Advert

GAZİANTEPLİLER, KARLSRUHE’İ SALLADILAR…

2009 yılında kurulan Baden Württenberg Gaziantepliler derneği tarafından, bu yedincisi düzenlenen ‘Geleneksel Gaziantep Kültür ve Dayanışma Gecesi‘ne başta Mühlacer olmak üzere Almanya’nın birçok kentinde yaşayan Gaziantepliler ve Gaziantep Dostları akın ettiler.

GAZİANTEPLİLER, KARLSRUHE’İ SALLADILAR…
Bu içerik 1856 kez okundu.
Advert

 

25 Aralık 2017 tarihinde Karlsruhe’deki Diva Event salonlarında düzenlenen etkinlikte bine yakın davetli bir araya geldi.

Geceye, Baden  Württberg Gaziantepliler Derneği Başkanı Mustafa Pekmezci, Frankfurt Gaziantep Derneği Başkanı Ökkeş Toy, Frankfurt Gaziantep Derneği yönetim kurulu, Avrupa Park İnşaat koordinatörü Mehmet Sarı de katıldılar.

Ülkemizin daha yakından tanıtılması ve yerel kültürümüzün yaşanıp yaşatılması, Yurtdışında ve özellikle Avrupa’da yaşayan Gazianteplilerin kültürel kökenleriyle ve Gaziantep'le bağlarını güçlü ve sürekli canlı tutmak için yaptığımız çalışmaları oldukça yoğun bir tempoda sürdürmekteyiz.

Baden Württenberg Gaziantepliler Derneği Başkanı Mustafa Pekmezci da açılış konuşmasında Gazianteplileri bir araya getirerek sosyal bağlarımızı da güçlendirmek istiyoruz" diyerek söze başladı ve “Bugün hepimiz Gaziantepliyiz. Farklı kültürel öğelerin yaşatılmasının insanlık adına bir zenginlik kaynağı olduğu anlayışındayız. Değerli konuklarımız, Bu gün 25 Aralık Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 96. Yılı

25 Aralık 1921
Her türlü silah ve teçhizata sahip,
Sözde medeni ülkelere karşı elde edilen zaferin yıldönümü olmakla kalmıyor, aynı zamanda sömürgeci zihniyetteki emperyalist devletlerin ordusu karşısında bir avuç yiğit halkın; Her türlü yoksunluğa rağmen  Vatanı, bayrağı, milleti, bağımsızlığı, namusu ve gururu için neler yapabileceğini, Dünyaya ispat ettiği bir gün olarak tarihte onurlu yerini almıştır.

“Yaklaşık 11 ay süren Antep Savunması, Kurtuluş Savaşının önemli bir kıvılcımlarından ve  25 Aralık ise dönüm noktalarından birisidir.

Büyük Önder Atatürk,

"Ben Anteplilerin gözlerinden nasıl öpmem ki, 
Onlar yalnız Antep’i değil Türkiye’yi de kurtardılar " demiştir.

Bize bu gururu yaşatan  6 bin 317 şehidi rahmetle anıyorum.
Şehit, Gazi ve bu şanlı mücadelede yer alan, her biri isimsiz Kahraman olan atalarımın, Manevi huzurunda saygıyla anıyoruz ve eğiliyorum dedi.

Almanya’daki Gaziantepliler Büyük Bir Dayanışma Örneği Sergiledi.

Geçtiğimiz yıllarda Baden Württenberg Gaziantepliler Derneği tarafından  yapmış olduğu dayanışma gecesinde engelsiz yaşam için Akülü tekerlekli sandalye bağışlayan tüm sponsorlara Dernek  Başkanı Mustafa Pekmezci tarafından plaket ve teşekkür belgesi taktim edildi.

Düzenlenen gecede Gaziantep’i tanıtan bir film gösterildi Gaziantep’in zengin mutfak kültürüne ait eşsiz lezzetler de davetlilere sunuldu. Gaziantep’in sevilen sanatçısı Kral Deniz renk kattı. Ayrıca Bu geceye katılan yarınlarımızın teminatı olan küçük davetliler de unutulmadı.

Ökkeş Toy–Karlshure

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Avrupa 'lider' krizi yaşıyor
Avrupa 'lider' krizi yaşıyor
Merkel'den DİTİB açıklaması
Merkel'den DİTİB açıklaması