Advert

''Türkiye ile olan ilişkilerin tekrar sıkılaştırılmasından yanayız''

MÜNİH- Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel'in tahliye edilmesinin ardından Türkiye ile olan ilişkilerin tekrar sıkılaştırılmasından yana olduklarını söyledi.

 ''Türkiye ile olan ilişkilerin tekrar sıkılaştırılmasından yanayız''
Bu içerik 60 kez okundu.
Advert
 

Münih'te devam eden 54. Uluslararası Güvenlik Konferansı'nda konuşan Gabriel, Türkiye'nin Avrupa'nın büyük ve önemli bir komşusu olduğunu belirterek, Türkiye'nin ayrıca uluslararası etki gücüne sahip bir ülke olduğunu vurguladı.

Gabriel, Yücel'in tahliye edilmesinin ardından oluşan olumlu atmosferin ilişkilere daha ivme kazandırmak için bir fırsat olduğuna dikkati çekerek, ''Türkiye ile ilişkileri tekrar canlandırmak için bu ivmeyi kullanmalıyız. Bugünden yarına hemen ve  kolay olmayacağını biliyoruz. Türkiye ile olan ilişkilerin tekrar sıkılaştırılmasından yanayız.'' dedi.

Görüşmelerde adalet, insan hakları ve basın özgürlüğü gibi zor konulara değinmeleri gerektiğine işaret eden Gabriel, bu konularda Türkiye ile hemen aynı fikirde olmayacaklarını ancak Türkiye tarafıyla görüşmeden de nasıl bu konuda yol alacaklarını bilemediğini söyledi.

Sigmar Gabriel, Avrupa'nın dünyadaki güçlü bir rolü olması gerektiğini belirterek, ''Avrupa'nın dünyada ortak güç projeksiyonuna ihtiyacı var.'' ifadesini kullandı.

Buna askeri olarak da hazırlıklı olunmasının dahil olduğunu dile getiren Gabriel, ''Dünyadaki et yiyiciler arasında tek vejetaryen olarak baya zor olacak.'' değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmasında Suriye'deki duruma da değinen Gabriel, yıllardır devam eden iç savaşın ve vekalet savaşının bir yöne doğru gittiğini belirterek, bunun  Almanya'nın sıkı partnerleri içinde akut bir savaş tehlikesi anlamına gelebileceği uyarısında bulundu.

Gabriel, ABD ilişkilerine yönelik ''Artık Amerika'yı tanıdığımızdan emin olamıyoruz.'' ifadesini kullanarak ilişkilerdeki belirsizliğe dikkati çekti.

Muhabir Cüneyt Karadağ
Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye dış ticarette AB'nin 5. büyük ortağı
Türkiye dış ticarette AB'nin 5. büyük ortağı
Frankfurt'taki
Frankfurt'taki "Aydınlatma ve Yapı" Fuarı