Advert

YABANCI MAHKEME KARARLARININTANINMASI VE TENFİZİ

Kuralolarak bir devletin yargı organlarınca verilen kararlar, egemenlik ve bağımsızlık ilkeleri gereği o ülkede sonuç doğurur. Ancak, bu durum problemleri de beraberinde getirmektedir. Örnek vermek gerekirse; Alman mahkemeleri tarafından tesis edilen hüküm gereği boşanmış bir Türk vatandaşının evliliği,Türkiye’de geçerliliğini sürdürmektedir. Bu durum Türk vatandaşlarının miras hukuku ve aile hukuku açısından birtakım zorluklara maruz kalmasına sebebiyet vermektedir. Yabancı yargı organları tarafından tesis edilen kararların başka bir ülkede sonuç doğurabilmesi için o ülke makamlarınca tanınması ve tenfizi[1] gerekmektedir.

YABANCI MAHKEME KARARLARININTANINMASI VE TENFİZİ
Bu içerik 478 kez okundu.
Advert

 

Bu durumda Almanya’da, Avusturya veya İngiltere‘de boşandım ancak Türkiye’de evlenemiyorum sorusuna verilecek cevap; Almanya, İngiltere veya Avusturya Mahkemeleri tarafından verilen boşanma hükmünün Türkiye’de açılacak tanıma- tenfiz davası ile geçerlilik kazanacağı şeklinde olacaktır.

Evlilik birliğinin sonlanması her ülke hukukuna göre farklı şartlara bağlanmıştır. Bu nedenle yurt dışında alınan boşanma kararının Türkiye’de hüküm doğurabilmesi için tanınması veya tenfiz edilmesi gerekmektedir. Ancak bu koşulda yurt dışında boşanan çiftlerin Türkiye’de de boşandıkları sabit olur.

Almanya’da boşandınız ancak Türkiye’de tanıma- tenfiz davası açmadınız ne gibi sorunlarla karşılaşırsınız?

Yurt dışında boşandığınız eşiniz Türk yasalarına göre eşiniz olmaya devam eder ve bunun bütün sonuçları doğar. Örneğin; vefat etmeniz halinde yurt dışında boşandığınız eşiniz size mirasçı olur veya yeniden evlenmek istediğinizde Türk kanunlarına göre evli olduğunuzdan dolayı evliliği gerçekleştiremezsiniz. Bu ihtimalleri göz önünde bulundurursak yabancı mahkemeler tarafından verilen boşanma kararının tanınmasını veyatenfizini talep etmek tamamen kişinin kendi tasarrufundadır. Yani yurt dışında boşandığınız eski eşinizin size mirasçı olması sizin için ciddi bir problem oluşturmuyorsa boşanmanın tanınması ve tenfizi davası açmak zorunda değilsiniz;ancak tekrar evlenmek başta olmak üzere yapacağınız işlemlerin sağlıklı yürümesi için boşanmanın tanınması ve tenfizi davası açılmalıdır.Yabancı mahkeme kararlarının tanınması- tenfizine ilişkin düzenlemeler Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanun ile düzenlenmektedir. Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanun madde 50 uyarınca kural olarak yabancı mahkemelerin hukuk davalarına ilişkin kararlarının tanınması ve tenfizi mümkün iken MÖHUK madde 50/ 2 gereği yabancı mahkemelerinin ceza ilamlarında yer alan kişisel haklarla ilgili hükümler için de tenfiz kararının istenilebilmesi mümkündür.

Tanıma- tenfiz davası için Türkiye’ye gelmem gerekir mi?

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları işleri gereği sürekli Türkiye’ye gelip gitmekte sıkıntı yaşamaktadırlar. Tanıma-tenfiz davası için Türkiye’de bu konuda uzman bir avukata vekâletname verirseniz Türkiye’ye gelmeden bu davayı neticelendirebilirsiniz.

Türk vatandaşlığından çıkıp başka bir ülke vatandaşlığına geçme durumunda ne olacak?

Bu durum her ülkeye göre farklılık göstermektedir. Örneğin T.C. vatandaşlığından çıkıp Alman vatandaşlığına geçilmesi durumunda Alman yetkili makamları evliliğe ilişkin gerekli koşulları sağlayıp sağlamadığınız hususlarına ilişkin bilgileri Türk yetkili makamlarına sorarak edinmektedirler. Bir sorunla karşılaşmamanız için tanıma-tenfiz davası açarak bu engelden kurtulmalısınız.

