Advert
    Zamana Karşı Savunma Yöntemi: Bauspar (Yapı Tasarruf Mukavelesi)
Mehmet Dörtkaş

Zamana Karşı Savunma Yöntemi: Bauspar (Yapı Tasarruf Mukavelesi)

Bu içerik 709 kez okundu.
Advert

   

       Yıllar geçip gidiyor, bir de bakıyorsunuz ki on - onbeş sene önce yaptığımız mukavelenin süresi dolmuş veya dolmak üzere...  Eğer işler iyi gittiyse veya yapılan planlamayı uygulayabildiysek fazla sorun yok! Çünkü on sene öncesine göre şu anda ev sahipleri çok avantajlı; konutların değeri arttı, faizler o zamanki aldığımız faize göre uygun bir şekilde seyrediyor, yeni mukaveleyi daha uygun bir şekilde uzatabiliyoruz!

       Geçtiğimiz 2016 yılı ekonomik olarak bütün dünyada çalkantılı geçti, o yüzden Almanya gibi büyük ekonomiye sahip ülkelerde faize yansıdı. Sonuç olarak küçük ve orta halli emlak sahiplerine bir açıdan avantaj sağladı.

Bu ekonomik gelişmelere dayanabilenler kârlı çıktılar veya kârlı çıkacaklardır.

Çünkü böyle bir gelişmeyi hiç kimse tahmin etmedi.

        Almanya gibi bir lokomotif ülkede faizlerin bu kadar uzun süre düşük seyretmesi cok da hayra alamet değil. Ben bir ekonomi uzmanı değilim ama bundan sonraki mukaveleleri çok dikkatli yapmak gerektiğini de tahmin edecek kadar tecrübeliyim. Faizler zaten son aylarda yukarı doğru hareketlendi, bankaların da baskısıyla daha da yukarı çıkacağını uzmanlar söylüyorlar.

Yani bu senelerde mukavelelerini uzatmaları gerekenlerin iyi planlama yapmaları gerekir. Çünkü bir dahaki uzatma süresi dolduğunda bu kadar ucuz faizi bulamayabilirler. Hele de yüksek kredi kullananlar iyi danışmanlara danışsınlar.

        Bir de benim kendi fikrim şudur:

       Eğer Emlakta yakın zamanda tadilat-tamir yapılması gerekiyorsa bunu mukaveleyi uzatırken yapabilirler. Burada hem tek taksit oluyor hem de tadilat kredisi biraz daha rahat veriliyor.

Yine de tadilat kredisi vermek istemeyen bankaları görüyoruz. Bana son zamanlarda gelen müşteriler de istedikleri tadilat kredisini alamadıkları için gelmişlerdi. O konuda ben tamamen müşteri tarafındayım. Ben yıllarca aksatmadan kredimi ödeyeyim ve bana istediğim tadilat kredisini vermesinler. Eğer niye vermediğine ikna olmazsam komple bankayı değiştiririm! Bu benim en doğal hakkım… Şu anda faizler uygun, diyelim iki sene sonra tadilat gerekecek; hiç iki sene beklemem çünkü faiz daha da yükselebilir. Şimdiden alırım krediyi… Lazım olmasa bile koyarım kenara!

          Ayrıca emlak sahiplerinin yine de gereksiz kredi çekmelerine de karşıyım; bizim önümüzdeki senelerde borcu azaltmamız lazım! Hadi on sene önce yüksek faizli kredi kullandınız, borçtan fazla düşüremediniz, eğer şimdi uygun faizli mukavelenizi uzattıysanız; gelecek on senede borcunuzun yarısını ödemenizde fayda var; ya da Bauspar´da (Yapı tasarruf mukavelesinde) biriktirmiş olmanız lazım; çünkü burada faizlerin en az iki katına çıktığını düşünün ve o şekilde bir hesap yapın. Taksitlerin nasıl değiştiğini göreceksiniz!  Zaten emlak kredisinin yaninda iyi birikimli bir Bauspar yoksa emlak sahibinin durumu cok zor olacak diyebilirim. İnşallah on sene sonraki geliri de faiz gibi artar da değişiklik olmaz. Ancak bu da maalesef çok zayıf bir ihtimal! Biz kötüyü düşünelim de ona göre bir savunma yapalım, bu da ancak Bauspar´la olur: çünkü Bauspar´lar  iyi bir aylık birikimle faiz garantisi sunmaktadır. En azından kredinizin büyük bir bölümünün garantisini sağlayabilirsiniz. Zamana her şey yenik düşer, karşı koyamayız ama en azından savunalım kredimizi!

       Bir önceki yazım da da belirtmiştim;  Faizin sigortası Bausapar´dır. Kötü bir senaryo çizdik; faizler on sene sonra da aynı kaldı, fena mı oldu bauspar´da yüklü bir paramız oldu; istersek ödemesini yaptırır krediye aktarabiliriz, evlatlarımıza hediye edebiliririz, tadilat için kullanabiliririz, hatta memleketten bir yazlık alabiliriz. Bu konuda danışmanınız size yön verecektir. Yani para olsun da harcaması çok kolay… Biz yine de biraz garantiye gidelim ne olur ne olmaz. Savumaya hazırlıklı olalım. Evlatlarımızı da bu savunmanın içine alalım.

        Emlak sahiplerinin bu 2017´de borçlarını rahat ödemelerini temenni ediyorum.

 

Saygılarımla…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İsveç basınından maç yorumu:
İsveç basınından maç yorumu: "Granqvist rüyayı devam ettirdi"
PasBar’ın 5. Yaş Gününe Muhteşem Kutlama
PasBar’ın 5. Yaş Gününe Muhteşem Kutlama