EĞİTİM
Giriş Tarihi : 17-12-2018 22:07   Güncelleme : 18-12-2018 12:16

MİNİK ÖĞRENCİLERDEN TUTUMLU OLMA ÇAĞRISI

Ehringshausen Dillwesen İlkokulu Öğrencileri Tutum Yatırım ve Türk Malları Haftası’nı Kutladılar

MİNİK ÖĞRENCİLERDEN TUTUMLU OLMA ÇAĞRISI

 

Ehringshausen Dillwesen İlkokulu Öğrencileri Tutum Yatırım ve Türk Malları Haftası dolayısıyla etkinlik düzenlediler.

Öğretmenleri Mehmet Şaşmaz ile 12-18 Aralık tarihleri arasında Türkiye’de kutlanan Tutum Yatırım ve Türk Malları Haftası kapsamında okullarında yerli malı pazarı kurdular. Evlerinden getirdikleri doğal ürünlerle açtıkları pazarda yer alan yerli malları paylaşan minik öğrenciler yerli malı kullanmanın önemine vurgu yaptılar.

Ehringshausen Dillwesen İlkokulu öğretmenlerinden Mehmet Şaşmaz, ‘Kazancın hepsini harcamayarak bir kısmını biriktiren, biriktirdiğini yatırım yoluyla artıran, eşyasını iyi kullanan, eskimesine ve kirlenmesine karşı dikkat etmek tutumluluktur ve bu kimselere de tutumlu insan denir.

Tutum; yalnızca eşyaları, parayı değil aynı zamanda malı ve zamanı yerine göre en iyi şekilde kullanmaktır. Tutumlu kimse, sağlığını koruyan ve başkalarının sağlığını da göz önünde bulunduran, milletin ortak değerlerine karşı kendini sorumlu kılan zamanını boşa harcamayan, ülkesindeki güzellikleri ve imkanları bulunduğu ortamda tanıtan, ekonomisine katkı sağlayan, belirli günlerde bunu özellikle dile getiren ve uygulamaya çalışandır’ dedi.

Parada tutumlu olmalı, elimize geçen paranın bir kısmını harcamayarak, biriktirmeli ve ticari amaçlı düşünmeliyiz diyen Mehmet Şaşmaz, ‘Malda tutumlu olmak, malımızı har vurup harman savurmamak, giydiğimiz eşyaları temiz kullanmak, tabağımızda yemek, bardağımızda su bırakmamak, defteri, kalemi, tebeşiri boşa harcamamak hem üretilen değerlere hem ülke kaynaklarına sahip çıkmak hem de gelecek nesillerin emanetine sahip çıkmak anlamına gelir.

Zamanımızı iyi değerlendirmeli, ‘Vakit Nakittir’ sözünden yola çıkarak ‘Zaman parayı, para da zamanı kazanır’ gibi sözleri atalarımızın boşuna söylemediğini bilmeli, sağlığımızda da tutumlu olmalı, zarar veren şeylerden de uzak durmalıyız’ diye konuştu.

Değişimin küçük yaşlardan başlayan bir eylem olduğunun altını çizen Şaşmaz, Atalarımız, Ağaç Yaşken Eğilir Derken bunun önemine vurgu yapmışlardır. Biz de ülke ekonomisine ve üretilen değerlere sahip çıkmak amacıyla her yıl düzenlenen bu etkinliği Almanya’da da minik öğrencilerimize öğretmeye çalışıyoruz.

Bu amaçla oluşturduğumuz grupta yer alan öğrencilerimiz; Eda Pelin Erdoğan, Beyza Özdemir, Cansın-Kayra Soylamış, Ecrin Kablan, Belinay İrem Yılmaz, Leyla Lal Yıldırım, Eda Kaya, Taylan Keskin, Eliyasa Çaparlar ve Muhammed Ege Duru adlı öğrencilerle başta öğrencilerimiz olmak üzere herkese yerli mallarımızı kullanmanın önemine vurgu yapmak ve mesaj vermek istedik.

Ülkemizde bulunan bütün malların yurtdışında birer tanıtım ve satış mümessili olmalıyız’ diye konuştu.

Mevlana’yı Anma Haftası dolayısıyla, hoşgörüyü de kazandırmaya çalışıyoruz. Kalan meyve ve kuruyemişleri de Öğretmenler Odası’na ve Sekreterliğe bırakmakla, bu haftayı onlara da yaşatmaya çalışmaktayız. Tebeşir kullanımı, toplum mallarının daha dikkatlı kullanılması hususunda dikkat çektiler.

Etkinliğin ardından minik öğrenciler evlerinden getirdikleri incir, kuruyemiş, kuru üzüm, tatlı sucuğun yer aldığı yerli mallarından oluşan ürünleri paylaşarak keyifli zamanlar da geçirdiler.