Advert
Advert

İsveç'te sürücüsüz minibüsler gelecek ay sefere başlayacak

STOCKHOLM - İsveç'in başkenti Stockholm'de iki sürücüsüz minibüs, gelecek aydan itibaren tarifeli seferlere başlayacak.İsveç Ulaştırma İdaresinden yapılan yazılı açıklamada, İskandinavya'da ilk defa sürücüsüz minibüslerin yılbaşından sonra seferlere başlayacağı belirtildi.

İsveç'te sürücüsüz minibüsler gelecek ay sefere başlayacak
Bu içerik 137 kez okundu.
Advert
 
İlk etapta iki minibüsün  Stockholm'ün kuzeyindeki Kista bölgesinde bulunan Hanstavegen ile Arne Torg caddeleri arasındaki 1,5 kilometrelik mesafede sefer yapacağı bilgisi paylaşılan açıklamada, 12 kişilik minibüslerin saatte 20 kilometre hızla gideceği ifade edildi.
 
Açıklamada, 7 tane daha sürücüsüz aracın kısa sürede Stockholm'ün birçok bölgesinde uygulamaya konulacağını kaydedilerek, minibüslerin şimdilik ücretsiz hizmet vereceği belirtildi.Özel kamera ve sensörlerin bulunduğu elektrikli minibüsler kendileri için ayrılan yolda ilerleyecek. Minibüsler,  donanımlarıyla çevresindeki insan, araç ve diğer objeleri algılayabilecek. Direksiyonu olmayan minibüslerde İsveç yasaları uyarınca acil durumlarda kontrolü ele alabilecek operatörler bulunacak.
 
Muhabir Atila Altuntaş
İsveçKistaStockholmsürücüsüz otobüs
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İngiliz gazetesinden
İngiliz gazetesinden "Erdoğan'ı iktidardan düşürün" çağrısı
Genel Başkan Aşıkoğlu, iftar sofraları önemli ve örnek bir dayanışmadır
Genel Başkan Aşıkoğlu, iftar sofraları önemli ve örnek bir dayanışmadır