Advert

"Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak"

LEFKOŞA- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs müzakerelerine ilişkin, hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını belirterek, “hiç kimse bizden bir 50 yıl daha sonuçsuz, takvimsiz, belirsiz bir ortamda müzakereleri yürütmemizi beklememelidir." dedi.

Bu içerik 219 kez okundu.
Advert

Cumhurbaşkanı Akıncı, yeni yıl dolayısıyla basın mensuplarına resepsiyon verdi. Akıncı, burada yaptığı konuşmada, 2017 yılının Kıbrıs sorunu bağlamında yoğun bir yıl olduğunu belirterek, Kıbrıs Türk tarafının İsviçre’de gerçekleştirilen görüşmelerden daha güzel haberlerle dönmeyi arzu ettiğini vurguladı.

Kıbrıs Türk tarafının bu süreçte adım atan, inisiyatif alan taraf olduğunun uluslararası toplum tarafından da görüldüğünü kaydeden Cumhurbaşkanı Akıncı, “Kıbrıs Türk halkının eşitlik, özgürlük, güvenliğini garanti altına alacak, bunun yanında Kıbrıs Rum toplumunun da haklarını göz ardı etmeyecek, adil, karşılıklı kabul edilebilir bir çözüm için elimizden geleni yaptık. Sonuç elde edilemediyse Kıbrıs Türk tarafının tutumu nedeniyle değildir." şeklinde konuştu. 

Türkiye’nin bu süreçte gereken açılımları yaptı Cumhurbaşkanı Akıncı, Türkiye’nin bu süreçte gereken açılımları yaptığını, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliğine ve muhataplarına ulaştırdığına işaret ederek, asıl olan hedefe varmak olduğunu, bunun olmamış olmasınin herkeste bir burukluk yarattığını ifade etti. - “Hiçbirşey eskisi gibi olmayacak” Gelinen noktada hiç kimsenin Kıbrıs Türkünü ambargolar altında yaşatmaya hakkı olmadığına dikkati çeken Akıncı, “Hiçbir şey artık eskisi gibi olmayacak. Hiç kimse bizden bir 50 yıl daha sonuçsuz, takvimsiz, belirsiz bir ortamda müzakereleri yürütmemizi beklememelidir.

Bu mümkün değildir. Eskiden yapılanların tekrarını yaptığınız zaman aynı sonuçlara varacağınız ortadadır." dedi. Uluslararası toplumun Kıbrıs Türkünü dışlamakla aslında çözümsüzlüğe katkı yaptığını, Kıbrıs Türkünün Avrupa Birliği normlarına uyum sürecini askıya aldıklarını kaydeden Akıncı, “Bundan daha büyük bir yanlış olamaz. Aslında Rum tarafı açısından da bundan daha büyük bir yanlış olamaz. Kıbrıs Türkünün AB normlarına yanaşması hiç kimseye zarar vermez.” ifadelerini kullandı.

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın göreve gelmesinin ardından Mayıs 2015'te yeniden başlatılan müzakereler kapsamında ocak ve temmuz ayında İsviçre'de yapılan Kıbrıs Konferansı'ndan sonuç çıkmamıştı.

Hülya Özkoyuncu

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fransa'da Macron ve hükümet karşıtı gösteri
Fransa'da Macron ve hükümet karşıtı gösteri
Turizmde 'rekor' yılı
Turizmde 'rekor' yılı