GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-05-2019 22:52   Güncelleme : 27-05-2019 23:04

Cesur Yürek Tuğçe Albayrak Unutulmadı

Offenbach kentinde, bir restoranda tacize uğrayan iki genç kızı korumak isterken yaralanan ve 13 günlük yaşam mücadelesinin ardından hayatını kaybeden Tuğçe Albayrak’ı sevenleri unutmadı.

Cesur Yürek Tuğçe Albayrak Unutulmadı

 

15 Kasım Cumartesi günü uğradığı yumruklu saldırıda yaralanan ve verdiği yaşam mücadelesini kaybederek 28 Kasım Cuma günü hayata gözlerini kapayan genç kızın hazin öyküsü ile yakından ilgilenen Dünya basını haberi günlerce televizyonlarda yayınlamıştı.

Tuğçe Albayrak’ın doğup büyüdüğü, Frankfurt’a 60 km uzaklıkta yer alan Bad Soden Salmünster kasabasında anısına koşu tertiplendi. Bad Soden Salmünster Termal Park alanında başlayan koşu 5 ve 10 km’lik iki etaptan oluştu.

Sporcuların ve halkın yoğun ilgi gösterdiği koşuya Almanya’nın çeşitli kentlerinden gelen 600 civarında Alman’ın yanı sıra 100’e yakın da Türk katıldı. Koşuya katılan CDU Belediye Başkanı Dominik Brasch, ‘Tuğçe’nin anısına kasabamızda bu yıl ilk kez tertiplediğimiz "Spessarthelden" Laufen gegen gewalt" koşu yoğun ilgi gördü. Bu nedenle koşuyu geleneksel hale getirip her yıl 19 Mayısta yapmayı düşünüyoruz’ dedi.

Tuğçe’nin kardeşi Doğuş Albayrak da, ‘Çok sevdiğim kardeşimin anısına düzenlenen koşu çok konuşuldu. Organizasyon herkes tarafından takdir edildi. Burası kardeşimin çok sevdiği kasaba. Şiddete Karşı düzenlediğimiz koşunun yoğun ilgi görmesi bizleri ve ailemizi çok duygulandırdı. Sayın Belediye Başkanımıza yardımları için çok teşekkür ediyorum’ diye konuştu.

Koşunun ardından başarılı olan katılımcılara, Tuğçe Albayrak’ın uğradığı saldırının ardından yoğun bakımda kaldığı 13 günlük sürre içerisinde yaşadığı dramı kaleme alan Gazeteci-Yazar İsmail Erel’in kitabı hediye edildi. Kur Park’ta düzenlenen çeşitli etkinlikler kapsamında çocuklar için de müzikli aktiviteler gerçekleştirildi.

2015 yılında şiddete karşı duran Tuğçe Albayrak adına şiddet mağdurlarına yardım etmek amacıyla bir dernek kuruldu. 

 

Necdet-Hamdiye KARAŞAHİN / BAD SODEN