Bilgehan Pamuk
Bilgehan Pamuk
Giriş Tarihi : 07-01-2016 22:46

ALMANYA’DA GAZİANTEP SEVGİSİ

Sevgi, günümüz toplumunun en çok üzerinde durduğu kavramlardandır. Eşitlik, özgürlük, adalet, insan hakları gibi sevgi de bu medeniyetin temel değerleri arasındadır. Sevgi, bir toplumun ayakta kalabilmesi için insanlar arasında kurulması gereken en önemli köprüdür. İnsanlar arasında kalıcı gerçek sevginin temelinde “hoşgörü” ve “fedakârlık” bulunmaktadır görülür. Fedakârlık, iyi olsun kötü olsun bir başkası için karşılıksız bir şey yapmaktır. Fedakârlık karşımızdaki kişiyi de kendimiz gibi düşünen bir davranıştır. Toplum içinde fedakârca davranışlar ve dayanışma olmadığı takdirde sevgi duygusu da olmaz. Bu noktada karşılık beklemeden bir şeyler yapabilmek erdemli toplumlara has niteliklerdendir.

Meşhur filozof Farabi, el-Medinetu`l-Fadıla isimli şah eserinde, “insanın kendini sürdürebilmesi ve mükemmelleşebilmesi için yaratılıştan birçok şeye muhtaç olduğunu, bunları tek başına elde edemeyeceğini, yaratılışının gayesi olan mükemmelliğine ancak birbiriyle yardımlaşan birçok insanın bir araya gelmesiyle ulaşabileceğinin altını çizmektedir. Sonuç olarak sevginin olmadığı bir yerde erdemin de olamayacağı anlaşılmaktadır.

Anteplinin memleket sevgisi ise bir başkadır. Alışılmış tariflerin dışında olan bu sevgi, tarihi süreç içerisinde hep takdirle imrenilerek karşılanmıştır. Yıl 1919 Antep, Fransızlara gayr-i meşru olarak devir – teslim edilince Sivas’taki Antepli Yakup Amca ileri yaşına rağmen “kimin memleketini kime veriyler” diyerek kükremiş ve iki oğlu ile birlikte Antep’in yolunu tutmuştu. Bu misalde sayısız örnekleri sıralamak mümkündür. Anteplinin memleket sevgisi, toprağını düşmana vermemek için birbirine kenetlemektir. Memleket Sevgisi, Muhterem şairimiz Mehmet Akif’in de dizelerinde bahsettiği üzere “Cânı, cânânı, bütün varımı alsın da Huda, Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüdâ” diyebilmektir.

Memleket sevgisi, fedakârlık ister derler. Bu da fedakâr nesillerin yetişmesiyle olur diye söylenir. Bunun somut örneğidir Antep. Geçmişten gelen bu ruh, şehirde ne kadar kuvvetli ise şehirden ne kadar uzağa da gitse kendisinden bir şey kaybetmemiştir. Nitekim Almanya’da yaşayan Antepliler bunun somut göstergesidir. Antep’in çeşitli mahallelerinden kimi Düztepe, kimi Şehreküstü, kimi Yazıcık, kimi Akyoldan koparak bir vesile ile kilometrelerce uzağa taşınmak zorunda kalsalar da memleket sevgisinden hiçbir kaybetmemişlerdir.

2009 yılında dernekleşen Baden Württenberg Gaziantepliler Derneği, 22 Aralık 2012 tarihinde yani kuruluşunun “Gaziantep’in Düşman İşgalinden Kurtuluş Yıldönümü” tertip ettiler. Mühlacker Belediye Başkanı Herr SCHNAIDER ve Mühlacker çevresinde yaşayan Gazianteplilerden oluşan geniş bir katılım ile kurtuluş coşkusu yaşandı. Bir kaça saat olsa da gurbette Gaziantep rüzgârlarının esmesinde Baden Württenberg Gaziantepliler Derneği Başkanı Mustafa PEKMEZCİ’nin olağanüstü çabaları gözden kaçmamıştır. Fedakârlık ve sosyal dayanışmanın en ince ayrıntılarına kadar tertip edildiği organizasyondaki samimiyet tarif edilir gibi değildi. Almanya ve Gaziantep denilince akla gelen isimlerden Frankfurt Gaziantep Dernek Başkanı Ökkeş TOY’un gayretleri kelimelerle anlatılamayacak ölçüdeydi.

