KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 02-03-2020 23:47   Güncelleme : 02-03-2020 23:52

HER AY BİR KONUK, BİR KONU

Frankfurt Gaziantep Derneği’nin her ayın son pazar günü düzenlediği geleneksel kahvaltılı toplantılarının bu ay ki konuğu Philipps Üniversitesi Psikoloji Bölümünden Kübra Keçeci oldu.

HER AY BİR KONUK, BİR KONU

 

 

Kendisini Frankfurt Gaziantep Derneği’nin geleneksel buluşmasına davet ettikleri için Dernek Başkanı Ökkeş Toy’a ve dernek üyelerine teşekkür etti. 

Kahvaltıya katılan ebeveynlerin, çocukların kişilik oluşumu, hangi süreçte çocukla nasıl bir iletişim tarzı kurmak gerektiği hususlarını içeren çocuk psikolojisi ilgili sorularını yanıtlayan Keçeci, ‘Kişilerin karakter gelişiminin 0-6 yaş arasında oluşmakta olduğunu’ söyledi.

KİŞİYİ KİŞİ YAPAN ÖZELLİKLER 0-6 YAŞ ARASINDA OLUŞUR

‘Kişiyi kişi yapan tüm özellikler olan; özgüven, güven, bağlılık, sevgi, yardımlaşma gibi duyguların hepsi bu dönem aralığında çocuğa verilmektedir’ diyen Keçeci, Peki, bu nasıl olur? Bebek doğduğu andan itibaren çevresiyle kurmuş olduğu ilişkiden her an bir şeyler öğrenir. Bizlerin çoğu zaman çocuktur anlamaz, çocuktur unutur, aman bir şey olmaz diyerek geçiştirdiğimiz her an, çocuğun kişilik gelişimine zarar verdiğimiz anlar olmaktadır.

Örneğin 2 yaş dönemi; bu dönemin özelliğini bilmeyen birçok aile için süreç çatışmalı geçmektedir. Hâlbuki aslında 2 yaş dönemi bir çocuğun ailesinden bağımsızlığını talep ettiği ilk ergenlik dönemidir. Bu yaş aralığında çocuklar genelde birçok şeyi tek başlarına yapmak isterler. Ben tek yemek istiyorum, ben tek yürümek istiyorum gibi.

Aslında bu dönemde çocuklar aileleri ile çatışmaktan çok ailelere karşı talep sunmaktadırlar. Bağımsızlık talebi, bağımsızlaşma talebi ve ne yazık ki birçok aile tarafından, ‘Hayır sen yapamazsın’ denilerek çocuğun bu talepleri reddedilmekte ve dolayısıyla da kurulabilecek bir sağlıklı iletişim bozulmaktadır.

Bu dönemi desteklenmemiş çocuklar ileride kendi kararlarını alamayan, kendi iradesini kullanamayan ve tercihlerini yapamayan bireyler olarak karşımıza çıkarlar. Çünkü onun kendi başına bir şey yapabilme imkânı elinden alınmıştır’ dedi.

LİDERLİK ÖZELLİĞİ 3 YAŞ DÖNEMİNDE KAZANILIYOR

Kübra Keçeci, Daha sonraki dönem ise 3 yaş dönemi dediğimiz, oyun döneminin hâkim olduğu bir dönemdir. Sadece oyun diyerek geçmemek gerekiyor, çünkü çocuklar hayatın içerisindeki toplumsal normları, ilişkileri bu dönemde öğreniyorlar. Bu dönemi olumlu manada desteklenmiş çocuklar ileride liderlik özelliğini kazanıyorlar.

Daha sonrasında ise 6 yaş dönemi gelmektedir ki benim en sevdiğim dönemden bir tanesidir. Neden? Çünkü anne-babaların artık ektiğini biçme vakti gelmiştir. Yani çocuk artık sosyalleşecektir ve bu sosyalleşmede de bu yaşa kadar almış olduğu tüm birikimleri okul hayatına taşıyacaktır’ diye konuştu.

Bu yaş döneminde en önemli faktörlerden birinin öğretmen unsuru olduğunun altını çizen Keçeci, ‘Çocuklar bu dönemde öğretmenlerini o kadar benimserler ki, örneğin eğer öğretmen tahtadan bir şey siliyorsa o da aynı anda defterinden bir şeyler siler. Bu bir yandan iyi, diğer yandan ise kritik bir önem taşımaktadır. Çünkü öğretmen çocuğun ilerideki mesleğine kadar etkili olabilmektedir.

Tüm bu dönemlerin olumlu atlatılabilmesi için, bu dönemlerin özelliklerini iyi bilmek gerekir. Sorumluluk, kişinin kendine ve çevresine karşı oluşan güven, irade, cesaret, amaç, liderlik, umut duygularının oluşmuş olduğu dönemlerdir. Aynı şekilde bu dönemler olumsuz olarak geçirildiğinde, çocuğun ilerideki korkularının, özgüvensizliğinin, kendini ifade edememenin, suçluluk duygusunun, acımasızlık ve benzeri temelleri atılmış olur.

Bu yüzden çocuklarla doğru bir iletişim kurulmalıdır. Gerek sözel, gerekse beden dili ile çocuğa anne, baba olarak onu desteklediğinizin, onun için orada olunduğunuzun, ona değer verdiğinizin mesajı verilmelidir. Bu yalnız, aşırı fedakârlık, ya da çocuğun her şeyi önüne sermek demek değildir; aksine ona sorumluluklar vererek, değer vererek, sevginizi hissettirerek hayata hazırlamaktır’ dedi.

HER AY BİR KONUK, BİR KONU

Frankfurt Gaziantep Derneği Başkanı Ökkeş Toy da konuşmasında, ‘Geleneksel hale getirdikleri kahvaltılı toplantılarda hem üyelerle bir araya gelme imkânı bulduklarını, hem de her ay farklı alanlarda uzman konuklar davet ederek çeşitli konularda bilgi sahibi olduklarını’ söyledi.

Gaziantep’in gerek Türkiye’de gerekse yurt dışında, birçok değer yetiştirdiğini dile getiren Toy, ‘Hemşerilerimizin önemli bir özelliği de, doğdukları şehri unutmamaları. Bu ay ki konuğumuz olan Kübra Keçeci’ye davetimize icabet ederek toplantımıza katıldığı ve verdiği birbirinden değerli bilgiler için şahsım, dernek yönetimi adına teşekkür ediyorum’ diye konuştu.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2653
 • 2Başakşehir FK2653
 • 3Galatasaray2650
 • 4Sivasspor2649
 • 5Beşiktaş2644
 • 6Alanyaspor2643
 • 7Fenerbahçe2640
 • 8Göztepe2637
 • 9Gaziantep FK2632
 • 10Denizlispor2631
 • 11Antalyaspor2630
 • 12Gençlerbirliği2628
 • 13Kasımpaşa2626
 • 14Konyaspor2626
 • 15Yeni Malatyaspor2625
 • 16Çaykur Rizespor2625
 • 17MKE Ankaragücü2623
 • 18Kayserispor2622
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Frankfurt Başkonsolosluğunun
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Avrupa Olay Gazetesi 87.Sayı
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA