EKONOMİ
Giriş Tarihi : 25-05-2019 10:58   Güncelleme : 25-05-2019 11:28

Kongre Turizminde Türkiye Göbeklitepe ile Ayakta

Uluslararası Turizmi Fuarı IMEX 2019, Almanya'nın Frankfurt kentinde kapılarını açan Türkiye gözde. Türkiye’nin İnanç ve kültür turizminin önemli merkezlerinden Şanlıurfa'da, "Göbeklitepe Yılı"sayesinde bu sene turizmde "altın yıl" yaşanması bekleniyor.

Kongre Turizminde Türkiye Göbeklitepe ile Ayakta
ALMANYA’NIN Frankfurt kentinde kapılarını açan Uluslarası Turizmi Fuarı IMEX 2019’ta Türkiye gözde ülkeler arasında. Bu yıl 17.’incisi düzenlenen fuarda 172 ülkeden 3 bin 429 katılımcı yer aldı. Fuarın katılımcı profilinin ulusal ve bölgesel turizm ofisleri ve kongre büroları, büyük otel şirketleri, konferans ve sergi mekanları, havayolları, teknoloji sağlayıcıları ve etkinlik yönetimi uzmanlarından oluşan Türkiye ise bu yılki fuarda 23 stantla yerini aldı.
 

Tarihin sıfır noktası


İnanç ve kültür turizminin önemli merkezlerinden Şanlıurfa'da, "Göbeklitepe Yılı"sayesinde bu sene turizmde Türkiye’nin "altın yıl" yaşanması bekleniyor. Güneydoğu Anadolu'nun turistik kentlerinden Şanlıurfa , Hazreti İbrahim'in doğduğu ve ateşe atıldığı yer olarak rivayet edilen Balıklıgöl ile birlikte özellikle "tarihin sıfır noktası" olarak nitelendirilen Göbeklitepe’nin ön plana çıkarıldığı Türkiye Standı’fuarda çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor. Türk Hava Yolları (THY), İstanbul , Antalya, İzmir ve Ankara kongre büroları tarafından temsil edilen fuarda Türkiye'nin kongreler için sunulan imkan ve destinasyonları da uluslararası ziyaretçilere sunuldu .


Türkiye stantlarına yoğun ilgi var


Türkiye'nin Frankfurt Kültür ve Turizm Ataşeliği Büro Sorumlusu Murat Alakuş ile Ticaret Ataşesi Tansu Günendi ile birlikte fuara katılan Türkiye stantlarını gezen T.C Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı görsel ve işlevsel tasarımından oldukça memnun olduğu Türkiye stantlarına oldukça yoğun ilgi gösterilmesinin sevindirici olduğunu söyleyerek,” turizmi önemli bir alan olduğu için çok ayrı değerlendirilmeli. Geçtiğimiz yıllarda Türkiye bazı sıkıntılar yaşadı. Ama şu an iyi bir canlanma var, pozitife doğruya gidiyoruz. Her konuda çok çabuk toparlanan bir ülke olduğumuz için burada da iyi durumda olduğumuzu öğrendim , bu çok mutluluk verici. Almanya'dan Türkiye'ye giden turist sayısında bu yıl şu andaki rakamlara göre geçen yıla oranla yüzde 25’lik artış yaşanıyor. 2019'da da çok ciddi güzel rakamları bekliyoruz." diye konuştu.-


Fuarda Türk kahvesi ve lokumu da tanıtılıyor


Türk Hava Yolları Frankfurt Müdürlüğü her sene olduğu gibi bu yılda fuarda Türkiye Turizm Ofisi ile stant açtı. Fuara katılmaktan dolayı son derece memnun olduklarını vurgulayan yetkililer "Görüşmelerimiz oldukça yoğun geçiyor. İnşallah fuarın olumlu katkılarını önümüzdeki günlerde almayı ümit ediyoruz. İlgi alaka oldukça güzel." dediler. İstanbul merkezli turizm alışveriş merkezi konseptiyle hizmet veren Mevlana Bazaar Yöneticisi Abdulvahap Polat ise özel olarak ürettikleri Türk kahvesini, lokumu ve çikolatayı fuarda tanıttıklarını söyledi. IMEX Fuarı, 23 Mayıs'a kadar kapılarını profesyonel ziyaretçilere açık tutacak. Fuar boyunca Türkiye standında özellikle yabancı konuklara Türkiye'ye özgü çay, kahve ve lokum ikram ediliyor.

İsaDEVEÇEKEN/ FRANKFURT.