Bilgehan Pamuk
Bilgehan Pamuk
Giriş Tarihi : 07-01-2016 22:46

MARKA ŞEHİR GAZİANTEP

“Marka olmak” ile “Marka şehir olmak” kavramları anlam olarak hemen hemen aynıdır. Marka olmak, benzerlerine göre özgünlüğünü ve kalitesini ispatlamak ve daha çok talep görmektir. Yoğun rekabet ortamı içerisinde bu durum oldukça zor bir süreçtir. Marka şehir olgusu; strateji, yöntemlerinin ve tekniklerinin şehirler için kullanılmasıdır. Burada en önemli unsur güvendir. Çünkü  marka şehir, güven vermelidir.

Marka şehir olmak için farklı fikirleri bünyesinde barındırmalıdır. Ürünleri farklı ve etkili yöntemlerle kitlelere tanıtabilmelidir. Ortaya konulan ve temsil edilen unsurlar, kesinlikle sürekliliği olmalıdır. Zira hedef kitleler için istikrar çok mühimdir. Zaman içerisinde değerlerini koruyabilen şehirler, sahip oldukları ürünleri rakiplerinden daha yüksek fiyata verebilirler. Böylelikle tanıtım için yapılan harcamaların da karşılığı alırlar.

Küreselleşme olgusu, “dünya şehirleri” kavramını da beraberinde getirmiştir. Uluslararası rekabetin yerini, şehirlerin rekabetine bıraktığı bu süreçte; inisiyatif kullanabilen, etkin politikalar belirleyebilen ve kendini iyi tanıtabilen şehirler, ön plana çıkmaktadır. Rekabet edemeyenler ise geride kalmaktadır. Şehirsel boyutta rekabet ortamı farklı olmayı ve markalaşmayı kaçınılmaz kılmaktadır. Şehirler de markalar gibi işlevsel olduğunda; her açıdan çekim merkezi olmaktadırlar. Rekabette öne çıkan şehirler, cazibe merkezleri olacağından, diğerlerini de kendisine çekecektir. Bu anlamda, marka şehir; iş, sanat, kültür, eğlence, sanayi, ve ulaşım açısından da merkez durumundadır.

Gaziantep’in marka olma çalışmaları, sanayi şehri olması üzerine kurgulanmıştır. Gaziantep açısından marka şehir kavramı, kentin önüne konulmuş bir hedeftir. Sanayicilerle yoğun işbirliği içerisindeki markalaşma çalışmasının amacı, Gaziantep’i ulusal ve uluslararası çapta, marka zengini şehir haline getirmektir. Marka olma yolunda şehri oluşturan herkes, şehrine, yerel yönetimine, haklarına sahip çıkmaktadır. Yerel yönetimin öncülüğündeki marka şehir olma yolunda şehir sakinlerinin desteği ve katılımı şarttır. Zira sahiplenilmeyen değerler, çoğu zaman askıda kalmakta ve uygulama alanı bulamamaktadır.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en gelişmiş ili ve ticaret merkezi olan Gaziantep’in tarihi, sosyal ve kültürel zenginlikleri, sanayi, ticaret ve turizm alanındaki konumu marka şehir olma yolundaki potansiyelini net bir şekilde ortaya koymaktadır. Gaziantep’te beş kıtada 177 ülkeye ihracat yapılmaktadır. Son on yılda ihracatını yüzde 500’den fazla artırmıştır ve altı milyar dolar seviyesine çıkarmıştır. Geniş bir sanayi vizyonu vardır. Ar-Ge’yi, inovasyonu, akıllı sanayi ve markalaşmayı, kendisine hedef seçmiştir. Her zaman ilkleri başaran Gaziantep’in; değişime açık girişimci ruhu, sürekli gelişme gösteren sanayi potansiyeli, sektörel zenginliği ve markalaşma çalışmaları ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşmada en önemli etkenlerden birisi olacaktır.

Türkiye’de markalaşmanın gündeme geldiği dönemde, “Marka Kent Gaziantep” projesi 2003 yılında Gaziantep’te başlamıştı. Proje, Gaziantep sanayi odası adına, 2003 yılında tescillenmişti. Birçok şehir, Gaziantep’i örnek alarak, markalaşma projelerini hayata geçirmişti. Marka kent Gaziantep projesi uygulamaya konulduğunda, Gaziantep’te 3200 marka ve patent tescili alınmıştı.  2006 yılına kadar bu rakam 9000’e ulaştı ki bu rakam Anadolu şehirleri içinde rekordu.

Güneydoğu Anadolu’nun bugün de en seçkin şehirlerinden birisi olan Gaziantep, tarih boyunca önemli bir stratejik konuma sahip olmuştur. Doğuda İrangüneyde ise Araplar ile asırlarca yakın siyasî ve kültürel etkileşim içinde olan şehir, kendi benliğini kaybetmeden yüzyıllar boyu kendi siyasî ve kültürel varlığını sürdürmüştür. Coğrafî konum itibariyle kuzeyden güneye, doğudan batıya giden ana yollar da Antep’te kesişmiştir. Bu özelliği şehri, ticaret merkezi haline getirmiştir. İpek Yolu, şehrin ticarî hayatını her zaman canlı tutmuştur. Antep, gerek Selçuklular gerekse de Memlûklular ve Osmanlılar döneminde Anadolu’nun dikkat çeken şehirlerinden birisi olmuştur. Tarihi geçmişi ile zengin bir birikime sahip olan Gaziantep, marka şehir olma yolunda da fevkalade önemli bir avantaja sahiptir. Bu avantajını kullanmak marka şehir olma yolunda şüphesiz katkı sağlayacaktır. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de turizm gelirleri yoluyla kaynak oluşturmak için hummalı bir çalışma içerisine girilmiştir. Gaziantep gibi köklü bir tarihe geçmişe sahip olmanın yanı sıra ekonomik büyüme içinde olan şehirler, her zaman diğerlerinden daha fazla alıcı, satıcı ve turisti kendine çekmektedir.

Sonuç olarak söylemek gerekirse markalaşmak strateji işidir. Stratejiyöntem ve tekniklerin şehirler için kullanılmasıdır. Uzun soluklu emek, sabır, yatırım ve dayanışma gerektirir. Gaziantep için de uygun stratejiler geliştirilerek farklı yelpazelerden marka şehir olarak kalma yolunda kalıcı atılımlar yapılabilir.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Fenerbahçe 6 2
 • 2 Alanyaspor 6 2
 • 3 Sivasspor 3 1
 • 4 Yeni Malatyaspor 3 1
 • 5 Yukatel Denizlispor 3 1
 • 6 Antalyaspor 3 1
 • 7 Çaykur Rizespor 3 1
 • 8 Beşiktaş 3 2
 • 9 MKE Ankaragücü 2 2
 • 10 Trabzonspor 1 1
 • 11 Konyaspor 1 1
 • 12 Kayserispor 1 2
 • 13 Kasımpaşa 1 2
 • 14 Gençlerbirliği 0 1
 • 15 Galatasaray 0 1
 • 16 Medipol Başakşehir 0 2
 • 17 Göztepe 0 2
 • 18 Gazişehir Gaziantep 0 1
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Frankfurt Başkonsolosluğunun
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Avrupa Olay Gazetesi 87.Sayı
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA