Advert

KUDEM yine gönülleri mest etti

Mannheim’da bulunan Avrupa Müslümanları Kültürevi’nin (KUDEM) bu yıl beşincisini düzenlediği Türk Tasavvuf Mûsıkîsi Konseri ile yine gönülleri mest etti. Konser öncesi misafirlere KUDEM’in çalışmaları hakkında kısa bir bilgi verildi. Avrupa’nın en kapsamlı İslam Kütüphanesi’nde şu an itibariyle 70 binden fazla eser bulunduğu belirtildi.

KUDEM yine gönülleri mest etti
Bu içerik 212 kez okundu.
Advert

 

Selamlama konuşmasının ardından ünlü sanatçı Mustafa Doğan Dikmen ve KUDEM Korosu’nun sahne aldığı konserde salonu dolduran misafirler, sunulan mûsıkî ziyafeti ile kelimenin tam anlamıyla mest oldu. Türk Mûsıkîsinin önde gelen üstatlarından biri olarak kabul edilen sanatkâr Mustafa Doğan Dikmen, kendisine eşlik eden KUDEM Tasavvuf Mûsıkîsi Korosu ile birlikte dinleyenlerine en güzel ilahi ve kasideleri takdim etti.

Almanya genelinden çok sayıda mûsıkî severi Mannheim’a cezbeden konser, yoğun ilgiye mazhar oldu. Katılımcılar arasında başta KUDEM’in kurucusu Prof. Dr. Hüseyin İlker Çınar Hocaefendi olmak üzere, TDU-Pfalz İşverenler Derneği Başkanı Ender Önder, UETD Rhein Neckar Bölge Başkanı Osman Gökalp, Mannheim Yabancılar Meclisinden Cem Yalçınkaya, Mannheim Yavuz Sultan Selim Camii Dernek Başkanı İsmail Hakkı Çakır, Bülent Döger gibi iş, bilim ve sanat dünyasından çok sayıda davetli katıldı.

2011 yılından beri tasavvuf müziği repertuarı ve icra üslûbu çalışmaları yapan KUDEM Türk Tasavvuf Mûsıkîsi Korosu; farklı alanlarda eğitim gören, farklı yaşlardan yaklaşık yirmi beş öğrenciden oluşuyor. Koro, TRT İstanbul radyosu topluluk şefi ve İTÜ Türk Mûsıkîsi Devlet Konservatuvarı Öğretim Görevlisi Üstad Mustafa Doğan Dikmen tarafından yönetiliyor.

İlmî faaliyetlerini bünyesindeki İslâmî Araştırmalar ve Kültürlerarası İşbirliği Enstitüsü (İFİS&İZ) aracılığı ile gerçekleştiriliyor. Bu çalışmalar ve KUDEM ve İFİS&İZ bünyesindeki diğer çalışmalar bütünüyle Prof. Dr. Hüseyin İlker Çınar Hocaefendi’nin gözetiminde yürütülüyor.

Fatih Yılmaz-Mannheim

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AK Parti, Alman siyasi partileriyle yakın temas hazırlığında
AK Parti, Alman siyasi partileriyle yakın temas hazırlığında
Negatif düşüncenin azaltılmasıyla
Negatif düşüncenin azaltılmasıyla "alzaymır" riski düşürülebiliyor