Advert
Her Derde Deva Çörekotu
Yusuf Toy

Her Derde Deva Çörekotu

Bu içerik 2283 kez okundu.
Advert

 

Çörek otu (Nigella sativa), düğün çiçeğigiller (Ranunculacea) familyasının Nigella Sativa türüne ait bir bitkidir. Çörek otunun besin olarak kullanılan kısmı kapsül içerisinde ki tohumudur. Çörek otu başta Doğu Akdeniz ülkeleri olmak üzere birçok ülkede tarımı yapılan yıllık otsu bitki türüdür. Ülkemizde 12 çeşit Nigella türü yetişmektedir. Çoğunun kimyasal ve farmakolojik özellikleri incelenmemiştir.

Bu türlerden Nigella Sativa, Nigella Damascena ve Nigella Arvencis’in tohumları halk hekimliğinde ve baharat olarak kullanıldığı bilinmektedir. Ülkemizde tarımı ve ticareti yapılan tek tür blackcumin (Nigella Sativa)’dır. Türkiye de yaygın olarak Afyon, Burdur ve Konya yörelerinde tarımı yapıldığı bilinmektedir. Çörek otu tohumu ve tohumundan elde edilen özütler eskiden olduğu gibi günümüzde de hala Orta Doğu ve Asya ülkelerinde halk hekimliğinde, soğuk algınlığı, baş ağrısı, astım gibi birçok hastalıkta kullanılmaktadır.

Çörek otu ve bileşenlerinin anti-tümör aktivitesi, anti-bakteriyal aktivite, anti-enflamatuar aktivite, antioksidan aktivitesi ve bağışıklık güçlendirici gibi birçok faydalı etkiye sahip olduğu belirlenmiştir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fazla şeker Karaciğeri yağlandırıyor.
Fazla şeker Karaciğeri yağlandırıyor.
"AB, ticaretteki ihtilafları gidermek için ABD ile her seviyede görüşüyor"