Bilgehan Pamuk
Bilgehan Pamuk
Giriş Tarihi : 07-01-2016 22:47

Çanakkale Ruhunun 100. Yıl Dönümünü Anarken

Çanakkale, yürekleri yurt sevgisi ile dopdolu Mehmetçiğin inanılmazı efsaneleştirmeleridir. Türk milletinin her şeye rağmen vatanını terk etmeyeceğini, her ne pahasına olursa olsun bağımsızlığı için sonuna kadar mücadele edeceğini gösteren muazzam bir savaştır. Çanakkale savaşı, Türk milletinin sayısız zafer, şan ve şerefle dolu tarihinin en parlak sayfalarındandır. Bu savaş, sadece silah ve insan gücünün değil, manevi gücünde ne kadar önemli olduğunu göstermiştir.

Çanakkale’de vatan savunmasını her şeyden aziz tutarak varını yoğunu harcamaktan gözünü kırpmayan ve inandığı dinin yükümlülüğünü yerine getirmeye çalışanların onurlu mücadelelerinin 100. yılını idrak etmenin kıvancı içerisindeyiz. Gururu acısının önüne geçenlerin destansı mücadelesidir. Hürriyete inanan, çaresizliğini bildiği halde kenetlenmenin en güzel örneğini sergileyerek, akıllara durgunluk veren bir özveri ile insanlık âlemini hayran bıraktıran necip bir milletin mücadelesinin dünya kamuoyu tarafından da takdir edilişinin yıl dönümünü iftihar ile karşılamaktayız.

100 yıl önce İngiliz ve Fransız gemileri, 19 Şubat 1915 tarihinde Çanakkale boğazını geçme girişimi ile destansı mücadele başlamıştı. Her ne kadar yenilmez armada olarak tanımlansa da İtilaf kuvvetler bütün imkanları ile Çanakkale’ye yüklenmişlerdi. Hedefleri İstanbul’du. 1453 yılından itibaren Osmanlıların payitahtını ele geçirerek, Osmanlı devletini savaşın dışına itmeyi hedeflediler. Hasta olarak düşündükleri, Balkan savaşlarında varlık gösteremeyen Osmanlı ordusunu silindir gibi ezip geçmeyi şenlik havası içinde hayal etmişlerdi.

Yenilmez armadanın hesapları beklediği gibi çıkmayınca Seyit Onbaşıların, Cevat Çobanlı Paşaların, Mehmet Çavuşların ve ismini sayamadığımız nice mert insanların onurlu direnişi karşısında 18 Mart’ta geri çekilmek zorunda kalmışlardı. Çanakkale boğazını gemilerle geçemeyeceğini anlayan İtilaf devletleri, Gelibolu yarımadasına asker çıkararak geçmeyi tasarladılar. Zira dünyanın en güçlü devletleri, aldıkları ağır mağlubiyet karşısında kaybettikleri prestijlerini yeniden kazanmak için bir defa daha Çanakkale önlerinde görüldüler. 25 Nisanda İngilizler; Gelibolu, Fransızlar; Kumkale’ye asker çıkarmışlardı. Düşmanına teslim olmayarak sarsılmaz bir irade ortaya koyan yürekleri yurt sevgisiyle Mehmetçiğin onurlu mücadelesini bir defa daha kendini gösterdi. Pek çok mahallede olduğu gibi Yarbay Mustafa Kemal komutasındaki kuvvetler; Anafartalar, Arı burnu ve Conk bayırı savaşlarını kazanarak düşmanın Gelibolu yarımadasını almasını engellemişlerdi. Çanakkale boğazını kara yoluyla geçemeyeceğini anlayan İngiliz ve Fransızlar, 9 Ocak 1916 tarihinde Çanakkale önlerinden ayrılmışlardı. Taçlandırmasının kıvancı içerisindeyiz.

Çanakkale, sadece askeri teknik ve güçle kazanılmış bir savaş değildir. Manevi yönü göz ardı edilmemelidir. Zira kendisinden 2 – 3 kat daha fazla askere ve malzemeye sahip orduya karşı başarılı bir mücadele verilmesi bunun kanıtıdır. 275 kilogram ağırlığındaki top mermisini sırtında taşıyan Havralı Seyit Onbaşı ruh hali bu noktada akla gelen ilk örneklerdendir.

Çanakkale için fedakarlık tahammül sınırlarının ötesindedir. İstanbul Tıp Fakültesi, 1921 yılında mezun verememiştir. Birinci sınıf öğrencilerinin tamamı 18 – 19 Mayıs 1915 gecesi Çanakkale’de şehit olmuştur. İstanbul Erkek Lisesi, Haziran 1915 yılında mezun verememiştir. Çünkü son sınıf öğrencilerinin tamamı Çanakkale’de şehit olmuşlardı.

18 Mart 1915 – 9 Ocak 1916 tarihleri arasında cereyan eden Çanakkale Savaşı, Türk askerinin inanç, azim, cesaret ve vatan sevgisinin ölümsüz bir destanıdır. Çanakkale, gerektiğinde vatanı uğruna severek ölüme koşulmanın anıtlaşmış örneğidir. Çanakkale, dayatılanı kabullenmeyip, kendi olma mücadelesinin, kendi bayrağı altında, kendi diliyle yaşama azminin, bir milletin toptan tarihten silinme oyununa direnmenin, yüzyıllardır yanlarında besleyip yaşattıklarının boyunduruğunda yaşamama azmidir.

Çanakkale Ruhu’nun 100. yılını idrak etmenin kıvancı içerisinde iken Anadolu coğrafyasının sınırlarını kanlarıyla çizmek için canlarını çekinmeden feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anmaktayız. Ruhları şad olsun…

Prof. Dr. Bilgehan PAMUK

*     Gaziantep Üniversitesi Fen – Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi, (e-mail:bilgehe@yahoo.com)

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Fenerbahçe 6 2
 • 2 Alanyaspor 6 2
 • 3 Sivasspor 3 1
 • 4 Yeni Malatyaspor 3 1
 • 5 Yukatel Denizlispor 3 1
 • 6 Antalyaspor 3 1
 • 7 Çaykur Rizespor 3 1
 • 8 Beşiktaş 3 2
 • 9 MKE Ankaragücü 2 2
 • 10 Trabzonspor 1 1
 • 11 Konyaspor 1 1
 • 12 Kayserispor 1 2
 • 13 Kasımpaşa 1 2
 • 14 Gençlerbirliği 0 1
 • 15 Galatasaray 0 1
 • 16 Medipol Başakşehir 0 2
 • 17 Göztepe 0 2
 • 18 Gazişehir Gaziantep 0 1
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Frankfurt Başkonsolosluğunun
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Avrupa Olay Gazetesi 87.Sayı
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA