Advert

Başbakan Merkel:Jamaika koalisyonu "Başarılabileceğine inanıyorum"

BERLİN - Almanya Başbakanı Angela Merkel, Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri, Hür Demokrat Parti (FDP) ve Yeşiller arasında "Jamaika koalisyonu" kurulması hedefiyle yürütülen ön görüşmelerin başarıya ulaşabileceğini söyledi.

Başbakan Merkel:Jamaika koalisyonu
Bu içerik 198 kez okundu.
Advert
 

Merkel, partilerin müzakere heyetlerinin bugüngü toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, çoğu zaman partiler arasında artık farklılıklar olmadığının ifade edildiğini ancak burada müzakereye katılanların partiler arasında büyük farklılıklar olduğunu gördüğünü belirtti.

Her partinin kendi kimliğini olası bir hükümet programında görmeyi istediğine işaret eden Merkel, bunu önemli  olduğunu kaydetti.

Anlaşma konusunda başarılı olmak için bir iradenin de bulunduğunu, bu konuda sorumluk taşıdıklarını ve kendisinin bunun başarılması için katkı sağlayacağını ifade eden Merkel, "Başarılabileceğine inanıyorum." dedi.

Merkel, anlaşma sağlandığında, büyük kutuplaşmanın olduğu dönemde Almanya için büyük bir şeyin başarılacağını belirtti.

Merkel, bugün yapılacak görüşmelerin saatler sürebileceğini ve ne zaman biteceğini şimdiden söyleyemeyeceğini söyledi.

Söz konusu partiler arasında koalisyon için yapılan ön görüşmeler 18 Ekim'de başlamıştı.

Taraflar 12 başlık altında topladıkları maddeleri birinci ve ikinci turda müzakere etmişti. Bu hafta başında da üçüncü tura geçilmişti.

Merkel, ön görüşmelerin en geç bu geceye kadar biteceğini açıklamıştı.

Görüşmelere katılan partiler arasında hala sığınmacı, iklimin korunması, ulaştırma ve mali politikalar konularında görüş ayrıklarının bulunduğu, bu gecenin geç saatlerine kadar sürecek görüşmelerde sonuç alınmaya çalışılacağı belirtildi.

Partiler, ön görüşmelerde anlaşma sağlanması durumunda, doğrudan koalisyon görüşmelerine başlayacak.

Ülkede 24 Eylül'deki genel seçimden sonra meclisteki milletvekili aritmetiğine göre CDU/CSU'nun içinde yer almadığı bir hükümet kurulması neredeyse imkansız.

Sosyal Demokrat Partinin gelecek dönem muhalefette kalacağını açıklamasıyla hükümeti kurmak için 246 milletvekili bulunan CDU/CSU, 80 sandalyeli FDP ve 67 milletvekiline sahip Yeşillerin ortaklık yapması gerekiyor.

Bu partilerin oluşturacağı hükümet seçeneği, partilerin renklerinin (siyah-sarı-yeşil) Jamaika bayrağını çağrıştırmasından dolayı "Jamaika koalisyonu" olarak nitelendiriliyor.

AA

Muhabir Erbil Başay
Almanya Başbakan Angela MerkelJamaika
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sinüzit tedavisi için deniz suyu
Sinüzit tedavisi için deniz suyu
NATO'da tehditlere karşı hızlı cevap hazırlığı
NATO'da tehditlere karşı hızlı cevap hazırlığı