Advert

​BATI'YI ŞAŞIRTAN DOĞU'LU RESSAM

Çivileri fırça gibi kullanarak yaptığı resimlerle tanınan Vanlı Ressam Haydar Ekinek, farklı tarzda yaptığı resimlerini Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezinde sanatseverlerle buluşturdu.

 ​BATI'YI ŞAŞIRTAN DOĞU'LU RESSAM
Bu içerik 1359 kez okundu.
Advert

 

Çivilerle kazıyarak yaptığı eserleri ile adından sıkça bahsettiren sanatçı, farklı tarzda yarattığı eserleriyle her sergisinde sanatseverlere görsel bir ziyafet sunuyor.

Yağlıboya tablolarında fırça yerine  çivileri kullanan 47 yaşındaki Vanlı Ressam Haydar Ekinek, çivilerle resim yapmasının nedeni küçükken yaşamış olduğu maddi imkânsızlıklara bağlıyor.

Çivilerle resme başlama hikâyesini anlatırken, resim yapmayı çok sevdiğini, ancak pahalı malzemeleri temin edemediği için yolda bulduğu çivilerle resim yapmaya başladığını söyleyen Ekinek, ‘Okul yıllarında yaptığım resimlerle 5 kez birincilik kazandım. Ancak çok sevdiğim bu sanatı icra etmek için ihtiyacım olan malzemeler çok pahalı idi.  Ben de yolda bulduğum bir çivi ile ilk resimlerimi yaparak dünyada bu tekniği kullanan ilk sanatçı oldum ve kendi tarzımı yarattım. Yoksulluk nedeniyle geliştirdiğim bu teknik benim için hem sanat yolu hem de ışık oldu’ dedi.

BİRÇOK MEKÂNDA VANLI RESSAMIN ÇİVİLİ ESERLERİ SERGİLENİYOR


TBMM dahil olmak üzere bir çok ünlü mekanda sergiler açtığını anlatan ressam Haydar Ekinek’in, yaptığı eserleri  görenler şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar.

Yarattığı kendine özgü bir o kadar da enteresan olan resim sanatı ile Van'dan çıkan ‘Doğu'lu Picasso’ unvanıyla anılan ressam, çivi ile yaptığı resimleri ve sanatına yurtiçinden olduğu kadar yurtdışından da büyük ilgi olduğunu söylüyor.

İstanbul’daki atölyesinde sanat yaşamını devam ettiren ressam, geliştirdiği bu tekniğini, yeni nesillere aktarmak istediğini söyleyen Vanlı Ressam Haydar Ekinek, ‘Picasso ile aramızdaki zaman ve mekânın dışında fark, sahip olduğumuz maddi olanaklar. Ben çivi ile resim yapmaya mecburiyetler dolayısıyla başladım. Başta beni üzen bu durumun zamanla beni ifade eden bir tarza dönüşmesine çok seviniyorum’ diye konuştu.

Usta Sanatçı Ekinek, ‘Artık, benim kendime has ayrı bir sanat çizgim oluştu. Yaptığım her eser 20 günden fazla zamanda meydana geliyor. Her kademeden sanatsever çalışmalarımı  merak ediyor. Mimar Sinan Üniversitesi’nden gelip çalışmalarımı yerinde incelediler. Gerek yurtdışından gerekse yurtiçinden meraklı birçok sanatsever çalışmalarımı bizzat atölyemde görmeye geliyor, inceleyip notlar alıyorlar''  diye ifade etti.


BOYA YOK, FIRÇA YOK


Paris'te açmayı tasarladığı sergiden bahseden Ressam Ekinek, ‘Resimlerimdeki canlılığı nasıl yakaladığım en çok merak edilen bir diğer husus. Belki de Mezopotamya bölgesinde yaşamaktan dolayı, bu çok renkli kişiliğimizi tuvale yansıtıyoruz. Ben resimlerimde sadece  hayal gücümü etkili kullanmaya çalışıyorum. Zaman zaman da  somut ve soyutu harmanlayarak sürrealist ve fantezi tarzına yakın eserler ürettiğim de oluyor. Burada  gördüğünüz üzere kendi tarzım olan Kazıma Yöntemi’ni yarattım. Eserlerimde gördüğünüz bütün desenler ve bütün şekiller inşaat çivileriyle kazınarak bu hale getirilmiştir. Kısaca yoksulluktan boya ve badana bulamıyorken, ben evdeki çivilerle böylesi bir tarz yarattım. Bu yöntemle Türkiye’de de çok iyi tepkiler, yorumlar alıyorum’ dedi.

Bundan sonra eserlerini Avrupa’da sergileyebilmek, sanatını ve tarzını burada duyurabilmek için çaba harcayacağının altını çizen Ekinek, ‘Mart, Nisan ayları gibi Paris’te bu eserlerimi  sergileme imkânım olacak.  Zaman bizim için çok önemli, burada açacağım sergim için hazırlayacağım koleksiyona yeni eserler eklemek istiyorum. Ancak her eser en düşük ihtimalle  20- 25 gün gibi bir zaman diliminde  tamamlanıyor. Çünkü çok fazla detay çalışması var. Ciddi bir emek, ciddi bir mesaiyle zaman harcamak gerekiyor. Sanatseverlerin bu farklı tarzdan çok etkileneceklerini düşünüyorum’ diye konuştu.

Eserlerinin bir kısmının Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde sergilendiğini belirten Vanlı Ünlü Ressam Haydar Ekinek, sanatseverleri Toprak Ana Sanat Galerisi’nde yıl boyunca ziyarete açık olan sergisini ziyaret etmeye davet etti.

Ekinek, ‘Bunun kendisini çok mutlu edeceğini ve şevkle yeni eserler yaratmaya sevk edeceğini’ dile getirdi.


Necmi Kavuncu / Ankara

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DİTİB’de „Ortak Akıl“ buluşması
DİTİB’de „Ortak Akıl“ buluşması
Belçika Başbakanı Michel'den istifa kararı
Belçika Başbakanı Michel'den istifa kararı