Advert
Advert
KADINLAR GÜNÜ
Ayşe Zor

KADINLAR GÜNÜ

Bu içerik 710 kez okundu.
Advert

Kadın: Ana, kardeş, çocuk, abla, sevgili, eş. Görüldüğü gibi kadına hem biyolojik, hem sosyoekonomik yönden birçok roller atfedilmiş. Ana, çocuk doğurur, sıcak-soğuk demeden gece-gündüz düşünmeden, maddi-manevi çıkar gözetmeden gerekirse bedenini ortaya koyarak o çocuğu büyütür. Dolayısıyla bir aile oluşturur. Aileler birleşerek toplumu meydana getirir.

 Abla, evde ananın birçok görevlerini paylaşır. Kız kardeş, diğer kardeşlerin en büyük dert ortağıdır. Sevgili ise biyolojik olarak hemcinsini tanımak, hayatı tanımak, insanlığı anlamak demektir. Bir kadın evlendiğinde eş olarak, artık o da bir anne adayı ya da anne, sevgi, saygı, güven, fedakârlık çerçevesinde eşinin gerektiğinde çalışma hayatında, gerektiğinde evde en büyük yardımcısıdır. Bizim toplumumuz erkeklerin egemen olduğundandır ki kadın hem iş hayatında hem de evde daha fazla iş yükünün altına girmektedir.

Kadının varlığı yadsınamayacak kadar önemli ve değerlidir. Buna rağmen kadınlarımız fiziksel şiddete, sözlü saldırılara, tacize, tecavüze uğramaktadırlar. Bu tür davranışların en önemli nedenlerinden biri, kadını daha çok cinsel obje olarak görmektir. Kadına bir rol çizilmiş, evinde otursun, çocuk doğursun, yemek yapsın, temizlik yapsın vb. Bu zihniyetin yok olması için kızlarımızın, kadınlarımızın daha çok okuması, eğitim görmesi, çalışma hayatına daha fazla katılması gerekmektedir.

8 Martta kadınlar günü kutlandı sözüm ona. Kadınlar günü nereden gündeme gelmiş biliyor musunuz? Anlatayım kısaca: 1856 yılında Amerika’da bir tekstil fabrikasında 129 kadın ücretlerini alamadıklarından dolayı iş bırakma eylemi yaparken polisler kadınları fabrikanın odasına kapatmışlar, orada yangın çıkmış. Kapı kilitli olduğundan, o kadınlar dışarıya çıkamamışlar ve yanmışlar. O günden sonra 8 Mart’ı Kadınları Anma Günü olarak düzenlemişler.

Bizim ülkemizde 1921 yılından beri Kadınlar Günü kutlanmaktadır. Bakıyorum da herkes sanki güzel bir gün gibi kutlama yapılıyor. Kadınlar lehine toplum bilinçlense, kadınların eğitimine daha çok önem verilse, çalışma hayatına daha çok katılımları sağlansa, tacizlerin, tecavüzlerin üzerine gidilse gerekli cezai yaptırımlar artırılsa, caydırıcı olsa güzel bir gelişme olmaz mı? Günün birinde olur umarız.

Ayşe ZOR

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya'da göçmenlere ırkçı saldırı
İtalya'da göçmenlere ırkçı saldırı
"Türkiye, sığınmacılar için olağanüstü çaba sarf ediyor"