Advert
Advert

İlk Makalem Yarışması için son başvuru 15 Ekim’de

Gölezlioğlu: Yetenekli genç Türk yazarları keşfetmemize yardımcı olun “Aradığımız yazar belkide çok yakınınızda”

İlk Makalem Yarışması için son başvuru 15 Ekim’de
Bu içerik 437 kez okundu.
Advert

 

Imagentur GmbH şirketinin T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği ile Almanya’da ilk kez gerçekleştirdiği "İlk Makalem Yarışması" ile ilgili proje, Mannheim'da Türkçe yayın yapan yerel gazete ve dergilerin temsilcilerine anlatıldı. Imagentur GmbH Genel Müdürü Tarık Bayram Gölezlioğlu, projenin Türkiye koordinatörü Türker Haliloğlu ve Almanya Koordinatörü Fatih Yılmaz düzenledikleri basın toplantısıyla İlk Makalem yarışması hakkında detaylı bilgiler aktardı.

EN İYİ 15 MAKALE YAZARI GENÇ BİR HAFTA İSTANBUL’U GEZECEK

Türkiye hakkında en iyi makale yazan 15 genci bir hafta süreyle kültür gezisine çıkarmayı hedefleyen yarışmanın kazananları, Baden Würtemberg eyaletinin Herbstferien döneminde 28 Ekim-2 Kasım tariheleri arasında İstanbul’a gidecek. Burada hayallerindeki yazarlarla tanışacak olan gençler, aynı zamanda kültür-sanat, dernek ve vakıflarını, yayınevlerini ziyaret edecek, bir kitabın tasarım aşamasından basım aşamasına kadar olan süreci yerinde görecek.

BADEN WÜRTTEMBERG PİLOT BÖLGE ANCAK İSTEYEN HERKES KATILABİLİR

Yazar olmak isteyen, edebiyata meraklı öğrencilerin mutlaka bu yarışmaya katılmalarını isteyen Imagentur GmbH Genel Müdürü Tarık Bayram Gölezlioğlu, “Baden Württemberg’de pilot bölge olarak başlattığımız İlk Makalem yarışmasında tek kriter, öğrencilerin yazacakların makalenin Türkiye ile ilgili olması. İlla makale ile de sınırlı olması gerekmiyor, bu şiir olabilir, deneme olabilir, kısa hikaye de olabilir. Bu çocuklar Almanya’da okudukları için Almanca’ya hakimler, Türkçe yazma konusunda sıkıntı yaşabilirler. Bu nedenle Almanca veya Türkçe yazabilirler. Yarışma Baden Würtemberg bölgesi ile ile sınırlı tutulmakla birlikte 28 Ekim-2 Kasım tarihleri arasında yapılacak geziye bu tarihler arasında herhangi bir engeli olmayan tüm öğrenciler katılabilir” dedi.

“AİLELERE, ÖĞRETMENLERE, GENÇLERE BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR”

Annelere, babalara, öğretmenlere çağrıda bulunan Gölezlioğlu, “Çocuğunuzun, öğrencilerinizin içindeki yazma hevesini keşfetmemize yardımcı olun. Bir çocuğun iyi yazıp yazmadığını, edebiyata meraklı olup olmadığını en iyi ailesi anlar. Bu çocuklar genelde içine kapalı, yazdıklarını kendilerinden başka çok az kişi biliyor. Belkide aradığımız geleceğin genç yazarı sizin çocuğunuzdur. Veya sizin çocuğunuzun samimi bir arkadaşıdır. Bu projede öğretmenlere de büyük görev düşüyor. Yazma kapasitesini farkettiğiniz öğrencileri bize yönlendirin. Bu yarışma için herhangi bir katılım ücreti yok, herhangi bir masraf yok. Tüm masraflarını Kültür ve Turizm Bakanlığı ile biz karşılayacağız” diye konuştu.

“ÇOK OLUMLU GERİ DÖNÜŞLER ALDIK”

İki ay önce gerekli altyapıyı oluşturarak projenin tanıtımına start verdiklerini ve bugüne kadar yarışma ile ilgili çok ilginç geri dönüşler aldıklarını kaydeden Gölezlioğlu şöyle devam etti: “Projeye start verdikten sonra çok sayıda telefon ve email aldık. Örneğin Hessen’den kızındaki yazma yeteneğini keşfeden bir anne bizi aradı. Kızının çok çekingen olduğunu,öğretmenin de ondaki yazma yeteneğini gördüğü için kendilerini uyardığını ve bu yarışmaya katılmasını çok istediğini dile getirdi. Aynı şekilde Hockenheim kentinde oturan 14 yaşındaki bir genç kızımızın bugüne kadar 3 tane Almanca kitap yazdığını öğrendik. Bizim artık bir şekilde Alman edebiyatında yer almamız lazım, daha fazla Türk yazarın bulunması lazım. Kendi kültürümüzle Alman entellüktüel toplumunda varolmamız lazım.”

Gelen makalelerin özel bir kurul tarafından değerlendirileceğini, bu kurulun Almanya’da çeşitli okullarda görev yapan edebiyat kökenli öğretmeler ve yazarlar tarafından oluştuğunu hatırlatan Tarık Bayram Gölezlioğlu, gençlerin yazdıkları makaleleri 15 Ekim’e kadar email veya posta yoluyla gönderebileceklerini, sosyal medya aracılığı ile veya www.imagentur.com web adresinden ulaştırabileceklerini sözlerine ekledi.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde öğrenci olan İlk Makalem Yarışması’nın Türkiye Koordinatörü Türker Haliloğlu da, kendisinin de edebiyata özel bir ilgi duyduğunu, daha önce birçok sosyal sorumluluk projesinde yer aldığını belirterek, “Ben de ortakokul ve lise yıllarımda denemeler yazdım. Ancak belli bir noktaya getirinceye kadar kimseye bahsedemedim. İlk Makalem yarışması yetenekli gençlerin ortaya çıkarılması açısından büyük önem arzediyor” diye konuştu.

Projenin Almanya koordinatörü Fatih Yılmaz da, bu yarışmayla Almanya’daki Türk gençlerinin edebi anlamda potansiyellerini görmek açısından taşıdığı öneme vurgu yaptı.

İlk Makalem Projesiyle ilgili detaylı bilgi şu kanallardan alınabilir...

Web adresi: www.imagentur.com

Facebook: https://www.facebook.com/imagenturgmbh/

Email: info@imagentur.com

Tel: 0 621 17 88 75 80

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya'da göçmenlere ırkçı saldırı
İtalya'da göçmenlere ırkçı saldırı
"Türkiye, sığınmacılar için olağanüstü çaba sarf ediyor"