Advert
İki Kültür Arasında Köprü Oluşturmak
Mehmet Dörtkaş

İki Kültür Arasında Köprü Oluşturmak

Bu içerik 968 kez okundu.
Advert

Kültür Köprüsü

Ben 26.03.1974´de Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğdum. Bir Almancı ailesi olarak ilkokul 3. Sınıfa kadar Gölbaşı’nda okudum. Babamın kararıyla Almanya´ya gittim. 1983-1988 arasında ilkokulu Almanya´da bitirdim. Fakat tekrar Türkiye´ye döndük ve ortaokul, lise, üniversite eğitimimi Türkiye´de tamamladım.

Almanya doğumlu olan üç kardeşimi babamın yanında okula devam etmeleri şartı ile Almanya’ya gönderdim. Almanya ile ilişkilerim, babamın Almanya´da olması dolayısı ile hiç kopmamıştı zaten... İki yıllık olan Kayseri Meslek Yüksek Okulu’ndaki Bilgisayar Programcılığı (informatiker) eğitimimi Almanya´da devam ettirmek icin 1997 yılında tekrar Almanya´ya geldim. Fakat şartlar elvermediği için başka firmalarda çalıştım. Çalışırken de baba mesleği olan konut kredisi ile ilgili seminer ve eğitimlere katıldım. Babam o zamanlar Bausparkasse Mainz´da Eyalet Sorumlusu olarak çalışıyordu. Zaten yıllardır oradaydı. Bire bir eğitim ve tecrübelerden faydalandım.

Müşterimizin genelde kendi insanlarımız olması ve Türkiye kültürünü de aldığım için fazla zorlanmadım. Anlayacağınız çekirdekten yetiştim. İlkokulu da Almanya´da bitirmemin çok faydası oldu. 2000 yılından sonra bana değişik bölgelerde, bölge sorumluluğu verildi. En son Frankfurt bölgesinin sorumluluğunu aldım. Yaklaşık 13 senedir Frankfurt ve çevresinde bana bağlı arkadaşlarla Zeil´da hizmet vermekteyiz. Bausparkasse Mainz´ in başarılı bir bölge sorumlusuyum.

Mesleğimiz dışındaki konularla da ücretsiz olarak vatandaşlarımıza bir danışman gibi yardımcı olmaktayız. İki kültürle büyüyen biri olarak vatandaşlarımızın sorunlarını çok iyi anlamaktayız! Bir de bu mesleği aile mesleği olarak yapıyoruz: mesela amcam Darmstadt Bölgesi sorumlusu; bir kardeşim Wiesbaden sorumlusu; diğeri Frankfurt Commerz Bankta Informatiker olarak çalışmaktadır. Bu durumun vatandaşlarımıza çok avantaj sağladığını görüyoruz. Ayrıca ek iş olarak beraber çalıştığımız arkadaşlar da değişik firmalarda çalışıyorlar!

Bizler bu işi severek yaptığımız ve hizmet verdiğimiz için çok mutluyuz. Amacımız Almanya’da yaşayan vatandaşlarımıza yardımcı olmaktır. İki kültürü de bildiğimiz için onlara oldukça fazla yardımcı olduğumuzu düşünüyoruz. Gücümüz yettiğince de yardımcı olmaya devam edeceğiz. Yeter ki bize ulaşsınlar.

Herkese mutlu, sağlıklı, huzurlu günler dilerim.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DİTİB’de „Ortak Akıl“ buluşması
DİTİB’de „Ortak Akıl“ buluşması
Belçika Başbakanı Michel'den istifa kararı
Belçika Başbakanı Michel'den istifa kararı