GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-04-2019 12:14   Güncelleme : 21-04-2019 12:14

23 NİSAN‘DA ÇOCUKLARDAN MESAJ VAR…

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, dünyada hiçbir ülkede bulunmayan iki farklı unsuru bir araya getiren, milli bir bayramımızdır.

23 NİSAN‘DA ÇOCUKLARDAN MESAJ VAR…

 

Bu bayram, bir yönüyle 23 Nisan 1920’de Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı ve egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğunun ilan edildiği anlamlı bir günü, diğer yönüyle de bugünün küçükleri, yarının büyükleri, geleceğin teminatı çocuklar için dünyada ilan edilmiş tek resmi bayramı ifade etmektedir.

Bir milletin geleceğinin çocukların elinde olduğunu belirten Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1924 yılında, ilk meclisin açılış tarihi olan 23 Nisan gününün bayram olarak kutlanılmasına karar verdi. Bu tarihten 5 yıl sonra da bu bayramı çocuklara armağan etti. O tarihten bu yana kutlanan 23 Nisan dünyada çocukların sahip olduğu tek bayram olma özelliği de taşımaktadır.

1979 yılının, UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü) tarafından çocuk yılı ilan edilmesiyle bu bayram, uluslararası bir nitelik kazanmıştır. 23 Nisan Çocuk Şenliği, 1979 yılından bu yana geleneksel olarak düzenlenmektedir. Bir hafta kadar süren bu şenliklere bütün dünya çocukları davet edilir, dünyanın birçok farklı ülkesinden gelen çocuklar, ülkeler arasındaki dostluk bağlarının geliştirilmesine katkıda bulunurlar. Çocuklar, dünyamızda yaşayan bütün insanların barıştan yana olmalarını, savaşlardan kaçınmalarını ve biz büyüklerden beklentilerini şöyle dile getiriyorlar;

“Değerli büyüklerimiz; biz çocuklara lütfen kulak veriniz. Dünya’nın yok edilmesine engel olmak, çocukların sevgi ortamında yaşamasını sağlamak sizlerin bize bırakacağı en büyük hazinedir. Sizden armağan olarak yalnızca; sevgi, barış ve bize örnek olacak şekilde verdiğiniz nasihatları ilk önce kendinizin uygulamasını istiyoruz.”

 

Mehmet ŞAŞMAZ

     Öğretmen