GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-09-2019 23:13   Güncelleme : 28-09-2019 23:16

ALMANYA’DA YAŞAYAN TÜRKLERİN SORUNLARI ELE ALINDI

Münih (TÜDEK) Türk Dernekleri Koordinasyonu Başkanı İş Adamı Mahir Zeytinoğlu, Türk medyası Orhan Tinengin ile Münih Goethe Hotelde ortak istişare toplantısı düzenlediler.

ALMANYA’DA YAŞAYAN TÜRKLERİN SORUNLARI ELE ALINDI

 

Toplantıya Türk kökenli Alman politikacılar, Bavyera Eyaleti ve Avrupa Parlamentolarına tekrar seçilen Türk kökenli Milletvekilleri, İsmail Ertuğ (SPD), Bavyera Eyalet Milletvekili Arif Taşdelen (SPD), Cumali Naz (Münih Belediye Meclisi), Serdar Duran Münih (CSU), Mahmut Türker Münih (FPD), Halil Taşdelen (Bayreuth İlçe Belediyesi Meclisi), T.C Nürnberg Konsolosu Selçuk Eke, Münih Eğitim Ataşesi Prof. Dr. Mustafa Çakır, Münih STK yöneticileri, iş adamları ve Türk basın mensupları katıldılar.

Toplantıda Almanya’da yaşayan vatandaşların, entegrasyon, eğitim başta olmak üzere önemli sorunları hakkında istişareler yapıldı.

Bavyera’da Türkiye kökenli Alman yahut Türkiye vatandaşı olarak yaşayanları ilgilendiren konularda, davetli konuşmacı Milletvekilleri ve Belediye Meclis Üyeleri’nin toplantıda bulunan Medya ve STK Temsilcileri vasıtasıyla verdikleri müşterek mesajda, ‘Bavyera’da göçmen kökenli nüfusa oranla özellikle Türk kökenlilerin temsilde yeterli sayıda olmadığı, toplumda seslerinin duyulması ve şikâyet konularında ciddiye alınmaları için mutlak olarak siyasi partiler içinde yer alınmaları gerektiği’ vurgusu yapıldı.

T.C Münih Başkonsolosu Mehmet Günay, Türkiye’de olduğu için toplantıya katılamadı. Başkonsolos Günay’ın adına yaptığı konuşmada Eğitim Müşaviri Prof. Dr. Mustafa Çakır, ‘Almanya’da en büyük göçmen kökenli grup olan Türklerin eğitim konusunun birinci öncelik olarak ele alınarak, katılım ve adaptasyonla birlikte yürütülmesinde, buradaki Türk toplumunun her katmanının gayret içinde olmasını isterken, Ataşelik ve Başkonsolosluk olarak Alman resmi mercilerinde konunun takipçisi olduklarını’ vurguladı.

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği ve organları hakkında da bilgiler veren Avrupa Parlamentosu Milletvekili İsmail Ertuğ, ‘Büyük bir pazar haline gelen ve halk partilerinin zayıfladığı dünyada siyasetin de futbol gibi olduğunu, ancak göçmen kökenlilerin burada entegre olma durumunda olduklarının’ altını çizdi.

Bavyeranın Nürnberg kentinin seçim bölgesi olduğu için Münih’i belki biraz daha ihmal ettiğini söyleyen Milletvekili Arif Taşdelen de, ‘AFD (Alternativ für Deutschland) Partisinin Almanya’daki 'Cami Minarelerini Yasaklayalım’ söylemine karşı mecliste verdiği mücadele ve tartışmanın yankısına işaret etti ve oturma izinleri ile ilgili hayat gerçeğine uymayan yabancılar yasasındaki maddelerin modernleşmesi konusunda yakında düzenlenecek toplantılarda aktif rol üstleneceğini söyledi.

Sivil Toplum Kuruluşlarının üyelerinin fark gözetmeksizin siyasi partiler yelpazesi içinde yer almalarının teşvikini isteyen Taşdelen, ‘Partiler içinde de biz yabancıyız, partiler bizi almaya hazır değil’ şeklinde yorum yaptı.

 

Münih ve Bayreuth kentleri Belediye Meclis Üyeleri Cumali Naz ile Halil Taşdelen, ‘Önümüzdeki yıl 21 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde, Türkiye kökenli seçmenin tembellik yahut da önemsememezlik yapmadan mutlaka parti farkı gözetmeyerek oy kullanmaları çağrısını yaparken, burada başları sıkıldığında ilk başvurdukları merci olanlara karşı vefa borçları olduğunu hatırlamalarını’ istediler.

 

Toplantı katılan üyelerin dernek başkanlarına yönelttikleri sorular ve cevapları ile son buldu.

 

 

 

Turan Kaya- Münih

 

NELER SÖYLENDİ?
@
DeannaWar 4 ay önce
Hi guys! Rather visit my free adult site! - http://traff3.xvideass.top
Want to see more?
traff3.xvideass.top
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Frankfurt Başkonsolosluğunun
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Avrupa Olay Gazetesi 87.Sayı
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA