EĞİTİM
Giriş Tarihi : 24-03-2020 23:29   Güncelleme : 25-03-2020 13:33

Türkçenin önemine dikkat çekildi

Çok dilliliğin önemi ve Türkçenin okullardaki durumu ile ilgili bir toplantı düzenleyen Türkçe Anadili Öğretmeni Mehmet Şaşmaz, toplantıya katılan öğrenci velilerine anne ve babalarına ,”Türkçemize sahip çıkalım. Çocuklarımızın okulda Türkçe öğrenmesi için mücadele verelim , destek çıkalım. Türkçe okullarda öğretilmeli dedi

Türkçenin önemine dikkat çekildi

 

ALMANYA’NIN Hessen Eyaleti’ndeki Ehringshausen Kasabası’nda 39 yıldır Türkçe Anadili Dersleri Öğretmenliği yapan Öğretmen Mehmet Şaşmaz, çok dilliliğin önemi ve Türkçe nin okullardaki durumu ile ilgili okul salonunda bir toplantı düzenlendi. 9 ayrı  Sivil Kuruluş Başkanları ve yardımcıları, Cemevi Derneği, Ditib camileri ve spor dernekleri başkanları , yöneticileri ve din görevlilerininde ilgi gösterip hazır bulunduğu toplantıda Türkçe Anadili Öğretmeni Mehmet Şaşmaz ,”Türkçeyi çocuklarına öğretmek her anne babanın görevidir" diyerek, öğrenci ebeveynlerinin Türkçe anadil derslerine karşı olan duyarsızlıklarından yakındı. Kısa bir süre sonra emekliye ayrılacağını vurgulayan Şaşmaz, iyi bir dil eğitimi için Türk öğrencilere öncelikle iyi bir anadili eğitimi verilmesi gerektiğine dikkat çekerek,” Eğer çocuklarınız sizler ilgi göstermezseniz okulda gelecekte Türkçe Anadili dersleri verilmeyecek, gelecek kuşak çocuklarımız anadilimiz Türkçeden mahrum kalacaklar. İlgi gösterirseniz okula yeni bir öğretmen atanması gerçekleşecek. Türkçe konuşmak, Türkçe iyi bilmek değildir .Bazı Türk aileler çocuklarının Almancası bozulur diye Türkçe derslerine göndermemekle büyük bir hata içersindedir. Haftada 2 ders saati çocuğunu anadili derslerine mutlaka yönlendirmeliler. Zaten heryerde her derste Almanca gören konuşan öğrenciler haftada okulda 4 saat Almanca dersi de görüyorlar. ” dedi.

Türkçe önümüzdeki kuşaklara aktarılmalı

Türkçenin önümüzdeki kuşaklara aktarılmasının önemine dikkat çeken Öğretmen Şaşmaz bu gerçekleştirilmediği takdirde, öz benliğimizin olmayacağını savundu.

Türkçe dersinin yeri bizim için ayrıdır.

Öğretmen Şaşmaz konuşmasını “Çünkü Türkçe dersinde çocuklar Türk dilini ve kültürünü tanımaktadır .Çocuklar yaşadıkları ülkeye uyum sağlayarak toplum içinde etkin olarak hayatlarını devam ettirmektedir. Bir çocuğun okul başarısının en önemli etkenlerinden biri de dil becerisidir. Burada 9 derneğin bir araya gelip hepimizin ortak sorunu olan Türkçenin geleceğini konuşup birlikte hareket etme kararı çıktı. .”diyerek tamamladı.

Kendisinde öğretmeniydi

Prof.Dr. Ali Erdoğan , dünyanın gündeminde olan tehlikeli koroner virüsü ve tehlikesi üzerine bilgiler vererek, korunmak için elleri sürekli temiz tutup sabunla yıkanmasını istedi. İlk okulda Öğretmen Mehmet Şaşmaz’ın kendisinde öğretmeni olduğunu vurgulayan Prof.Dr Ali Erdoğan adlı veli de ilgi olmadığında çocuklarının Türkçe dersi alamayacağı kaygısı içinde. Okul çağında olan kendi çocuğu gibi çocukların diğer dilleri öğrenmesi ve ülkeye uyum sağlaması için önce ana dilini bilmesi gerektiğini söyleyen Prof.Dr Erdoğan Türkçenin önümüzdeki kuşaklara aktarılmasının önemine dikkat çekti ve bu gerçekleştirilmediği takdirde, öz benliğimizin olmayacağını savundu. Ditib Wetzlar Camii Dernek Başkanı Cihat Kılıç ise , "Ben öğrencilerin Türkçe dersleri alamayacak kararına çok üzüldüm. Bu kararı duyduktan sonra kendimi dışlanmış hissettim." dedi

Türkçe önümüzdeki kuşaklara aktarılmalı

Türkçenin önümüzdeki kuşaklara aktarılmasının önemine dikkat çeken Ditib Herborn Camii Başkanı Sacit Küçük, bunun gerçekleştirilmediği takdirde, öz benliğimizin olmayacağını savundu. Başkan Küçük, yılmadan çalışılması gerektiğini belirterek, “Hiçbir şeyin olmadığı yerde, bir önemlidir, birin olduğu yerde de iki önemlidir. Zaten ailelerimiz, çocukları ile sınırlı kelimelerle konuşuyor. Alman toplumunda, kabul görmemizin şartı dil bilmemizdir, bir kişi dahi kurtarsak, bu bizim için kardır “ diye konuştu.

Türkçe dersi çok çok önemli

Almanya’ya 11 yaşında geldiğini belirten Herborn Türk Alman Dostluk Derneği Başkanı Ali Akkuş,” Çocuklarımızın Almanca’dan önce Türkçe öğrenip Türkçe konuşmalarından yanayım.Özellikle her Türk çocuğu Türk Milli marşımız İstiklal marşını bilmeli. Biz çocuklarımızın başta milli bayramlarımızı kutlamak olmak üzere milli konuları teşkilatımızda dini konuları ise Ditib camiilerinde öğrenmeleri tarafıyız.”dedi. Ditib Ehringshausen, Ditib Wetzlar, Ditib Herborn, Ditib Giessen, Cemevi Wetzlar, Milli Görüş Wetzlar, İslam Kültür Merkezi Wetzlar, Bizim Ocak Wetzlar, Türk -Alman Dostluk Derneği Herborn Başkan ve din görevlilerinin hazır bulunduğu toplantı katılımcıların sorularının cevaplandırılmasının ardından öğretmen ve velilerin hazırladıkları yiyecek ve içecek takdimi ile sona erdi.

İsa DEVEÇEKEN / EHRINGSHAUSEN

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2653
 • 2Başakşehir FK2653
 • 3Galatasaray2650
 • 4Sivasspor2649
 • 5Beşiktaş2644
 • 6Alanyaspor2643
 • 7Fenerbahçe2640
 • 8Göztepe2637
 • 9Gaziantep FK2632
 • 10Denizlispor2631
 • 11Antalyaspor2630
 • 12Gençlerbirliği2628
 • 13Kasımpaşa2626
 • 14Konyaspor2626
 • 15Yeni Malatyaspor2625
 • 16Çaykur Rizespor2625
 • 17MKE Ankaragücü2623
 • 18Kayserispor2622
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Frankfurt Başkonsolosluğunun
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Avrupa Olay Gazetesi 87.Sayı
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA