GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-02-2020 12:47   Güncelleme : 28-02-2020 13:17

Frankfurt Emniyet Müdürlüğünde Göçmenlerin Güvenliği İstișarı

Hanau´daki Irkçı Terör Saldırısından Sonra Frankfurt Emniyet Müdürlüğünde Göçmenlerin Güvenliği İstișare Edildi

Frankfurt Emniyet Müdürlüğünde Göçmenlerin Güvenliği İstișarı

 

 

Frankfurt´a komșu Hanau´da 19 Șubat 2010 tarihinde 5´i Türk 10 insanın hayatını kaybettiği ırkçı terör saldırısından sonra Müslüman ülkelerden gelen göçmenler ve kurulușlarının güvenlik sorunu Frankfurt Emniyet Müdürlüğünde șehirde bulunan Müslüman ülkelerden gelen sivil toplum örgütleri temsilcilerinin katıldığı toplantıda masaya yatırıldı.

 

Frankfurt Türk Cami Dernekleri Çalıșma Birliği´nin ve Hessen Müslümanlar Konsei´nin birbirinden bağımsız girisimleriyle gerçekleșen toplantıya, Frankfurt Emniyet Müdürü Gerhard Bereswill, Frankfurt´ta görev yapan polis karakolları bașkomiserleri, Frankfurt Emniyet Müdürlügünde görev yapan devlet güvenliği bölümü görevlileri, Frankfurt Emniyet Müdürlüğü ön tetbir bölümü yetkilileri yabancı kökenli Hessen Eyaleti ve Frankfurt Șehir Meclisi Milletvekilleri ve çok sayıda medya temsilcisinin yanında 80´den fazla Müslüman ülkelerden gelen STK temsilcileri katıldılar.

Toplantıya Hanau´daki ırkçı terör saldırısında hayat´ını kaybedenlere saygı durușuyla bașlandı.

Daha sonra söz alan Frankfurt Emniye Müdürü G. Bereswill Hessen Eyaletinde yoğunlașan ırkçı eylemler karșısında duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Hanau´da 9 kișinin hayatını kaybettiği ırkçı terör saldırısı, NSU örgütü tarafından Hessen Eyaletinde de bir Türk vatandașının katledilmesi, Kassel´deki Kuzey Hessen Walter Lübcke´nin katledilmesi, Frankfurt ana tren istasyonunda 7 yasında bir çoçugun öldürülmesi, Frankfurt emniyet müdürlüğü bünyesinde ırkçı bir hücrenin keșfedilmesi, daha toplantının yapıldığı gün Kassel yakınlarında karnaval kutlaması yapan halkın üzerine bir kișinin otomobille önemli bit bölümü ağır 60 civarında yarlanması, Hessen Eyaleti Hükümeti ve güvenlik birimlerini zor durumda bıraktığını söyledi. G. Bereswill bilhassa Hanau saldırısı ile ilgili derin üzüntü duyduğunu söyleyerek, Hessen Eyaletinde Yașayan insanların güvenliklerinden Hessen İçișeri Bakanlığı ve bu bakanlığa bağlı emniyet teșkilatınaın olduğunu belirterek,  Alman adalet ve güvenlik birimlerinin bu olayların aydınlanması ve bașta Hessen Eyaletinde yașayan göçmenler olmak üzere herkesin güvenliğini sağlamak için elinden geleni yapacağı güvencesini verdi.

Frankfurt Emniyet Müdürü G. Bereswill daha önceki benzeri toplantılarda dile gelen „her musibette hayır vardır“ sözlerini hatırlatarak toplantının yapılması için girișimde bulunan Frankfurt Türk Cami Dernekleri Çalıșma Birliği Camiler Birliği Koordinatörü Dr. Hüseyin Kurt´a teșekkür ederek, kendisinden kısa bir konușma yapmasını istedi.

Dr. H. Kurt 19. Șubat 2020 Hanau ırkçı terör saldırısının Hessen Eyaleti ve Almanya için 11 Eylüle benzer bir milad olduğunu belirterek, Alman makamlarının bu saldırıdan sonra açık ve net șekilde Almanya´da așırı sağ terörun varlığını kabul etmelerinin önemli bir gelișme olduğunu belirterek, Almanya´da așırı sağ ile etkin mücadelenin  bundan sonra devlet politikası olacağını söyledi. Bașta Müslümanlar olmak üzere göçmenler için ise, bu musibetteki hayrın Hessen Eyaleti özelinde Müslümanların/göçmenlerin Hessen Eyaleti Hükümeti ile, aynı göz hizasında doğrudan muhatap kabul edilme ve böylece bașta ırkçılık olmak üzere Müslümanların ve tüm göçmenlerin sorunlarını beraberce geliștirilecek bir sistem/struktur olușturmak için kapı aralama fırsatı olduğunu ve bu fırsatin iyi dfeğerlendirilmesi gerektiğini söyleyerek söyleyerek, benzeri toplantının Hessen Eyaleti İcișleri Bakanlığı hatta çıtayı daha yükselterek Hessen Eyaleti Bașbakanı ile yapılmasını ümit ettiğini söyledi. Dr. Kurt Hanau saldırısından sonra gençler arasında devlete, bilhassa devletin güvenlik birimlerine karșı güvenin zedelendiğini söylerek, gençlerin devlet bizim güvenliğimizi sağlayamıyor biz kendi bașımızın çaresine bakalım, yada bazi aile reislerinin güvenlik korkusuyla akșam saatlerinde itibaren aile bireylerine dıșarıya çıkma yașagı getireceklerini konușmaları, komșum așırı sağcı saldırgan olabilirmi kușkusu, devletin bilhassa güvenlik birimlerinin dikkate alması gerek konular olduğunu söyleyerek, insanların devlete ve onun hukuk ve güvenlik birimlerine karșı güvenin azalmasına müsade edilmeyerek insanların devlete karșı kaybolmasına karșı gerekli tetbirlerin alınması gerektiğini söyledi. 

Frankfurt Frankfurt Emniyet Müdürlüğü  bünyesinde görev yapan devlet güvenliği bölümü görevlisi Uwe Rösen çalıșma alanı hakkında bilgi vererek, devletin güvenlik birimlerinin ırkçı terör eylemlerinin aydınlatılması için elinden geleni yaptığını söyledi. Frankfurt´ta  ırkçı terör hücrelerinin varlığı ile ilgili somut bilgi olmamasına rağmen, Hessen Eyaletinde son  dönemlerde yoğunlașan ırkçı eylemler nedeniyle dikkatli ve teyakkuzda olunulması gerektiğini söyleyerek, dernek temsdilcilerinden, güvenlik ile ilgili șüphelendikleri her türlü anormallik ve gelișmeyi en yakın polis karakoluna ihbar etmelerini istedi.

 

Yapılan konușmalardan sonra çok sayıda göçmen dernekleri temsilcileri sorular sordular. Konușmacılar, son olaylardan sonra can ve mal güvenlikleri ile ilgili kaygılarını dile getirerek, siyasetten ve devletin güvenlik birimlerinden göçmenler ve temsil ettikleri teșkilatlarla ișbirliği halinde gerekli tetbirlerin alınmasını talep ettiler.  Konușmacılar sosyal medya üzerinden yayılan kin ve nefret içerikli yayınların, ırçılığı ve toplumdaki gerginliği körüklediğini belirterek devletten, güvenlik birimlerinden sosyal medya üzerinde verilen ırkçı nefret dolu mesajlara ve bunlara destek nitelikli yanıt ve yorumlara anında teknik engel getirilmesini talep ettiler. Konușmacılar özel kișilerin silahlanmasının yasaklanması yada en azından saha sıkı denetlenmesini talep ederek, Hanau´dakine benzer terör saldırılarının önüne gecilmesini istediler. Bazı katılımcılar, son yıllarda bilhassa Hessen Eyaletinde devletin sağ gözünün adeta kör olduğunu ve bu nedenle așırı sağ ırkçı kesimlere karșı yeterli derecede etkin mücadele edilmediğini söyleyerek ırkçılık, așırı sağ ve İslam düșmanlığına karșı daha etkin mücadele edilmesini talep ettiler.

 

Sorulan sorulara tek tek geniș sekilde cevap veren Frankfurt Emniyet Müdürü G. Bereswill özetle

 • insanların mal ve can güvenliklerinden devletin sorumlu olduğunu özel kișilerin güvenlikleri devlete güvenmeyerek daha bașka tetbirler almasının hukuken sorunlu olduğunu, bütün bu güven zedeleyici gelișmeler rağmen, devlete ve onun güvenlik birimlerine inanmalarını istedi,
 • Așırı sagcı ırkçı grupkarın emniyet teșkiletında kesinlikle iși olmadığını ve fark edildiklerinde gerekenin yapıldığını, yaslar önünde insanların eșit olduklarını, düm devlet memurlerı gibi emniyetteki memurlarında ayrım yapmayarak herkese kaknunlar çerçevesinde eșit davranmak zorunda olduğunu söyledi,
 • Avcı ve silah atıș kulupleri ve özel kișılere silah verilmesi konusunda emniyet dıșındaki bașka kurumlar sorumludur.  İnsan öldürecek ateșli silahların avcı kulüpleri ve özel kisılere verilmesine kendisininde karșı olduğunu bunun yerine insan öldürmeyecek teknikde silahlarlada aynı ișın yapılabileceğini dile getirerek, yine Almanya´nın diğer Avrupa Ülkelere ve ABD´ye nazatan çok daha katı ateșli silah kullanma yasası olduğunu söyledi.

 

Bereswill davete icabet eden dernek temsilcilerinin sorularına cevabi konușmalarının sonunda cemiyet temsilcilerine çağrıda bulunarak, olası kuşkulu her durumdan, en yakın polis noktalaraında haberdar ederek, muhtemel suçların suçun önlenmesine katkı sunmalarını istedi ve önmüzdeki haftalarda Türk Camilerinden birisini ziyaret etmeyi planladığını söyledi.

Toplantı ile ilgili memniyetlerini dile getiren katılımcılar Frankfurt Emniyet Müdürü Bereswill ve toplantının hazırlanmasında büyük emeği geçen Frankfurt Emniyet Müdürlügü Göçmenler Sorumlusu Nesrin Tavasolli ve arkadașlarına teșekkür ettiler.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2653
 • 2Başakşehir FK2653
 • 3Galatasaray2650
 • 4Sivasspor2649
 • 5Beşiktaş2644
 • 6Alanyaspor2643
 • 7Fenerbahçe2640
 • 8Göztepe2637
 • 9Gaziantep FK2632
 • 10Denizlispor2631
 • 11Antalyaspor2630
 • 12Gençlerbirliği2628
 • 13Kasımpaşa2626
 • 14Konyaspor2626
 • 15Yeni Malatyaspor2625
 • 16Çaykur Rizespor2625
 • 17MKE Ankaragücü2623
 • 18Kayserispor2622
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Frankfurt Başkonsolosluğunun
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Avrupa Olay Gazetesi 87.Sayı
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA