Advert

Almanya'da herkese maaş önerisi tartışılıyor

Almanya'da sosyal yardım yerine herkese sabit maaş önerisi tartışılmaya devam ediyor. SPD'li Federal Çalışma Bakanı, bunun üzerinde düşünülmesi gereken bir konu olduğunu söyledi. AfD destekliyor, CDU tepkili.

Almanya'da herkese maaş önerisi tartışılıyor
Bu içerik 111 kez okundu.
Advert

BERLİN - Berln Belediye Başkanı Michael Müller'in başlattığı HARTZ-IV olarak bilinen sosyal yardımın kaldırılarak, yerine çalışıp çalışmadıklarına bakılmaksızın tüm vatandaşlara bir dayanışma maaşı bağlanması tartışması alevlenerek sürüyor.

CDU öneriye tepki göstererek, SPD'yi hem iktidar hem de muhalefet olmakla suçladı. Partinin Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Gröhe, Ajanda 2010'un bu şekilde tartışmaya açılmasının doğru olamdığını söyledi. CDU'lu NRW Çalışma Bakanı Karl-Josef Laumann da, "HARTZ IV reforma girmemeli, kaldırılmamalı ve yeni bir şekilde de adlandırılmamalı, buna ihtiyacı yok" dedi.

SPD'li Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil ise Bild gazetesine yaptığı açıklamada, HARTZ IV yerine dayanışma gelirinin ödenmesinin üzerinde tartışılması gereken bir konu olduğunu dile getirmişti.

Aşırı sağcı AfD'nin eski lideri Frauke Petry ise dayanışma maaşının temelde doğru bir düşünce olduğunu ancak SPD'nin konuyu vergi düzenlemesinden bağımsız gündeme getirmesinin yanlış olduğunu söyledi. Vergi ve sosyal yardım konularının birlikte düşünülmesi gerektiğini belirten Petry, insanların çalışmaya teşvik edilmesi için çalıştıklarında ellerine bir şeylerin geçmesi gerektiğini vurguladı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İsveç'in resmi Twitter hesabı Türk öğrenciye emanet
İsveç'in resmi Twitter hesabı Türk öğrenciye emanet
Silahsızlanma Konferansının dönem başkanı Türkiye oldu
Silahsızlanma Konferansının dönem başkanı Türkiye oldu