Advert
DEMOKRATİK KÜLTÜR
Murat Bozkurt

DEMOKRATİK KÜLTÜR

Bu içerik 2126 kez okundu.
Advert

 

Demokratik kültür; demokrasi ihtiyacından kaynaklı olarak toplumun siyasi yönetme ve yönetilme biçimlerinin hedeflenerek reelde uygulanış tarzıdır.

Demokrasi, genel olarak çoğul ve toplumsal hareketlilikler için adaletli bir temsil edilme ihtiyacının, yeni yönetime ihtiyaç duyulmaya başlanılmasının, sürekliliği olan bir özgürlükçülük hedefi, mevcut iktidara istikrar sağlanılmaya çalışılması gibi hedefleri ilkesel olarak planlar ve uygular.

Öyle ki demokrasi Yunanca‘da ‘Halk ve İktidar’ kelimelerinden ortaya çıkan bir bileşik kelimedir. Yunanca ‘da ‘Demokratia’ olarak geçen ifade ’Ulus’ anlamına gelen ’Demos’ ve ‘İktidar’ anlamına gelen ’Kratia’ kelimesinin birleşimi ile demokrasi olarak geçmiştir.

Demokrasi yöntemi, aslında hayatın içinden çıkması ile beraber farklılıkların ortak zenginlik olarak kabul edildiği, eşit olduğu önemli bir değerdir. Toplumda ki bu zengin değerler, o çoğulluğun kültürel ifadesini yansıtmaktadır. Zenginlikler ile dolu olan bu yöntem, istikrarı veya iktidarı belirlemek zorundadır. Demokrasi, toplumda yerine başka telafilerin getirilemeyeceği, sosyal amaçlı, beşeri bir yöntem çeşidi olarak her zaman yerini özenle, önemle korumaktadır. Demokratik bilinçte bireyler, kurumlar, yönetimler, olgun, tecrübeli sonuç için, önce yetişkin, olgun, akabinde gereksiz bilgilerden arındırılmış eğitimli tarzda seçme, seçilme için roller üstlenmelidir.

Demokrasi toplumun bizzat kendi çıkarları için, kendi ihtiyaçlarına göre o toplumda ki insanların ifadeleridir. Bu ifadelere Atatürk’te söylem katmıştır ki; ‘Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir’ sözü bunun en açık ifadesidir.

Yine Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bir ulusta ki egemenlik mücadelesi için şu sözleri sarf etmiştir; ’Ulusal egemenlik öyle bir nurdur ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar yanar yok olur’.

Esasında bu vecizeler doğrultusunda da katılımcılık, hoşgörü ile beraber demokratik bir ortak aklı temsiliyete kazandırır, uzlaşı sürecine koyar. Toplumların benimseyip, koruyup, kolladığı bu yöntem, çoğulcu güçler birliği ve dengesinin sağlandığı, gücün güce denge uyguladığı hoşgörülü, örgütlü ve kültürlü yaşayış biçimlerinin ortaya sergileniş tarzıdır.

Bu tarz, toplumların kendilerini çağdaş, muasır medeniyetler seviyesine ulaştıracak çok güçlü bir sosyal, hatta siyasi yaşayış halidir.

Murat Bozkurt

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İsveç basınından maç yorumu:
İsveç basınından maç yorumu: "Granqvist rüyayı devam ettirdi"
PasBar’ın 5. Yaş Gününe Muhteşem Kutlama
PasBar’ın 5. Yaş Gününe Muhteşem Kutlama