Orhan Uslu
Orhan Uslu
Giriş Tarihi : 07-01-2016 23:33

BARIŞ VE KARDEŞLİK ŞEHRİ GAZİANTEP

Gaziantep asırlardır İpekyolu ticaret sahası içerisinde yer almış kervanlarla yük taşıyan yerli, yabancı dini dili farklı tüccarların konakladıkları ve ticaret yaptıkları bir yerdir.

Ticari yönünün yanı sıra yüzlerce yıl Gaziantep’i beğenip yerleşenlerin de memleketi haline gelmiştir.

Ermenilerin ve Yahudilerin kardeşçe yaşadıkları kentimiz, kilise ve havraları ile din hoşgörüsünü de bünyesinde taşımayı başarmıştır.

Eline gelen insanların dilini, dinini ve ırkını sorgulamadan kucağını aşmış olduğundan bu gün dahi çeşitli ırk ve inanca ev olmuş nadir şehirlerdendir.

Hiçbir şekilde dışlanma korkusu yaşatmadan yaşayan, çalışan, üreten bu şehir adeta bir ana gibi herkesi bağrına basmıştır.

Bu gün bile savaştan kaçanları barındıran, ekmeğini evini paylaşan bir şehir konumundadır.

Soframız da zengindir, gönlümüz gibi, yüzlerce çeşit yemeğimizi Halil İbrahim sofrası gibi memleketimize gelenlerle paylaşmak, onların yüzünü güldürmek için hoşgörü ile tatlandırılmıştır.

Belki de tarihin ilk anlaşmasının yapıldığı yer olarak geçen KADEŞ ANLAŞMASI tarihi serüveni içinde halkın barışık yaşamına işlemiş, belki de “Komşusu açken, tok yatan bizden değildir.” Ata sözünü şiar edinmiş bir kültürden gelen gelenekler halkın kardeşliğini pekiştirmiş belki de onlarca halay çeşidi ile nam salmış folklorik halaylarımızda omuz omuza el ele yaşamasını bilmiştir halkımız.

Bu yüzdendir ki, gerek Suriye de iskan olunmuş Ermenilerle karşılaşıldığında Türkçe Hoş Geldiniz deyip sarılmaları, Ermenistan’da Gaziantep yemekleri ile ünlü restoranların açılması, İsrailde Gaziantepli Yahudilerin Tel Aviv de Knis İl Antebim adında sinagogları bulunmaktadır. Bu göstergelerden anladığımız üzere nereye giderlerse gitsinler Antep kardeşliği, Antep özlemi hep yanlarında oluyor.

Yıllardır Gaziantep Kültürü için yapmış olduğumuz tiyatro gösterilerini internetten izleyen ve Gaziantep özlemlerini dile getiren, kardeşliğini, komşuluğunu, sofrasını özleyen bu insanlardan hep takdir ve teşekkürler işittik. Hatta anlattıklarına göre bir araya geldiklerinde Antep Ağzı konuştuklarını çok defa bizimle de mesajlar göndererek paylaştılar. Biz birer Gaziantepli olarak kardeşlik örneği sergilediğimiz o insanlara da muhabbet dolusu selamlar iletiyoruz hangi dine hangi ırka ait olursa olsunlar bizler kardeştik ve kardeşliğimiz sürecektir.

Eski Belediye Başkanımız Sayın Asım Güzelbey’in bir röportajında neler söylemiş bir bakalım:

Antep’te uzun yıllar yaşayan, Antep ticaretine hâkim, komşularıyla hep iyi ilişkileri olan ve gittiklerinden sonra da arkalarından hep saygı ile anılan bir Yahudi Cemaati var. Bu insanların bu şehirde yaşayan toplumla hiç bir zaman ters düşmediklerini biliyorum. Çünkü o yıllarda bizim de birçok Yahudi komşumuz vardı. Aynı mahallede, aynı sokakta büyüdük, aynı okulda okuduk, hatta cumartesi günleri onlar elektriği yakmazlardı, ateşe ellerini sürmezlerdi, yemeklerini pişiremezlerdi, tabii ki o yıllarda Antep’te kalorifer veya doğalgaz yoktu, biz soba ile ısınırdık. Sobalarına kibrit çakmazlardı bizler giderdik aynı mahallede oturan çocuklar onların sobalarını yakardık, ocakların altını açar, elektriklerini yakardık. Bu bir insanlık görevi idi.” (http://arsiv.salom.com.tr/news/print/23311-Gaziantep-Belediye-Baskani-Asim-Guzelbey-ile-sehrin-tarihine-anilarla-bir.aspx)

