GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-11-2019 20:32   Güncelleme : 20-11-2019 20:39

27. Koruyucu Aile Toplantısı Hamm’da Yapıldı

T.C. Düsseldorf Başkonsolosluğu Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği, T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun himayesinde T.C. Essen Başkonsolosluğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği ile ortaklaşa 15.11.2019 tarihinde Hamm Alevi Kültür Birliği’nde koruyucu aile bilgilendirme toplantısı düzenledi.

27. Koruyucu Aile Toplantısı Hamm’da Yapıldı


Toplantıya ilgili aileler ve Hamm Bölgesinde DİTİB ve IGMG cami derneklerinin temsilcileri de destek vermek için katıldı.

Programın açılışını Hamm Alevi Kültür Birliği adına dernek başkanı Vahdettin Taş Bey yaptı. Taş, bu konunun derneklerinde ele alınmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve T.C. Essen Başkonsolosuna teşekkür etti.

Programın selamlama konuşmasını T.C. Essen Başkonsolosu Şener Cebeci Bey yaptı. Cebeci, velayeti alınan Türk çocuklarının sorunlarının devletimiz için çok önemli bir konu olduğunu dile getirdi. Sorunun üç ayağı olduğunu ifade eden Cebeci, birincisinin resmi boyut olduğunu, bunun Aile Ataşeliklerinin açılmasıyla devletin yerine getirdiğini, ikincisinin STK’lar olduğunu, STK’ların topluma uzanan kanallar olduğunu, devlet ile STK’ların işbirliği yapması gerektiği, üçüncü olarak vatandaşlarımızın konuya duyarlılık gösterip sorunlarımızın çözümüne katkı sağlayabileceğini dile getirdi.

Programa bir koruyucu aile belgeseli izletilerek başlandı.

Aile ve Sosyal Politikalar Ataşesi Raci Mazı ise yaptığı konuşmada koruyucu aile olmanın önemine dikkat çekti. Yaşadığımız toplumda çocukların önemli bir risk altında olduğunu, dolayısıyla koruma altına alınan çocuk sayısının oldukça yüksek olduğuna dikkat çeken Mazı, her cemiyetin kendi bünyesinde mutlaka bir koruyucu aile gündemine sahip olması gerektiğini vurguladı.

Aile Ataşeliğinin pedagoglarından Sabri Aydın Almanya’da koruyucu aile olmanın yollarını slaytlar eşliğinde anlattı. Aydın, koruyucu aile olmanın zor bir süreç olmadığını, aranan en önemli üç şartın, bağımsız bir maddi gelirin olması, evin yeteri derecede büyük olması ve ebeveynlerden birisinin Almanca bilmesi olduğunu vurguladı. Bu şartların bugün yerinde olmaması durumunda gelecekte bu şartların yerine gelebileceğini hatırlatan Aydın, koruyucu aile olmak isteyen aileleri sürecin başından sonuna kadar desteklediklerini ifade etti.


Sunumdan sonra Berlin Belediyesinin göçmen kökenli aileleri koruyucu aile olmaya teşvik eden kampanyasının bir videosu izletildi.
Dinleyicilerin soruları cevaplandıktan sonra programın son bölümünde iki koruyucu aile söz aldı ve tecrübelerini paylaştı.

E. Bey koruyucu aile olma konusunda gençlik dairelerinden çok destek gördüklerini, en son kendilerine 4 kardeş çocuğun birden verildiğini ifade etti.
E. Hanım ise koruyucu aile olma konusunda karar verdiğinde ilgili gençlik dairesine gidip kapısını çaldığını v eben koruyucu aile olmak istiyorum kendisinin hoşça karşılandığını ifade ederek gençlik dairesinin iki kere hafta sonu seminerlerine katıldıktan sonra koruyucu aile olduğunu, ilk çocuğun ise 9 ay sonra kendisine verildiğini ve şimdi yeni bir çocuk için daha beklediğini ifade etti. Bütün aileler dinleyicilere koruyucu aile olmanın gözde büyütüldüğü gibi zor olmadığını, tam aksine kendi öz çocukları dahil aileye zenginlik kattığını dile getirdiler.
Programı 60 civarında ilgili vatandaşımız ve STK temsilcisi ilgiyle dinledi ve daha sonra Hamm bölgesinin diğer camilerinde de program düzenleme konusu STK temsilcileriyle konuşuldu.

T.C. Düsseldorf Başkonsolosluğu Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği’nin konu hakkındaki çalışmalarını özetleyen soru ve cevaplar:
Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliğinin koruyucu aile bağlamındaki hedefi nedir? Ataşeliğimiz Türkiye kökenli koruyucu aile sayısını yükseltmek amacını taşıyan çalışmalarına devam etmektedir.

Bu amaca yönelik ne tür faaliyetler yürütülmektedir?

Bilgilendirme etkinliklerinin yanı sıra, resmî kurumlar ve sivil toplum kuruluşları ile yapıcı bir işbirliği mevcut projelerin desteklenmesi ve yenilerinin geliştirilmesi. Ayrıca başvuruda bulunan vatandaşlara konuyla ilgili rehberlik hizmeti verilmektedir. Bu hizmet kapsamında bir bilgilendirme dosyası oluşturulmuştur.
Bilgilendirme dosyasının amacı ve içeriği nedir?

 Bu dosyanın amacı, gençlik dairelerine veya yetkili kuruluşlara yapılacak olan başvuruların başarı oranını artırmaktır. Bilgilendirme dosyası yurttaşlara rehberlik edecek bir yol haritası şeklinde hazırlanmıştır ve başvuru öncesinden çocuğun aileye yerleştirilmesinden sonrasına kadar bütün aşamaları ayrıntılı biçimde açıklamaktadır.

Daha ayrıntılı bilgi edinebilir miyim?
www.koruyucuaile.de sayfası üzerinden bilgi edinebilirsiniz.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Sivasspor 37 17
 • 2 İstanbul Başakşehir 36 18
 • 3 Fenerbahçe 34 18
 • 4 Alanyaspor 32 18
 • 5 Trabzonspor 32 17
 • 6 Beşiktaş 30 17
 • 7 Galatasaray 27 17
 • 8 Yeni Malatyaspor 24 18
 • 9 Gaziantep FK 24 18
 • 10 Göztepe 23 17
 • 11 Denizlispor 22 17
 • 12 Çaykur Rizespor 20 17
 • 13 Gençlerbirliği 18 17
 • 14 Konyaspor 18 18
 • 15 Kasımpaşa 15 17
 • 16 Antalyaspor 14 17
 • 17 MKE Ankaragücü 12 18
 • 18 Kayserispor 10 18
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Frankfurt Başkonsolosluğunun
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Avrupa Olay Gazetesi 87.Sayı
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA