Advert

Savaşın çocukları gazeteci olup Türkiye'yi anlatacak

TRT World'ün, göçmen çocukların gazeteciliğe ilgilerini artırmak ve geleceğin gazetecilerini yetiştirmek amacıyla düzenlediği "Gençler için gazetecilik" programı kasamında, Kahramanmaraş Geçici Barınma Merkezi'nde yaşayan 58 çocuğa eğitim verildi

Savaşın çocukları gazeteci olup Türkiye'yi anlatacak
Bu içerik 577 kez okundu.
Advert
 
 

KAHRAMANMARAŞ - TRT World'ün, göçmen çocukların gazeteciliğe ilgilerini artırmak ve geleceğin gazetecilerini yetiştirmek amacıyla hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projesi "World Citizen" kapsamında düzenlediği "Gençler için gazetecilik" programının 5'incisi Kahramanmaraş'ta gerçekleştirildi.

Suriyeli ve Iraklı sığınmacıların kaldığı Kahramanmaraş Geçici Barınma Merkezi'nde düzenlenen ve 4 gün süren programda, 58 çocuğa, mesleğinde uluslararası tecrübeye sahip TRT World muhabir ve editörleri tarafından "mobil gazetecilik, hikaye anlatımı ve gazeteciliğin temelleri" konularında eğitim verildi. 

Eğitimin ardında düzenlenen törende, programa katılan çocuklar sertifikalarını protokol üyelerinden aldı. 

Program koordinatörü Gülay Kaplan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sığınmacı çocuklara 4 gün gazetecilik eğitimi verdiklerini söyledi.

Çocuklara, "üretken hikaye anlatımı, dijital haber oluşturma, sosyal medya kullanımı ve haber güvenilirliğini doğrulama" gibi dersler verildiğini dile getiren Kaplan, kendilerini ifade etmeye ihtiyacı olan çocuklara ulaşmaya çalıştıklarını kaydetti. 

- "Türkiye'nin yaptığı iyilikleri Suriye'de anlatacağım"

Eğitim alan çocuklardan 17 yaşındaki Kasım Recep ise 5 yıldır Türkiye'de olduğunu ve gazeteciliği çok sevdiğini belirtti.

Suriye'ye gittiği zaman gazetecilik yapacağını dile getiren Recep, "Türkiye bize her şeyi verdi. Türkçeyi öğrendim, eğitim aldım, üniversiteye gideceğim. Yaptıkları için Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ederim. Biz Suriye'de her şeyimizi kaybettik ama Recep Tayyip Erdoğan bize yeni bir hayat verdi." diye konuştu.

17 yaşındaki Hatice Şirka da yaklaşık 6 yıldır Türkiye'de yaşadığını, kendisinin ve ailesinin isteğiyle gazeteci olmaya karar verdiğini anlattı. 

Kendilerine gazetecilik eğitimi verilmesinden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür eden Şirka, "Allah Recep Tayyip Erdoğan'dan razı olsun. Bizim için çok iyi şeyler yaptı. Gazeteci olmak istiyorum, çünkü Türkiye'nin yaptığı iyilikleri Suriye'de anlatacağım." ifadesini kullandı.

Muhabir İsmail Hakkı Demir
"Gençler için Gazetecilik"gazetecilikKahramanmaraş Geçici Barınma MerkeziSuriyeTRT WORLDWorld Citizen
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kredi kartını müşterisine veren Türk taksici
Kredi kartını müşterisine veren Türk taksici "kahraman" oldu
Edibe Sözen’in  “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” Mesajı
Edibe Sözen’in “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” Mesajı