En çok sorulan sorulardan biri bu dava ne kadar sürede sonuçlanır?

Bu soruya net cevap verebilmemiz için boşandığınız eşinizin Türkiye’de bir avukat aracılığı ile temsil edilip edilmediğini bilmemiz gerekmektedir. Eğer boşandığınız eşiniz kendisini vekille temsil edecekse bu durum 2-4 aylık süre içerisinde neticelenir. Eğer boşandığınız eşiniz kendisi veya avukat ile tanıma-tenfiz davasını takip etmez ise sürecin sonuçlanması 1 yıl sürecektir.

Davayı açmak için hangi belgeleri temin etmeliyim?

·         Yabancı Mahkemenin vermiş olduğu boşanma kararının aslı

·         Yabancı mahkemede verilen boşanma kararının kesinleşmiş olduğunu belirten şerh ya da apostil şerhi

·         Yurtdışı mahkemelerinde verilen boşanma kararının Türkçe ’ye yeminli tercüman tarafından çevrilmesi ve bu tercümenin noter ya da konsolosluklar aracılığı ile onaylatılması

·         Yurtdışında boşanan kişilerin pasaport ve nüfus cüzdanı fotokopileri

·         Boşanma tanıma tenfiz davası için avukat tutulması durumunda avukata(Almanya’da verilmişboşanma kararına ilişkin tanıma ve tenfiz ibaresi mutlaka vekâletnamede bulunmalıdır.)fotoğraflıözel vekâletname verilmesi

Tanıma ve Tenfiz Davalarında Yargılama Usulü

Tanıma talebi, Türk Mahkemelerinde derdest olan bir dava içinde istenebilse de, tenfiz talebinin ayrı bir dava ile yapılması gerekmektedir. MÖHUK madde 52 uyarınca tanıma ve tenfiz isteminde bulunabilecek kişiler düzenlenmektedir. İşbu hüküm gereği; kararın tanınmasında veya tenfiz edilmesinde hukuki yararı bulunan herkes tanıma veya tenfiz isteminde bulunabilir.

Tanıma ve tenfiz davalarında görevli mahkeme,aile hukukundan kaynaklanan davalarda Aile Mahkemesi diğer hallerde Asliye Mahkemesi’dir. Yetkili mahkeme ise kendisine karşı tenfiz istenen kişinin Türkiye’deki yerleşim yeri, yoksa sakin olduğu yer mahkemesinden, Türkiye’de yerleşim yeri veya sakin olduğu bir yer mevcut değilse Ankara, İstanbul veya İzmir mahkemeleridir. MÖHUK madde 55/1 de belirtildiği üzere tanıma ve tenfiz davalarında basit yargılama usulü uygulanmaktadır. Tanıma talebinin Türk Mahkemelerinde derdest bir dava içinde istenebilmesine karşın, tenfiz talebi için ayrı bir davanın açılması gerekmektedir. 

Tanıma ve tenfiz davalarında Türk Mahkemelerinin yabancı mahkeme kararların inceleme yetkisinin sınır nedir?

Tanıma ve tenfiz davalarında Türk Mahkemeleri’nin yabancı mahkemeler tarafından verilen kararları inceleme yetkisi, tanıma veya tenfiz şartlarının oluşup oluşmadığını inceleme ile sınırlıdır. Türk mahkemeleri, yabancı mahkeme kararlarını usul ve maddi hukuk açısından inceleyemez.

Av. Cihan KOÇ

[1] Yabancı mahkeme ilamının ülkede icra edilebilmesini sağlama yani tanıma tenfiz anlamına gelirken, yabancı mahkeme kararlarının ülkede icra edilebileceğine ilişkin karar tenfiz kararıdır.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cemal Kaşıkçı'nın son sözleri ortaya çıktı
Cemal Kaşıkçı'nın son sözleri ortaya çıktı
İngiltere Brexit sürecini tek taraflı iptal edebilecek
İngiltere Brexit sürecini tek taraflı iptal edebilecek