 

Sayın Yaşar Bildiricinin aynı Röportaj sonunda yazdıkları ise kardeşliğimiz için net bir göstergedir:

Geçtiğimiz günlerde Türk Musevi Cemaati adına eski Gazianteplilerden Özkul Arkadaş ve Murat Nehmad ile birlikte kenti ziyaret ettik. Gaziantep Belediyesi’nin bizlere tahsis ettiği şoförlü bir araba ve basın danışmanı arkadaşlar günübirlik ziyaretimizde bize eşlik ettiler.

İlk durağımız Bilmen ve Bildirici ailelerinin katkıları ile son dakikada korumaya alınan Şehir Mezarlığı idi. Mezarlığın Yahudilere ayrılan bölümünde 36 gömünün arasında hayatımda  hiç tanımadığım dedemin mezarının da olması beni daha da duygulandırdı. Söz konusu ziyaretimizde en yakın zamanda yatanların isimleri bir lahite toplu olarak  yazılması kararını aldık. Mezarlık iyi durumda; tanıştığımız Gaziantep Mezarlıklar Müdürü Yaşar Bey bu mezarlığa gereken ihtimamı gösteriyor.

İkinci durağımız restorasyonu süren Gaziantep Sinagogu idi. Daha önce geçmiş dönem Cemaat Başkanı Silvyo Ovadya ile ziyaret ettiğimiz ve harabe halinde duran sinagogun son halini görmek bir mucizeydi. Ana binanın çatı bölümü bitme aşamasında, yandaki midraş bölümü tamamlanmış, Talmud Tora bölümü yapılmış durumda. Sinagogu bu haliyle görmek hepimizi, özellikle de Gaziantep’te yaşayan ve 1980’lere kadar bu sinagogda güzel günlerini geçirmiş iki kardeşimizi daha da çok mutlu etti. Zamanında 500 kişinin ibadet ettiği, çok ince bir taş işçiliğiyle ortaya çıkan sinagogun azara bölümü de tamamlanmış durumda. Ehal bölümünde yörenin özelliklerini taşıyan iki renkli taşlar kullanılmış. Ahşap bölümleri ise Murat Nehmad’ın bilgileri doğrultusunda aslına uygun olarak restoratörler tarafından ele alınacak.

Gaziantep ziyaretimiz esnasında bizleri kabul eden ve kendimizi evimizde hissettiren başta Gaziantep Valisi Erdal Ata, Vali Yardımcısı, Adalar eski Kaymakamı Mevlut Kurban, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürü İsa Güven’e, Hahambaşı Rav İsak Haleva, Cemaat Başkanı Sami Herman ve şahsım adına teşekkürü borç biliriz. Yaşar Bildirici

Gaziantep’in tarihi bi karıştırılsa ne kardeşlik hikayeleri çıkar ne dayanışmalar çıkar altından bakmak gerek.

Yeryüzünde kaç tane daha böyle iç içe geçmiş bir halk vardır bilmiyorum ama bir Gaziantep var ve bizler bu kardeşlik ve barış ortamını ilelebet yaşatacağımıza inanıyorum.

Orhan Uslu

NELER SÖYLENDİ?
@
DeannaWar 4 ay önce
Hi guys! Rather visit my free adult site! - http://traff3.xvideass.top
Want to see more?
traff3.xvideass.top
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Sivasspor 40 18
 • 2 Fenerbahçe 37 19
 • 3 İstanbul Başakşehir 36 19
 • 4 Trabzonspor 35 18
 • 5 Alanyaspor 35 19
 • 6 Galatasaray 30 18
 • 7 Beşiktaş 30 19
 • 8 Göztepe 29 19
 • 9 Yeni Malatyaspor 24 18
 • 10 Gaziantep FK 24 19
 • 11 Çaykur Rizespor 23 18
 • 12 Denizlispor 22 19
 • 13 Gençlerbirliği 21 19
 • 14 Konyaspor 18 18
 • 15 Antalyaspor 17 19
 • 16 Kasımpaşa 15 19
 • 17 MKE Ankaragücü 13 19
 • 18 Kayserispor 11 19
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Frankfurt Başkonsolosluğunun
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Avrupa Olay Gazetesi 87.Sayı
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA