Advert
SOSYOKÜLTÜR
Murat Bozkurt

SOSYOKÜLTÜR

Bu içerik 809 kez okundu.
Advert

 

       Nesillerce süre gelen. Zamanın birikimi, en verimli ürün, kültür. Toplumsal en büyük zenginlik ve toplumun oluşturduğu unsur uygarlıklar. Tarihler boyunca bakıldığında toplumların oluşturduğu süreçte baktığımızda ise kent birçok toplumda siyaset, görgü, kibarlık, medeniyet, uygarlık ve benzeri ifadelerle aynı anlama algılanmıştır. Bütün bunlara baktığımızda kentin yüzünü bu ifadeler anlamlandırmakta ve zamanın koynunda ileri nesillere kadar aktarmaktadır.
 

       Nesillere bakacak olursak ataları boyunca süre gelen sosyal yüzünün ifadesine nazaran yaşam tarzlarına devam ederler. Genel olarak topluluklar atalarının bu emanetlerine bağlı örf ve adet olarak benimsedikleri ilkelere yönelik davranışlar sergilerler. Aslında bu emanetten doğan örf, adet gibi ilkelerden doğan davranışlara gelenek ve görenek olarak günümüzde ifade edilebilmektedir. Aslında süreçler boyunca toplulukların oluştura geldikleri bu davranışlar insanlarda toplulukları yerleşkesi içerisince kentlilik bilincini de oluşturur. İnsanlar hayatlarını idame ettikleri yer boyunca yerleşir. İnsanlar yerleştikleri yer boyunca gerek doğal gerek ise yapay mekan gereği kentleri ve yaşam gayeleri içinde (başta özellikle sağlık) çevrelerine saygı içerisinde devam etmeye çalışırlar. Bu sayede insanlar yaşamlarına, komşuluk ve hatta hemşehrilik duygusunun da getirdiği sevgiyi, saygıyı benimserler. Topluluklar kentlerini kendilerine özgü bir şekilde kattıkları hava ve ambiyansla gelecek nesillere emanet olarak bırakırlar.

       Toplum, kendilerine özgü davranış ve çevre bilincinin oluşturduğu vizyonu ve görselleri ile kültürlerini sergilerler. Kendine özgü kültürü olan toplumlardan ötürü kültür glokal de aynı olabilse de global de göreli olabilmektedir. Davranışlarını idame ettirerek toplumda düzene uymak konusunda yardımcı olmaya çalışarak toplumsal kimlik kazanımına yardımcı olmaya çalışıp toplumuna diğer toplumlardan farklı kimlikler kazandırmaya durur. Kişi kendisini topluma adapteye veya zenginleştirmeye çalıştıkça ise birliktelik umudu, dayanışma, ben değil biz olma bilincini kuvvetlendirir. Sosyalleşme diye ifade ettiğimiz toplumsal kişiliğin oluşmasında katkılı olur. Tarih boyunca nesiller ile devam eden özellikler bütünü böylelikle kültür olarak ifade edilebilir. Bu özellikler maddi ve manevi olabilir. Örneğin; Yapı, giysi, araç ve gereç maddi boyut olarak maddi kültürel öğeleri yansıtabilir. Manevi kültür öğeleri olarak ise, inançlar, gelenekler, düşünce, folklor ve benzeri değerlerdir. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İsveç basınından maç yorumu:
İsveç basınından maç yorumu: "Granqvist rüyayı devam ettirdi"
PasBar’ın 5. Yaş Gününe Muhteşem Kutlama
PasBar’ın 5. Yaş Gününe Muhteşem Kutlama