Advert

Türkçe Konuşan Tiyatroyu Yaşatmalıyız

“Frankfurt ve Berlin’de yardım amaçlı sahne alan tiyatrocu ve dizi oyuncusu Müfit Can Saçıntı, Berlin´de, hırsızların büyük zarar verdiği ‘Tiyatro 28´e destek için Sözünü Esirgemeyenler adlı oyunu sahneledi”

Türkçe Konuşan Tiyatroyu Yaşatmalıyız
Bu içerik 497 kez okundu.
Advert

 

´Mandıra Filozofu´ ´Çocuklar Duymasın´ ´Yaşamak Güzel Şey´ filmleriyle izleyicilerinin kalbinde taht kuran Müfit Can Saçıntı, Frankfurt Galus Tiyatrosu’nda, sahnelediği oyun ile tiyatro sevenleri güldürürken düşündürdü.

Gösterisinde, Aşık Figani´den, Pir Sultan´a, Neyzen Tevfik´ten Can Yücel´e ünlü isimlerin eserlerinden örnekler veren Saçıntı, ‘Görüşünden bağımsız olarak sözleri nedeniyle öldürülen insanlara büyük saygı duyduğunu, her şeye karşı olduğunu ancak seyirciye asla karşı olmadığını, amacının güldürürken düşündürtmek olduğunu’ söyledi.

Saçıntı’dan, Tiyatro 28’e Büyük Destek…

Frankfurt ve Berlin’de yardım amaçlı sahne alan tiyatrocu ve dizi oyuncusu Müfit Can Saçıntı, Berlin´de, hırsızların büyük zarar verdiği  ‘Tiyatro 28´e destek için Sözünü Esirgemeyenler adlı oyunu sahneledi.

Türkiye’den ve Almanya’dan yardımların geldiğini belirten Tiyatro 28´in sahibi Ufuk Güldü, ‘İzmir´den bir çocuk tiyatrosu dahil pek çok tiyatro sanatçısı bizlere destek amacıyla yardım ellerini uzattılar. 2008 yılından beri Berlin´de tiyatro yapıyoruz. Hırsızlar tiyatromuza 43 Bin Euro’nun üzerinde bir zarar verdiler. Ama biz bütün bu olumsuzluklara rağmen tiyatromuzu yaşatmak istiyoruz. Bizler güçlü olduğumuz ve vazgeçmediğimiz sürece kuvvetli oluruz’ diye konuştu.

1968 yılında Çorum Sungurlu´da doğan Müfit Can Saçıntı İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesinden mezun oldu. TRT’nin en çok izlenen dizilerinden olan ‘Seksenler’ dizisini yönetti.

Daha birçok dizilere imzasını atan oyuncu, yönetmen, artist, Müfit Can Saçıntı ‘Karşı’ olmaya dayanan hayat felsefesiyle bilinen ‘Mandıra Filozofu’ karakteri olmak üzere, Diyojen, Sokrates, Galilei, Churchill, Mehmet Akif Ersoy, Neyzen Tevfik,  Şair Eşref, Namık Kemal, Nef´i, Pir Sultan Abdal, Zeki Müren, Nazım Hikmet, Orhan Veli, Can Yücel ve Neşet Ertaş gibi sözü pekliği ile anılan ünlü şahsiyetleri kendine özgü üslubuyla dillendirdi.

Oyun sonrası sevenleriyle bol bol fotoğraf çektiren sanatçı, ‘Bu fotoğrafları sosyal medyada paylaşın, tiyatro sevgisi her yere dağılsın. İyi ki geldiniz’ diye konuştu.

Necdet-Hamdiye KARAŞAHİN-FRANKFURT

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Avrupa 'lider' krizi yaşıyor
Avrupa 'lider' krizi yaşıyor
Merkel'den DİTİB açıklaması
Merkel'den DİTİB açıklaması