2005 yılında kurulan Frankfurt Gaziantepliler Derneği, 4 Mayıs 2013 tarihinde sekizincisi Geleneksel Gaziantepliler Kültür ve Eğlence Gecesi tertip ettiler. Yarım asırdır Almanya’da yaşayan Antepliler olarak, eşsiz kültürümüzü yaşamak, yaşatmak ve güzelliklerini diğer kültürlerden kişilerle paylaşmak amacıyla bir araya gelerek memleketlerine bir ölçüde katkı sağlamak niyetinde olduklarını ifade ettiler. Dernek, kendi imkânları doğrultusunda geceden elde edileceği gelir ile Gaziantep GAP Görme Engelliler Okulu’nda tahsil gören çocuklara katkı sağlamayı hedeflemişti.

Tarih 4 Eylül 2013, Yer, Gaziantep Gap Görme Engelliler Okulu. 4 Mayıs 2013 tarihinde gerçekleşen Frankfurt Gaziantepliler Kültür ve Dayanışma gecesinden elde edilen gelir ile okulun ihtiyaçlarının karşılanması için okul idaresi (Müdür Cengiz TEMİZ) tarafından oldukça mütevazı bir tören tertip edildi. Törene, Gaziantep Milletvekili Mehmet Ali Şahin, Vali yardımcısı Bayezit Bestami ALKAN, Şahinbey Kaymakamı Uğur TURAN, Şehitkâmil Kaymakamı Sayın Mehmet AYDIN, İl Milli Eğitim Müdürü Ekrem SERİN, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Özelikle belirtmek isterim bu oldukça manidar bu törende kendilerine yapılan iyiliğe karşılık minnet ile bir şeyler yapmak gayreti içerisinde olan öğrencilerin tavırları, anlatılır gibi değildi. Belki içlerinde Gaziantep için fevkalade önemli bir değer olan Mitat ENÇ gibi görme engelli bu çocuklara karşı binlerce kilometre uzakta da olsalar onları unutmadıkları mesajını veren Almanya’daki hemşerilerine imkânları dâhilde verdikleri müzik şöleninde oldukça duygusal anlar yaşandı. Bu organizasyonun gerçekleşmesinde diğerlerinde de olduğu Ökkeş TOY’un imzası vardı. TOY için söz konusu Antep olunca gerisi teferruat kalmaktadır. Zira Almanya’da canla başla çabalarken memleketime hizmet benim için en büyük mutluluktur demektir yürekliliğini gösteren Anteplilerdendi.

Sonuç olarak yardımlaşma ve dayanışma medeniyetin en belirgin özelliğidir. Medeniyette ileri gitmiş olan milletlerin hemen hepsinde sosyal yardımlaşma ve dayanışma önemli bir yer işgal eder. Bu bağlamda köklü bir medeniyetin çocukları olarak her ne kadar çok uzakta da olsalar memleketleri için çarpan yürekleri, emekleri ve icraatları her türlü takdirin ötesinde olsa gerek…

Prof. Dr. Bilgehan PAMUK

 


*    Gaziantep Üniversitesi Fen – Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi, (e-mail:bilgehe@yahoo.com)

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Fenerbahçe 6 2
 • 2 Alanyaspor 6 2
 • 3 Sivasspor 3 1
 • 4 Yeni Malatyaspor 3 1
 • 5 Yukatel Denizlispor 3 1
 • 6 Antalyaspor 3 1
 • 7 Çaykur Rizespor 3 1
 • 8 Beşiktaş 3 2
 • 9 MKE Ankaragücü 2 2
 • 10 Trabzonspor 1 1
 • 11 Konyaspor 1 1
 • 12 Kayserispor 1 2
 • 13 Kasımpaşa 1 2
 • 14 Gençlerbirliği 0 1
 • 15 Galatasaray 0 1
 • 16 Medipol Başakşehir 0 2
 • 17 Göztepe 0 2
 • 18 Gazişehir Gaziantep 0 1
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Frankfurt Başkonsolosluğunun
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Avrupa Olay Gazetesi 87.Sayı
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA