Advert

‘Üstü Kalsın’ Ayakta Alkışlandı

“Tiyatro Frankfurt Üstü Kalsın adlı oyun Frankfurt Gallus Theater da sahnelendi.”

‘Üstü Kalsın’ Ayakta Alkışlandı
Bu içerik 654 kez okundu.
Advert

 

Tiyatro Frankfurt oyuncuları tarafından sergilenen ve yoğun ilgi gören tek perdelik oyun ayakta alkışlandı.

‘İstSchön Okay’ Türkçe konuşulan ve Almanca üst yazı ile sahne alan Üstü Kalsın adlı oyun, izleyicilerden gelen büyük talep üzerine Türkiye ve Almanya´nın çeşitli kentlerinde izleyicileriyle buluştu.

Zeynep Yıldız´ın yazdığı ve yönettiği, Tamer Levent´in süpervizörlüğünü üstlendiği oyunda, Emrah Elcioğlu, Nurten İnan, Kamil Kellecioğlu, Çiğdem Özkurt Spickermann, İpek Bayraktar rol alıyor.

Zeynep Yıldız´ın eseri olan oyun; genç bir çiftin ilişkilerinde darbenin yansımalarını anlatırken, bir yandan da 34 yıl önce 12 Eylül yüzünden memleketinden ayrılmak zorunda kalan bir adamın uzun bir aradan sonra eve dönüşü ve bu sefer de 15 Temmuz ile karşılaşmasının sancısını gözler önüne seriyor. Oyun, tesadüfen karısıyla birlikte, bir süre genç çiftin evinde konaklaması ve ardından yaşanılan travmanın izdüşümünü konu ediniyor.

Tiyatro Frankfurt Genel Sanat Yönetmeni Kamil Kellecioğlu, oyun sonrası yaptığı konuşmasında; ‘Bir zamanlar, Almanya´da yaşayan vatandaşlarımızla Türkiye’deki tiyatro ekiplerini ağırlayıp buralara getirmek için çaba harcıyorduk. Oysa şimdi bizler onlardan teklif alıyoruz ki bu da bizlere büyük mutluluk veriyor ve çalışma azmimizi artırıyor’ dedi.

Oyunu yazarlığını ve yönetmenliğini yapan Zeynep Yıldız, ‘Ben sanatın birleştirici ve iyileştirici gücüne her zaman inandım. “Üstü Kalsın” oyunu için Almanya içinden olsun Türkiye’den olsun insanları bir araya getirip inandığımız bir işi ortaya koyduk. Türkiye’nin çeşitli kentleri ile Almanya’nın Frankfurt,  Russelsheim, Nruenberg, Berlin ile Göttingen kentlerinde oyunumuzu sahneleyeceğiz. Çalışma koşullarımız çok zordu. Oyuncu arkadaşlarımız ve Frankfurt Tiyatro Genel Sanat Yönetmeni Kamil Kellecioğlu ile ekibini özverili çalışmalarından dolayı kutluyorum. Emeklerine sağlık’ diye konuştu.

Necdet KARAŞAHİN FRANKFURT

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fransa'da Macron ve hükümet karşıtı gösteri
Fransa'da Macron ve hükümet karşıtı gösteri
Turizmde 'rekor' yılı
Turizmde 'rekor' yılı