Advert

5. Frankfurt Türk Tiyatro Festivali Fırtına Gibi Başladı

Tiyatro Frankfurt´un Frankfurt Başkonsolosluğu, Frankfurt Belediyesi, Gross Gerau Kaymakamlığı himayesinde düzenlediği 5. Frankfurt Türk Tiyatro Festivali, fırtına gibi başladı.

5. Frankfurt Türk Tiyatro Festivali Fırtına Gibi Başladı
Bu içerik 243 kez okundu.
Advert

 

 

Gallus Tiyatrosu’nda kapalı gişe sahnelenen ‘Shiry’ adlı oyun ile perde diyen festivalin açılışına, Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, eşi Hikmet Karartı, Hessen Eyaleti SPD Milletvekili Turgut Yüksel, sanatçı Aliye Uzuntagan, Süheyl Uygur, Behzat Uygur ile Barış Falay ve 200´e yakın Tiyatro sever katıldı.

Oyun hakkında bilgiler veren Tiyatro Frankfurt Sanat Yönetmeni Kamil Kellecioğlu "Yaşamdan kesitler ve hikâyelerin inşa ettiği, sanat ve sanatçı ile randevumuzun olduğu 5. Türk Tiyatro Festivalini yüreğimizde yarattığı mutluluğu fazlasıyla hissediyoruz. Sanatı asla kaderine teslim etmiyoruz, ‘Sanata evet diyoruz’. Var gücümüzle çalışarak daha güzel günlere erişmek amacıyla emin adımlarla yürüyoruz’ diye konuştu. 

Türk toplumunun kültürel alanda da Almanya´nın ayrılmaz bir parçası haline geldiğini söyleyen Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı da konuşmasında, Bu çerçevede, Frankfurt Tiyatro 5. Yılına ulaşmasının da gurur ve mutluluk verici bir gelişme olduğunun altını çizdi.

Başkonsolosu Karartı, ‘Ülkemizi, toplumumuzu, kendimizi gerçek halimizle anlatabilmenin en etkili, en araçsız, en samimi yollarından biri tiyatro. Hem burada toplumumuza tiyatro bilincini yaşatıyor hem de Alman dostlarımıza kültürel değerlerimizi tanıtıyoruz’ dedi.

Festival dolayısıyla duyduğu mutluluğu paylaşmak isteyen yılların eskitemediği usta tiyatrocu, Aliye Uzuntagan, ‘Bir kelimeyle şunu söylemek istiyorum. ‘Aferin Kamil’. Benim kapımı çaldı bu çocuk, gözleri ışıl ışıl. Gündüz farklı işlerde çalışan birçok insan var. Biz tiyatro yapacağız diyorlar. Çok heyecanlandım. Çocuklar bu işler o kadar kolay işler değil demiştim. Tiyatro Frankfurt olarak o kadar büyük adımlar attılar ki ben bile şaşırdım. Türkiye’de hangi tiyatrocuya sorarsınız büyük işlere adım atan bu çocuklar takdirle karşılanıyorlar. Tekrar sana ve ekibine "Aferin" diyorum’ diye konuştu.    

Necdet Karaşahin

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İsveç'in resmi Twitter hesabı Türk öğrenciye emanet
İsveç'in resmi Twitter hesabı Türk öğrenciye emanet
Silahsızlanma Konferansının dönem başkanı Türkiye oldu
Silahsızlanma Konferansının dönem başkanı Türkiye oldu