Advert
ENGELSİZ YAŞAM
Murat Bozkurt

ENGELSİZ YAŞAM

Bu içerik 766 kez okundu.
Advert

 

Canlı birey ihtiyaçlarını karşılayan her yerleşim biriminde planlama ve tasarım süreçleri izlemekte fayda olacaktır.

Hedef;  ‘Bedensel yönden engelleri bulunan vatandaşların öncelikli ihtiyaçlarına karşılık verebilecek durumda bir takım düzenlemeleri ve projeleri hayata geçirebilmek’ olmalıdır.

Her sağlıklı bireyin birer engelli adayı olduğunu da hatırlatmadan edemeyeceğim. Bölge planlamasında amaç, doğumdan gelen veya sonradan gelen engellerle yaşamak zorunda kalan bedensel engelli vatandaşlar için gereken düzenlemeler empati yöntemleriyle algıya açık şekilde biçimlendirilmelidir.

İlk olarak ulaşım hatlarında, ulaşım araçlarında gereken imkanlar iyileştirilebilir. Rekreasyon alanları dahil olmak üzere sosyal tesis alanlarında da izlenilecek olan kuram ve yöntemler, en az bir dakika tekerlekli sandalye kullanılarak bu alanlarda araştırmalar gerçekleştirilebilmelidir.

Kimsesiz engellilerin, hatta kimsesiz yaşlı vatandaşların ihtiyacında engelsiz kent düzenlemelerine ihtiyaç olduğu gerçeğinin görmezden gelinmemesi taraftarıyım. Alanda karşılaşılan sıklıkça denk gelinen sorunların başlıca neler olduğunu gözden kaçırmayalım. Örneğin; bordür taşına denk geldiği için yükselti farkından ya da basamağa, kaldırıma alternatif eğimli bölüme ulaşamamaktan sebep güzergahında devam edememek gibi bir problem göz ardı edilmemelidir.

Trafik işareti levhalarında, kavşak bölgelerinde, eğimli Z merdivensiz köprü, asansörlü köprü, üst geçit yokluğu, alt geçit yokluğu ile karşıdan karşıya geçmede karşılaşılan sorunlar dikkate alınmalıdır.

Peyzaj alanlarında güvenli bölge olmayışı, çarpık ağaç düzeni, sarkık dikenli bitki düzeni gibi sebeplerle rekreasyon alanlarında hareket ve ulaşım problemleri gibi sorunlarla karşılaşılması yine başlıca sorunlardandır. Evlerinden dahi çıkamamak ile mecburi fedakarlık veren bu insanların, engele sahip olmak kolaysa bile engelli olmak zordur düşüncesine sahip olduklarını hafızamıza kazımakta fayda görülecektir.

Tam ve eşit katılımın sağlanması yönünde çalışmalara hız verilip, evrensel veya ulusal manada işaret dili sözlükleri, işitsel-görsel levhalar ile ifadelendirme yöntemlerini çevrede arttırmakta fayda olacaktır. Elektronik medikal şarj istasyonu hizmetleri, ücretli-ücretsiz temizlik, bakım, onarım ve tadilat destekleri ile engelsiz katılımlara hız kazandırılabileceği aşikardır.

Bedensel engeller sebebiyle karşılaşılan sorunlara artık ’DUR’ demek gerek. Zihinleri ile üretip, elleri ile gören, gözleri ile duyan hayatımızın bu gerçeğinin engelsiz üretim ve tasarım katılımlarına da destek vermek gerek. Engelleri kaldırınca, hedefe ulaşılabileceğini görmek zorundayız.

Bilinçli toplum birliği ile kaliteli yerel ve ulusal yönetim organları dahil engelli vatandaşların hayata katılımlarında ki tam fırsatı bulabilmelerini sağlayabilmek ümidini de yitirmemeliyiz.

Onların hayata tutunabilme hırsını göz ardı etmemeye, ettirmemeye de çalışabilmek ümidi ile…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DİTİB’de „Ortak Akıl“ buluşması
DİTİB’de „Ortak Akıl“ buluşması
Belçika Başbakanı Michel'den istifa kararı
Belçika Başbakanı Michel'den istifa kararı