

 

Mehmet ŞAŞMAZ

Sigarasız Yaşam Derneği Başkanı

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Alanyaspor 14 7
 • 2 Sivasspor 12 7
 • 3 Trabzonspor 12 7
 • 4 Konyaspor 12 7
 • 5 Fenerbahçe 11 7
 • 6 İstanbul Başakşehir 11 7
 • 7 Antalyaspor 11 7
 • 8 Gaziantep FK 11 7
 • 9 Yeni Malatyaspor 10 7
 • 10 Galatasaray 10 7
 • 11 Göztepe 9 7
 • 12 Beşiktaş 8 7
 • 13 Denizlispor 8 7
 • 14 Çaykur Rizespor 8 7
 • 15 MKE Ankaragücü 8 7
 • 16 Kasımpaşa 7 7
 • 17 Gençlerbirliği 3 7
 • 18 Kayserispor 3 7
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Frankfurt Başkonsolosluğunun
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Avrupa Olay Gazetesi 87.Sayı
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA