Advert
GAZİANTEP’TE YEMEK BİR SANATTIR…
Sıtkı Palabıyık

GAZİANTEP’TE YEMEK BİR SANATTIR…

Bu içerik 2147 kez okundu.
Advert

 

Gaziantep deyince akla ilk gelen bir acısı, bir de tatlısı oluyor… Küçük bir hareketle, damağınızda nefis bir tad bırakarak eriyip kaybolan dillere destan baklavası… Kendine has mutfağında birbirinden leziz, çeşit, çeşit kebapları ve o kebapların bazen arasına, bazen de üzerine serpiştirilen acısı.

Gaziantep mutfağı genel olarak doğu ile batı kültürünün ortasında çıkmış kendine özgü bir yere sahiptir. Şehir ticaret kervanlarının geçtiği güzergahta olması sebebi ile çok sayıda kültürün birleştiği bir yer olmuştur. Bu çok kültürlülük en çok mutfağa yansımıştır. Gaziantep mutfağı bu sebeple kültürler sentezinden oluşmaktadır. Bu nedenle Dünya da bir kentin adı ile anılan tek mutfak Antep Mutfağıdır.

Tarih boyunca havasını, suyunu ve toprağını sevip burayı yurt tutan insanlar farklı diller, dinler ve etnik kökenlere sahip olsalar da ortak bir damak tadında buluşmuş ve günümüzün çok zengin Antep Mutfak Kültürü'nün oluşmasını sağlamışlardır.

Gaziantep yemekleri, Türk ve Dünya mutfakları arasında ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Antep mutfağı, bir hazinedir, bir güzel sanattır. Gaziantep yemeklerinin ve tatlılarının yapılışından sunuluşuna kadar tüm merhalelerin görülebileceği otantik ve çağdaş lokantalar ilimizde mevcuttur.

Ülkemizin ve toplumumuzun en önemli göstergelerinden biri olan mutfağı ile Gaziantep, sadece ülkemiz için değil, dünya için de önemli bir kenttir.

Antep Mutfak Kültürünün önemi, bu topraklarda yoğunlaşmış binlerce yıllık yemek kültürünü bugünkü damak zevkine göre yorumlayıp, güncelleyerek geleceğe aktarmaktaki yeteneğidir. Ve bu anlamda sadece Türkiye’de değil dünyada da Antep Mutfağı ile boy ölçüşebilecek bir mutfak daha yoktur denilebilir.

Kadının ve erkeğin mutfaktaki birlikteliği ve paylaşımcılığı Gaziantep’in zengin mutfak kültürünün temelini oluşturmaktadır. Biraz yakından baktığınızda her Gazianteplinin yemek zevki, üst düzeyde bir gurme, kadınından erkeğine herkesin birer şef aşçı ve tüm Gaziantep'in dünyanın en büyük beş yıldızlı restoranı olduğunu görürsünüz.

Yemek yemek Gaziantep'te geçmişten geleceğe bir kültürdür. Hatta İnsanlar Gaziantep'te yaşamak için değil, yemek için yaşarlar, denilir.

Çünkü Gaziantep’te yemek bir sanattır.

Saygılarımla

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'den İngiliz ve Alman cezaevlerine 'kapı' gibi güvenlik
Türkiye'den İngiliz ve Alman cezaevlerine 'kapı' gibi güvenlik
Danimarka sığınmacıların boşanmasına izin vermiyor
Danimarka sığınmacıların boşanmasına izin vermiyor